UV LED czy konwencjonalny UV?
19 Jun 2017 14:17

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Od 40 lat IST METZ GmbH produkuje systemy do suszenia farb i lakierów wyposażone w światło UV. Systemy UV suszą farby, lakiery, silikony, kleje w ciągu ułamka sekundy. W połączeniu z firmą zależną – Integration Technology LTD, która specjalizuje się w produktach przeznaczonych do druku cyfrowego, IST METZ posiada największe portfolio wysokowydajnych lamp UV i LED UV na świecie. Rozwiązania do druku arkuszowego, rolowego, cyfrowego mogą być dopasowane do wymagań każdego klienta.

LED jest obecnie powszechnym wyborem, a dyskusja o przewadze technologii LED UV nad tradycyjnym UV trwa od kilku lat. Każda z tych technologii ma specyficzne zalety, które muszą być wzięte pod uwagę przy wyborze tej właściwej.

Konwencjonalny UV jest używany głównie do druku prac o specyficznych wymaganiach, takich jak luksusowe opakowania lub prace, które wymagają spełnienia szczególnych warunków dotyczących bezpieczeństwa, np. druk opakowań do żywności. Technologia UV została wynaleziona dekady temu i w tym czasie dokładnie przetestowana. Na rynku bez problemu można kupić farby i lakiery do każdego procesu produkcyjnego wielu producentów po przystępnej cenie. Szeroki wybór lamp UV o różnych parametrach pozwala na optymalizację i dopasowanie do szczególnych wymagań produkcyjnych. Systemy wymagają tylko niewielkiej obsługi, lampy UV i reflektory mogą być wymienione w bardzo prosty sposób. 

Technologia LED UV obecnie zdobywa coraz większy udział w rynku. Jednostki UV LED są gotowe do użycia natychmiast po włączeniu oraz przekazują tylko minimalne ciepło do podłoża. Te kompaktowe systemy oferują wyjątkowo długą żywotność. Dzięki zastosowaniu segmentacji diody LED mogą świecić się tylko w wymaganym obszarze.

Na ostatnich targach drupa firma IST METZ zaprezentowała koncepcję produktów „Hot Swap” do druku wąskowstęgowego, arkuszowego oraz rolowego. Opiera się ona na połączeniu dwóch technologii: konwencjonalnego UV oraz LED UV. IST METZ skonstruowała systemy UV w taki sposób, że w każdej chwili mogą one być wyposażone w lampy UV lub UV LED. Podłączenie, system chłodzenia oraz zasilacze elektryczne są identyczne w obu systemach; kaseta z właściwym źródłem światła musi być po prostu wsunięta do maszyny. Ta innowacyjna koncepcja powinna zainteresować drukarzy, którzy chcą dostosować swoją maszynę do drukowania wszystkich możliwych prac, ale bez zbędnego komplikowania procesu. Jeżeli drukarnia kupuje tylko jedną technologię, zawsze ma możliwość zakupu drugiej technologii w późniejszym terminie. Jeśli zmieniają się wymagania klientów, może z łatwością zmodernizować system. 

IST Metz uważa, że stosowanie systemów UV LED w druku komercyjnym może być szczególnie interesujące dla drukarzy, którzy jeszcze nie mają dużego doświadczenia z drukiem UV. Istotne znaczenie odgrywają zalety technologii UV: wysuszenie w ciągu zaledwie kilku sekund, możliwa natychmiastowa dalsza obróbka wydrukowanych prac, znaczna redukcja makulatury. 

Seria LED firmy IST METZ nazywa się LEDcure i jest dostępna w różnych konfiguracjach. LEDcure został zainstalowany w drukarniach Hertle w Kircheim/Teck i Häuser w Kolonii w 2015 r.

Istniejąca od 1922 r. firma Häuser KG codziennie wykonuje ponad 1000 zleceń. Posiada 50 maszyn. Od 2003 r. prowadzi drukarnię internetową Druckdiscount24.de. Obecnie firma Häuser otrzymuje około 80 proc. zleceń online.

Häuser wprowadziła technologię LED UV, aby prace przez nią drukowane był bardziej odporne na ścieranie, a dalsza obróbka była możliwa natychmiast po wydrukowaniu. Do istniejącego już systemu suszenia na maszynie Heidelberg Speedmaster XL 105 dodano dwie kasety z LED – jedną nad perfektorem i jedną na wykładaniu. Prędkość drukowania wynosi 13 000-15 000 ark./h, ale farby są natychmiast utwardzane i nie trzeba stosować pudru. Jest znacznie mniej makulatury, zredukowano czas produkcji i miejsce na magazynowanie. Häuser planuje kolejne inwestycje w LED UV IST METZ.

Drukarnia Hertle również zainstalowała LED firmy IST METZ. Zasadniczym powodem były wymagania jednego z głównych klientów – wydawcy kart okazjonalnych, który narzekał na zbyt długi czas realizacji zlecenia. Drukarnia postanowiła wyposażyć maszynę Heidelberg Speedmaster SM 74-5 w system LED UV. Wcześniej potrzebne było 3-5 dni na wysuszenie prac. Po zastosowaniu LED UV prace są natychmiast suche, skrócił się czas i zmalały koszty związane z makulaturą, rozszerzono zakres podłoży o papier metalizowany i podłoża niewsiąkliwe.

Jak dużo energii oszczędzasz z LED UV? 

Nie ma prostej odpowiedzi. Im bardziej reaktywna farba, tym oszczędności energii są większe. Ponieważ systemy LED UV mogą suszyć natychmiast po włączeniu, energia nie jest zużywana w czasie postoju. Obszar suszenia może być dostosowywany do aktualnego obszaru zadruku, co daje dalsze oszczędności energii.

Porównując systemy UV i LED UV należy również wziąć pod uwagę inny charakter farby i lakierów stosowanych przy obu technologiach. Ważne są czasy postoju/produkcji oraz średni format wydruku. 

IST METZ posiada fachową wiedzę do przeprowadzenia wszystkich testów i udzielania porad. W siedzibie IST Metz znajdują się maszyna arkuszowa oraz wąskowstęgowa, a także laboratoria dostępne dla klientów. IST METZ oferuje urządzenia do testowania i mierzenia promieni świetlnych. Wszystkie systemy IST METZ są produkowane w Niemczech według najwyższych standardów jakości. Kompleksowe usługi doradcze świadczone przez IST METZ wzmacniają niezawodność produkcji klienta i tym samym przewagę konkurencyjną.

Opracowano na podstawie materiałów firmy IST Metz

error: Kopiowanie zabronione!
cript>