Rynek produkcji opakowań i etykiet cały czas rośnie i ma się coraz lepiej. To między innym zasługa rozwoju rynku e-commerce i przeniesienia znacznej części zakupów do internetu. Każdy produkt, czy to dostarczany do naszego domu, czy na półce sklepowej zazwyczaj posiada etykietę. Może być ona prosta w formie i grafice, pełniąc funkcję informacyjną, lub pełna kolorowej grafiki i uszlachetnień, nadających znaczenie przekazu marketingowego i wyróżniających produkt.
Wiele drukarń widząc potencjał druku etykiet decyduje się wejść na ten rynek. Poza maszynami drukującymi etykiety czy to w technologii fleksograficznej, czy cyfrowej bardzo ważnym etapem produkcji jest także ich późniejsze konfekcjonowanie. Tutaj z pomocą przychodzi firma Grafisk Maskinfabrik, powszechnie znana jako GM – rodzinna firma z Danii, oferująca zaawansowane rozwiązania do przetwarzania, uszlachetniania i konfekcjonowania etykiet samoprzylepnych. Celem i mottem przewodnim firmy jest: „GM – Converting Made Easy”, czyli maksymalne uproszczenie tego wydawać by się mogło skomplikowanego procesu.
Laserowe wykrojniki etykiet
Dostarczenie klientom etykiety czy opakowania w krótkim czasie, kiedy nie mamy gotowych wykrojników, do niedawna było wyzwaniem. Większość drukarń wykorzystuje w tym celu plotery wycinające – powolne i niezbyt efektywne, zwłaszcza przy skomplikowanych wzorach czy większych nakładach.
Jednym z takich rozwiązań, które upraszczają proces produkcji etykiet, a przede wszystkim skracają czas realizacji zleceń, jest laser wycinający. Wyobraźmy sobie, że nie musimy czekać kilku dni na wykrojnik, a nasz klient może zamówić dowolny kształt etykiety i otrzymać rolkę niemal „od ręki”. Jest to możliwe tylko przy wykorzystaniu cyfrowego wykrojnika wycinającego z użyciem technologii laserowej.
Urządzenie GM LC350 to kompaktowa, ekonomiczna i w pełni cyfrowa laserowa maszyna wykańczająca do etykiet z roli. Wystarczy załadować plik z wykrojnikiem i moduł laserowy jest gotowy do wycinania. System można wyposażyć w czytnik kodów kreskowych, dzięki czemu automatycznie przełączy się między „wykrojnikami”, a ich zmiana następuje w locie, praktycznie bez zatrzymania.
Laser jest dostępny z poziomami mocy 175 W, 250 W i 350 W przy długości fali 10,25 µm i 10,6 µm, co pozwala dostosować działanie do specyficznych potrzeb i podłoży. Możliwe jest także cięcie z różnymi poziomami mocy na tej samej etykiecie. Nowoczesny laser eliminuje efekt nadpalenia krawędzi dzięki wykorzystaniu automatycznego systemu regulacji ostrości i mocy 3D. Laser bardzo dobrze radzi sobie z etykietami wydrukowanymi w technologii flekso, inkjetowej czy tonerowej.
To, co wydawało się być nieosiągalne bez dużej bazy wykrojników, teraz jest możliwe i pozwala na dostawę gotowych etykiet w krótkim czasie. Daje to drukarni dodatkowe możliwości i elastyczność w rozmowach z kontrahentami. Krótki termin realizacji zlecenia jest wartością, którą często można wycenić i przeliczyć na dodatkowy przychód dla drukarni.
Uszlachetnianie w wersji kompaktowej
Kiedy już jesteśmy w stanie dostarczyć klientom etykiety możliwie szybko, należałoby także pomyśleć o ich wyglądzie. Obecnie rynek i klienci oczekują produktów nie tylko szybko, ale także w wysokiej jakości. Bardzo mocno widoczny jest trend premiumizacji produktów. Coś „zwykłego” dzięki pięknej, uszlachetnionej etykiecie czy opakowaniu staje się produktem z „wyższej półki”.
Firma GM oferuje kompaktowe urządzenie do uszlachetniania etykiet. Mowa o GM HOTFB330, 50-tonowej precyzyjnej maszynie do tłoczenia na gorąco. Urządzenie może być używane do tłoczenia folią, wytłaczania lub jednoprzebiegowego foliowania i wytłaczania. Za pomocą HOTFB330 można dodać do etykiet skomplikowane detale ze złota, srebra, a nawet hologramy. Te efekty w połączeniu z tłoczeniem pozwalają wytworzyć etykietę wysokiej jakości, która z pewnością wyróżni produkt na sklepowej półce.
Etykiety wielowarstwowe i technologia SmartLam
Etykiety wielowarstwowe są często stosowane jako etykiety farmaceutyczne i medyczne. Dzięki wielowarstwowej etykiecie możemy także dodawać przepisy na etykietach żywności, promować loterie/upominki, oferować szczegółowe instrukcje, podawać informacje w wielu językach, przyciągać kupujących kuponami i wyświetlać tekst prawny.
Wydajna produkcja jednostek wielowarstwowych wymaga albo jednostek cross-over, albo laminowania dwóch warstw w registrze. Laminowanie w registrze ma dużą przewagę nad urządzeniami cross-over, ponieważ wykorzystuje się pełną wstęgę. Podwaja to wydajność produkcyjną i pozwala na pełną elastyczność w projektowaniu i rozmiarze etykiety.
System SmartLam wykorzystuje zaawansowaną pełną kontrolę serwomotorów zapewniając doskonały rejestr pomiędzy górną i dolną warstwą. System automatycznie kontroluje naprężenie i register wstęgi, jednocześnie przekazując użytkownikowi informację zwrotną na wbudowanym ekranie dotykowym.
Jednostka SmartLam firmy GM jest kompatybilna ze wszystkimi modułowymi finiszerami GM DC330/DC350/DC550. Kompaktową, ale zaawansowaną jednostkę można zainstalować w ciągu jednego dnia lub zamówić z nową maszyną.
Właściciele marek prześcigają się w pomysłach na ciekawe i kolorowe etykiety, stosując przeróżne wzory i uszlachetnienia. Często na etapie projektowania brak wiedzy specjalistycznej powoduje, że wiele projektów wydaje się trudnymi do wyprodukowania ze względu na skalę skomplikowania i wymyślności wzoru. Z wykorzystaniem technologii laserowego wycinania praktycznie każdy kształt jest możliwy do wycięcia, a wykorzystując dodatkowe możliwości uszlachetnień jesteśmy w stanie dać właścicielowi marki dokładnie to, czego potrzebuje.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Graw