Uszlachetnianie inline gwarancją wszechstronności
18 Nov 2021 14:39

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wiedeńska firma Insignis Etiketten GmbH wykorzystuje system drukujący Gallus Labelfire z Digital Embellishment Unit (DEU), aby elastycznie reagować na specjalne wymagania klientów. Hybrydowa drukarka atramentowa UV w połączeniu z uszlachetnianiem inline stała się uniwersalnym systemem druku dzięki wszechstronnym możliwościom produkcyjnym. 

Insignis Etiketten obsługuje prawie wszystkie segmenty rynku, w szczególności branżę żywności i napojów z naciskiem na wina i alkohole wysokoprocentowe, a także przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. Znaczący udział w bazie klientów stanowią firmy z sektorów motoryzacyjnego i tekstylnego, a także logistyczne i transportowe.

Park maszynowy Insignis obejmuje maszyny offsetowe, typograficzne i fleksograficzne, a także rozwiązania druku cyfrowego z suchym tonerem i atramentem. Atrament UV z cyfrowym uszlachetnianiem inline odgrywa główną rolę w ekonomicznym wdrażaniu kreatywnych rozwiązań w cyfrowym druku etykiet i opakowań giętkich.

Niewyczerpany potencjał projektowy

Od strony wzornictwa całkowicie wyczerpaliśmy możliwości techniczne Labelfire – mówi Anna-Carin Speneder, kierownik działu obsługi klienta w firmie Insignis GmbH, opisując zastosowanie hybrydowego systemu maszynowego. – Dzięki możliwości łączenia konwencjonalnych farb UV w druku fleksograficznym, atramentów UV w druku cyfrowym, cyfrowego uszlachetniania folią na zimno, matowego i błyszczącego lakierowania punktowego, aż po dotykowe, reliefowe efekty specjalne, z możliwością aplikacji lakieru do 72 g/m2, system druku cyfrowego oferuje niemal niewyczerpany potencjał projektowy. Insignis wykorzystuje te różnorodne elementy wzornicze, aby zaoferować klientom wszelkie nietypowe rozwiązania. Lakierowanie w linii za pomocą Digital Embellishment Unit umożliwia uzyskanie trzech różnych efektów powlekania w jednym przebiegu, zastępując w ten sposób do trzech konwencjonalnych stacji drukujących w procesie produkcyjnym.

Tym, co wyróżnia Labelfire przy tych wszystkich możliwościach, jest niezwykle wysoka jakość druku – mówi Ferdinand Hager, partner zarządzający Insignis GmbH, podkreślając spójność hybrydowego systemu druku cyfrowego. – Różnorodność obsługiwanych podłoży i szeroki zakres zastosowań pozwalają nam zmniejszyć złożoność naszych etapów produkcyjnych, co w znacznym stopniu przyczynia się do optymalizacji produkcji. Insignis może przetwarzać na Labelfire zdumiewająco szeroki zakres materiałów, od folii mono 30 µm przez laminaty na bazie kartonów i tubki o gramaturze 250 g/m2, po różne papiery matowe i błyszczące z podłożami papierowymi i PET, jak również strukturalne. 

Rozszerzenie portfolio produktów

Pytanie o to, co zmieniło się w Insignis dzięki Labelfire, jest ściśle związane z ekonomiką długości nakładu, która wynosi do 4000 metrów bieżących – wyjaśnia Ferdinand Hager. – Jest to próg rentowności dla jednej odmiany produktu. W przypadku kilku odmian zalety druku cyfrowego stają się bardziej widoczne, dlatego też Labelfire jest wykorzystywana do średnich długości nakładów. Dzięki cyfrowej produkcji w krótkich i średnich seriach Insignisowi udało się znacznie zoptymalizować produkcję. Etykiety i opakowania są w ten sposób produkowane ekonomicznie, a portfolio produktów zostało rozszerzone dzięki zaletom produkcji cyfrowej. Rynek, na którym wzrasta zapotrzebowanie na zmienność produktów, potrzebuje szybkich i efektywnych kosztowo rozwiązań. Powtarzalność drukowanego rezultatu z niewielką ilością odpadów to nie tylko oszczędność czasu i kosztów, ale także istotny czynnik środowiskowy – dodaje Anna-Carin Speneder. 

Insignis niedawno ukończył projekt laminatów do produkcji tubek dla klienta, który zainwestował w nową maszynę przetwórczą. Doskonała przyczepność atramentów UV do laminatu była w tym projekcie zaletą, która w znacznym stopniu przyczyniła się do podjęcia decyzji o przejściu na technologię cyfrową.

Wysokie wymagania dotyczące jakości druku i jednolitości kolorów w sektorze kosmetycznym są oczywistością. Oznacza to, że drukujesz jedno zlecenie, a dwa tygodnie później drukujesz je ponownie i musisz uzyskać dokładnie taki sam rezultat – wyjaśnia Anna-Carin Speneder. Również dotychczasowym klientom drukarka Labelfire ze swoimi opcjami drukowania i wykańczania zaoferowała możliwość realizacji wszystkich wymagań w zakresie wzornictwa. Na przykład w sektorze kosmetycznym firma Insignis stworzyła etykietę typu wrap-around z nadrukiem na odwrotnej stronie, na kleju, aby spełnić wszystkie wymogi prawne dotyczące etykiety. 

Połączenie druku cyfrowego i cyfrowej obróbki końcowej

Połączenie druku cyfrowego i obróbki końcowej w jednej operacji jest postrzegane jako wyraźna zaleta produkcyjna w firmie Insignis. Nie tylko czerpiemy z tego korzyści ekonomiczne, ale również optymalizujemy naszą i tak już wysoką elastyczność produkcyjną – mówi Ferdinand Hager. – W rezultacie wiele produktów, do których wcześniej potrzebne były forma sitodrukowa i maszyna drukująca, może być teraz drukowanych cyfrowo. Dzięki DEU etap produkcji sitodrukowej jest całkowicie wyeliminowany. Dodatkowo DEU osiąga 100 proc. dokładności pasowania. Dokonując analizy efektywności ekonomicznej należy zauważyć, że dane dotyczące nakładania lakieru przez DEU nie zawsze są takie same. Zmieniają się one na korzyść technologii cyfrowej wraz z wariantami, a DEU pozwala na ich zmianę niemal bez opóźnień. Okazało się, że jest to ogromna zaleta w porównaniu z konwencjonalną produkcją.

Triada efektywności ekonomicznej

Czynniki wpływające na efektywność ekonomiczną produkcji cyfrowej rozgrywają się w trójkącie, składającym się z triady zastosowania, długości nakładu w metrach bieżących i różnorodności typów – wyjaśnia Ferdinand Hager. – Projekt druku i materiał muszą pasować do tego trójkąta. Jeśli jest kilka odmian, to wszystkie muszą być uwzględnione. Odmiany pozwoliły nam zresztą powiększyć trójkąt w kierunku długości nakładu. Labelfire plus DEU jest wyjątkowo korzystny pod względem kosztów druku, ponieważ wszystkie etapy produkcji odbywają się w linii.

Insignis zbadał wiele możliwości Labelfire i zdobył w tym procesie dużą wiedzę specjalistyczną, z której korzysta zespół obsługi klienta przy realizacji wizji klientów w sposób wydajny, w wysokiej jakości i efektywny kosztowo. Bogate doświadczenie owocuje nowymi pomysłami na realizację bardzo wymagających projektów we współpracy z klientami. Wspólnie z naszymi klientami realizujemy ich wizje – tak Ferdinand Hager podsumowuje możliwości techniczne Labelfire i DEU, pozwalające na ekonomiczną, cyfrową produkcję inline. Znajduje to odzwierciedlenie w wielu imponujących etykietach, owijkach i opakowaniach giętkich, jak również w kilku nagrodach, które Insignis już zdobył.

Dieter Finna

Tłumaczenie: AN