UPM Raflatac i Orthex: wspólne działania dla zrównoważonego środowiska
14 Dec 2022 10:39

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firmy UPM Raflatac i Orthex połączyły siły i wspólnie oferują produkty dla gospodarstw domowych – wraz z towarzyszącymi im etykietami – wykonane ze zrecyklowanych tworzyw sztucznych pochodzących z odzysku, które w innym wypadku mogłyby skończyć jako oceaniczne śmieci. Tak powstają wiadra, miski do mycia i czerpaki do wody. Obie firmy uczestniczą w łańcuchu wartości, który gromadzi plastikowe odpady i ponownie przetwarza je w przydatne surowce. 

Orthex produkuje artykuły z przetworzonego plastiku zebranego w postaci starych sieci rybackich i lin w portach w Skandynawii, Wielkiej Brytanii i Europie Północnej. Zebrany materiał jest sortowany, czyszczony, rozdrabniany i tłoczony w granulat, z którego powstają wiadra, miski i czerpaki Orthex. Surowiec ten charakteryzuje się do 94 proc. niższą emisją dwutlenku węgla w porównaniu z pierwotnym tworzywem sztucznym.

Wyprodukowanie artykułów gospodarstwa domowego z materiałów pochodzących z recyklingu wymaga ogromnej dawki wiedzy i współpracy w łańcuchu wartości. Dzięki kooperacji z UPM Raflatac możemy uzupełnić je o etykiety powstałe z recyklatu pozyskanego z oceanów. To wisienka na torcie, która czyni nasze produkty jeszcze bardziej zrównoważonymi – wyjaśnia Alexander Rosenlew, dyrektor generalny firmy Orthex. 

UPM Raflatac ściśle współpracuje z wieloma partnerami w łańcuchu wartości przy produkcji etykiet Ocean Action. Ocean Action to pierwsze na świecie materiały etykietowe wykonane z plastikowych odpadów oceanicznych – czyli takich, które odzyskano z obszarów położonych do 50 km w głąb lądu od brzegów i zostały zdefiniowane przez OBPCert jako „zagrożone wyrzuceniem do oceanu”.

Na pierwszym etapie łańcucha wartości HHI – malezyjska firma zajmująca się recyklingiem tworzyw sztucznych – wraz ze swoimi partnerami zbiera i sortuje plastikowe odpady z oceanów. Następnie HHI wykorzystuje recykling chemiczny, aby przekształcić je w olej popirolityczny. Jest on wykorzystywany przez firmę SABIC do produkcji wysokiej jakości polipropylenowego granulatu. Granulat z tworzywa sztucznego jest potem używany w procesie, w którym producent folii, firma Taghleef Industries, wytwarza folię etykietową służącą do produkcji materiału przeznaczonego do etykietowania produktów.

Odpady plastikowe wykorzystywane w łańcuchu wartości tworzenia materiału etykietowego Ocean Action są certyfikowane w ramach programu Zero Plastics Oceans, a finalny materiał etykietowy w ramach ISCC PLUS. Materiał etykietowy jest produkowany przy użyciu zrównoważonych surowców pochodzących z recyklingu, zastępujących równoważną ilość pierwotnych zasobów kopalnych wykorzystywanych w procesie produkcji, przy zastosowaniu podejścia opartego na bilansie masowym uwzględniającego ilość zrównoważonych zasobów. To sprawia, że materiał etykietowy Ocean Action jest identyfikowalny i pochodzi ze zrównoważonych źródeł.

Opracowano na podstawie materiałów firmy UPM Raflatac