Ultima Đ CtP wielkiego formatu
6 Dec 2016 14:42
Na targach IPEX 2002 firma Dainippon Screen wprowadziła na rynek nowš nawietlarkę wielkoformatowš CtP Đ PlateRite Ultima.
Ultima to Đ jak zapewnia producent Đ najszybszy na rynku termiczny system CtP wielkiego formatu z bębnem zewnętrznym, wyposażony w dwie głowice nawietlajšce, pracujšce z rozdzielczociš 1200 i 2400 dpi (opcjonalnie 4000). Potrafi nawietlić w cišgu godziny 13 płyt o wymiarach 2382 x 1276 mm. Umożliwia jednoczesne nawietlanie dwu płyt B1, osišgajšc wydajnoć 36 płyt w cišgu godziny. A zatem Ultima znajdzie zastosowanie w drukarniach wymagajšcych dużej szybkoci wiecenia i możliwoci stosowania wielu formatów. Dostawy do Europy sš przewidziane na poczštku roku 2003.
System wyposażono, ze względu na format największych płyt, w rozwišzanie ułatwiajšce ręczne ładowanie. Dzięki modułowej konstrukcji możliwe jest podłšczenie podajnika z jednš kasetš (SAL) lub kilkoma (MAL). W takich rozwišzaniach papier przekładkowy zdejmowany jest automatycznie, za płyty podczas transportowania do CtP sš obustronnie czyszczone. Nawet przy najbardziej rozbudowanej automatyzacji płyty zawsze mogš być podawane także ręcznie, co jest istotne dla drukarń stosujšcych wiele formatów oraz formaty nietypowe.
Ultima, podobnie jak każdy termiczny system CtP Screena, jest wyposażona w wewnętrzny system perforacji umożliwiajšcy precyzyjne pozycjonowanie płyt na bębnie przed nawietlaniem. Może być także wyposażona w kilka systemów perforacji zgodnych ze znanymi standardami.
W urzšdzeniu na uwagę zasługuje technologia GLV (Silicon Light Machines) zastosowana w głowicach nawietlajšcych. GLV jest mikromechanicznym półprzewodnikowym modulatorem rozdzielajšcym szerokš wišzkę wiatła (tu 830 nm) na wiele pojedynczych promieni, z których każdy jest odpowiedzialny za jeden nawietlany piksel. Podział wišzki i modulacja każdego promienia odbywajš się dzięki wykorzystaniu zjawiska dyfrakcji.
W rozwišzaniu zastosowanym w Ultimie bęben wykonuje zaledwie 100 obrotów w cišgu minuty, co w sposób istotny wpływa na stabilnoć mechanicznš całoci zapewniajšc wysokš precyzję. Osišgnięcie tak niskich obrotów było możliwe włanie dzięki GLV: każda głowica nawietla za pomocš 512 promieni. Wygenerowanie aż tylu promieni tradycyjnymi metodami jest niezwykle trudne, kosztowne i wštpliwe pod względem stabilnoci w funkcji czasu i temperatury. Natomiast konstrukcje, w których zastosowano GLV, cechujš duża niezawodnoć, stabilnoć i precyzja.
Opracowano na podstawie materiałów firm Screen i Reprograf