Firmy Komori oraz Screen Graphic and Precision Solutions Co., Ltd. ukończyły pracę nad wprowadzeniem nowego workflow, który znacząco usprawnia automatyzację na wszystkich płaszczyznach, zaczynając od prepressu, przez sam proces drukowania, kończąc na czynnościach postpress. System został już zainstalowany w drukarni Mizukami Insatsu Co., Ltd., gdzie obecnie przeprowadzane są testy. Poniżej przedstawiamy schemat zaproponowanego systemu.
Zintegrowany workflow wspierający automatyzację produkcji
Ze względu na stale rosnące wymagania klientów drukarnie są zmuszane do poprawy swojej wydajności w celu zapewnienia jeszcze szybszych terminów realizacji. Sytuacja ta spowodowała konieczność wprowadzenia systemu, który w znaczący sposób poprawi efektywność produkcji w procesach łączących technologie offsetową i cyfrową, dzięki czemu pojawią się nowe możliwości otrzymywania wydruków w zależności od potrzeb klienta. Firmy Komori oraz Screen GP w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynkowe przedstawiły rozwiązanie łączące zaawansowane oprogramowanie do zarządzania produkcją o nazwie Komori KP-Connect Pro (dawniej K-Station 4) i najnowszą wersję uniwersalnej platformy obiegu zleceń EQUIOS 5.0 firmy Screen GP.
System ten, używany obecnie przez drukarnię Mizukami Insatsu, w znaczący sposób zautomatyzował jej pracę dzięki zastosowaniu technologii hybrydowej, w skład której wchodzą: naświetlarka PlateRite, arkuszowa maszyna drukująca Lithrone G oraz arkuszowa atramentowa maszyna drukująca Impremia IS29 drukująca atramentami UV. Systemy te zostaną również połączone z sekcją postpress poprzez urządzenia JDF, tworząc jednocześnie kompletną linię produkcyjną.
Oprogramowanie komunikacyjne KP-Connect Pro firmy Komori jest usytuowane pomiędzy MIS a produkcją, dzięki czemu klarownie przedstawia wszelkie niezbędne informacje dotyczące procesu drukowania, jak również ułatwia operatorom systemu dzielenie się szczegółowymi informacjami produkcyjnymi. Bezpośrednie połączenie z systemem drukującym maszyny Komori daje możliwość automatycznego rozdzielania poleceń oraz otrzymania precyzyjnych, wynikowych danych produkcyjnych. Oprogramowanie to może być obsługiwane z wszelkich urządzeń mobilnych (smartfon, tablet), przez co wysyłanie i otrzymywanie danych kontrolowane jest na wszystkich urządzeniach jednocześnie w czasie rzeczywistym.
Do wprowadzenia tak uniwersalnego cyklu produkcyjnego, jakim jest EQUIOS, Screen GP wykorzystał swoją szeroką wiedzę z obszaru prepressu i procesu drukowania, dokładając do niej swoje umiejętności z zakresu ploterów drukująco-tnących. Tak bogate, poparte licznymi testami doświadczenie umożliwiło stworzenie nowoczesnej technologii oferującej bardzo szybkie przygotowanie wydruków dzięki stosowaniu najnowszego silnika RIP, systemu zarządzania kolorem w oparciu o rodzaj podłoża oraz funkcji impozycji, które stanowią podstawową część sekcji prepress. Wszystkie te aspekty sprawiają, że propozycja Screen GP stanowi niezwykle rozbudowane narzędzie do zarządzania szeroką gamą urządzeń. W skrócie: EQUIOS pomaga w stworzeniu środowiska, w którym każdy system drukujący może zapewnić nieporównywalną jakość, wydajność i stabilność, nawet obsługiwany przez mało doświadczonych operatorów maszyn drukujących.
Komori i Screen GP planują kontynuować swoją współpracę, dzięki której będą w stanie zapewnić nieustanny rozwój technologiczny, wprowadzając tym samym nowe rozwiązania do poligrafii i koncentrując się na optymalizacji stale zwiększających się w zróżnicowanym stopniu zamówień niskonakładowych. Oba koncerny zobowiązały się jednoznacznie do ciągłego wsparcia branży poligraficznej w dziedzinie nowych technologii.
Komentarz Katsuya Kawai, prezesa Mizukami Insatsu Co., Ltd.: Jednym z naszych głównych pomysłów, który zamierzamy promować, jest stworzenie koncepcji dla inteligentnej drukarni roku 2025. Wszystkie maszyny, urządzenia zewnętrzne i procesowe będą połączone dzięki wykorzystaniu technologii IoT, która umożliwi nieporównywalną poprawę kontroli fazy produkcyjnej. Jedna osoba będzie w stanie kontrolować kilka systemów jednocześnie, mieć podgląd na wszystkich pracowników oraz całą aparaturę automatyczną. Nasz pomysł koncentruje się przede wszystkim na stworzeniu nowoczesnego zakładu, opartego na systemach nowej generacji, co wprowadzi możliwości produkcyjne na zupełnie inny poziom.
Zaawansowane testy systemu przedstawionego przez Komori i Screen GP są pierwszym krokiem do realizacji naszego projektu. Mamy nadzieję, że ich pozytywne wyniki spowodują jeszcze większe zainteresowanie na rynku poligraficznym, co zaowocuje współpracą wielu zakładów produkcyjnych z producentami maszyn drukujących. Dzięki temu będziemy w stanie konstruować zoptymalizowane urządzenia oraz precyzyjnie określić, z jakimi aspektami będziemy mieli do czynienia w niedalekiej przyszłości.
Wprowadzenie w życie przedstawionego pomysłu zostało wyznaczone na marzec br.
Komentarz Eiji Kajita, prezesa i dyrektora zarządzającego Komori Co.: Głęboko wierzę, że obieg produkcyjny nowej generacji stworzony w oparciu o EQUIOS i KP-Connect Pro w znaczący sposób poprawi optymalizację i wydajność sekcji zarówno prepress, jak i druku zasadniczego, wpływając tym samym na całkowity proces drukowania. (...)
Komentarz Tsuneo Baba, prezesa Screen Graphic and Precision Solutions Co., Ltd.: Jestem zachwycony naszym najnowszym systemem produkcyjnym, który byliśmy w stanie stworzyć łącząc ze sobą najnowszą wersję EQUIOS oraz KP-connect Pro. Dzięki temu na rynku mogła pojawić się wszechstronna platforma, która zapewni szeroką gamę zastosowań w zależności od potrzeb klienta. Mamy nadzieję, że instalacja systemu w drukarni Mizukami Insatsu spowoduje jej całkowitą automatyzację w każdym segmencie procesu drukowania. Jestem również pewny, że zarówno ta, jak i każda kolejna współpraca firm Komori i Screen GP wniesie do poligrafii sporą innowacyjność.
Opracowano na podstawie materiałów obu firm