Ulepszenie procesów druku wąskowstęgowego
6 Dec 2016 14:59
Druk fleksograficzny ulega zmianom szybciej niż kiedykolwiek. Prędkości maszyn są coraz większe, a nowe technologie płyt i tulei zapewniają znacznie lepszą jakość druku. Ponadto rynek coraz częściej domaga się druku w mniejszych nakładach w celu ograniczenia kapitału obrotowego i szybszego wprowadzania zmian w grafice opakowań i etykiet, a także przeprowadzania krótkoterminowych promocji.
Prostym sposobem na maksymalizację jakości i efektywności jest przegląd taśm do montażu płyt.
Wiedza na temat właściwości taśm do montażu płyt, a także ścisła współpraca z dostawcami mogą pomóc w zagwarantowaniu stosowania właściwych taśm w celu maksymalizacji zarówno procesów, jak i jakości druku. Dwa kluczowe kryteria mające znaczenie przy przeglądzie taśm do montażu płyt to substancje klejące i pianki. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Substancje klejące stosowane w taśmach do montażu płyt
Bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów taśm do montażu jest substancja klejąca.
Wymogi dotyczące substancji klejących są proste: wiązanie do tulei/cylindrów i płyt w możliwie najbezpieczniejszy sposób w trakcie drukowania w celu całkowitego wyeliminowania jakiejkolwiek możliwości podniesienia krawędzi płyty lub pęcherzykowania, a po zakończeniu pracy – usunięcie takiego wiązania z łatwością usuwania folii silikonowanej. To idealne rozwiązanie jest jednak trudne do osiągnięcia. Na co dzień większość drukarń wąskowstęgowych zmaga się z problemem podnoszenia się krawędzi płyty drukowej z powodu używania grubszych płyt na cylindrach o wąskiej średnicy lub z problemem uszkodzonych płyt drukowych z uwagi na to, że przyczepność do płyty jest tak duża, iż podczas demontażu są one narażone na rozciąganie lub rozerwanie. W celu zapobiegania podnoszeniu krawędzi drukarnie stosują podkłady, markery, uszczelniacze i taśmy. Dodatkowo wiele drukarń korzysta z blokerów przyczepności (talk, kreda, mydło lub szelak), aby ułatwić proces usuwania i zapobiegać uszkodzeniu płyt. Wszystkie te techniki powodują jednak, że opracowanie standardowej procedury operacyjnej (SOP), która byłaby efektywna i powtarzalna, jest bardzo trudne. W rzeczywistości przy tak dużej ilości stosowanych materiałów i zmiennych, powtarzalność jest praktycznie niemożliwa. Gdy nie da się uzyskać powielania i powtarzalności procesów, zapewnienie efektywności procesów jest niemożliwe.
Pianki stosowane w taśmach do montażu płyt
Chociaż producenci taśm są w stanie pomóc drukarniom w maksymalizacji efektywności stosowanych procesów przez zastosowanie substancji klejących opracowanych specjalnie do stosowania w procesach montażu i demontażu płyt, należy pamiętać, że nośnik piankowy takich taśm jest równie ważny.
Wysoka jakość druku jest bezpośrednio powiązana z jakością pianki stosowanej w taśmach do montażu płyt, służącej jako element amortyzujący lub wspierający płytę.
Dostawcy branżowi dążą do opracowania najbardziej zaawansowanej technicznie maszyny, płyty i formuły farbowej w celu osiągnięcia jak najwyższej jakości druku. Zastosowanie niewłaściwej pianki może jednak skutkować znacznym obniżeniem jakości druku. Przy analizie pianki ważne jest zrozumienie związku pomiędzy poziomami twardości pianek a specjalnymi rodzajami druku. Dla przykładu: w przypadku druku aplowego należy zastosować twardą piankę w celu zapewnienia właściwej gęstości i dystrybucji farby. W przypadku drukowania punktów przy użyciu płyt o wysokiej liniaturze miększe taśmy zapewnią najlepsze wsparcie, działając jak amortyzator. To działanie amortyzujące ogranicza przyrost punktu rastrowego i drgania cylindrów, które mogą być widoczne jako paskowanie. Zastosowanie pianki o niewłaściwej twardości może doprowadzić do problemów takich jak np. niedodruki w przypadku użycia zbyt miękkiej pianki w druku aplowym, a w przypadku wybrania zbyt twardej pianki do druku procesowego – wystąpienia nadmiernego przyrostu punktu rastrowego czy chociażby efektu halo.
Właściwe zrozumienie poziomów twardości pianki oraz ich wpływu na jakość druku ma kluczowe znaczenie dla wytwarzania za każdym razem produktów o wysokiej jakości.
Artykuł sponsorowany
www.tesa.pl