Tytułem wstępu…
6 Dec 2016 14:56
Tematem wiodącym lipcowego wydania Poligrafiki tradycyjnie jest druk offsetowy. Chociaż mogłoby się wydawać, że rozwój i wszelkie innowacje mają obecnie miejsce przede wszystkim w druku cyfrowym, to czytając artykuły zamieszczone w tym dziale przekonacie się Państwo, że offset nie oddaje łatwo pola. Wprowadzane są tu znaczące innowacje technologiczne, jak przełomowy system suszenia H-UV w maszynach Komori (pierwsza jego instalacja już miała miejsce w Polsce) i wciąż prezentowane są nowe modele – tu piszemy o światowej premierze wielkoformatowej KBA Rapidy 164 oraz o najnowszej propozycji firmy Goss – Community Magnum, pierwszej na świecie maszynie zwojowej w tak wysokim stopniu zautomatyzowanej.
Producenci maszyn offsetowych także nie pozwalają się wypchnąć z rynku. Jak sądzę, wielu z Państwa zainteresuje wiadomość o rewitalizacji firmy Shinohara w ramach grupy Hans Gronhi – to z pewnością wpłynie na układ sił w segmencie druku offsetowego w skali światowej.
Warto także przeczytać o „nowej świeckiej tradycji” zainaugurowanej przez OZGraf – Olsztyńskie Zakłady Graficzne, czyli spotkaniach, podczas których drukarze nie tylko rozmawiają z wydawcami (w tym przypadku na temat rynku książek), ale także nagradzają wydawców – za co, przekonajcie się Państwo sami.
Swoją historię w ramach historii Instytutu Poligrafii opowiada w tym numerze dr Stanisław Stachowicz, a artykuł prawniczy poświęcony jest niezmiennie aktualnemu tematowi leasingu maszyn poligraficznych (od stycznia br. obowiązują nowe uregulowania prawne w tej dziedzinie).
Owocnej lektury!
Iwona Zdrojewska