Vademecum papierów dla wydawcy
6 Dec 2016 14:43
Kto tak naprawdę decyduje o wyborze tego czy innego rodzaju papieru do drukowania publikacji? Oczywicie ten, kto odpowiada za końcowy rezultat Đ gotowš ksišżkę, towar, którym musi zainteresować odbiorcę, zachęcić do sięgnięcia po niego, a w efekcie do kupna. Mowa tu jest oczywicie o wydawcy, a nie o drukarzu, który w procesie powstawania ksišżki odgrywa dzi ważnš, ale jedynie pomocniczš, usługowš rolę.
To wydawca ponosi największe, bo finansowe, konsekwencje decyzji dotyczšcej wyglšdu swego produktu. Typografia, ilustracje oraz papier Đ jego kolor, faktura, gruboć, pulchnoć Đ to wszystko okrela charakter publikacji. Skończyły się czasy, gdy wybór papieru do drukowania ksišżki ograniczał się do trzech gramatur (70, 80, 90 g/m2) białego papieru offsetowego. Obecnie do dyspozycji grafika jest cały szereg różnorodnych typów materiałów Đ nic, tylko przebierać i wybierać. Jak się poruszać w tym gšszczu?
Pomocna staje się tu nowa publikacja firmy Ecco-Papier (wydana wspólnie z Drukarniš Naukowo-Technicznš), która w ramach wydawanego przez siebie cyklu ăEcco-TekaÓ przygotowała ăVademecum papierów dla wydawcyÓ, autorstwa dr. Stefana Jakucewicza Đ swoiste minikompendium wiedzy o papierach stosowanych do drukowania ksišżek. Znajdziemy tu podstawowe, podane w prostej formie, bez zbędnych dla edytorów technicznych danych, informacje dotyczšce ich właciwoci (gramatura, gruboć, pulchnoć, białoć, sztywnoć, nieprzezroczystoć itp.), stosowanych formatów, podstaw produkcji.
Dr Jakucewicz, zarówno teoretyk, jak i praktyk, nie ogranicza się jedynie do podawania szkolnej wiedzy. W dziale 5. mowa jest o doborze papieru w zależnoci od asortymentu produkcji i znajdziemy tu wskazówki dotyczšce wyboru konkretnego rodzaju papieru: w zależnoci od stosowanych technik reprodukcji ilustracji, pomysłów graficznych czy stawianych celów marketingowych. Praktycznie jakoć druku możemy ocenić na podstawie zestawu barwnych druków próbnych zamieszczonych w końcowej częci ăVademecumÉÓ, wykonanych na różnych papierach (oczywicie z oferty Ecco-Papieru) z zastosowaniem trzech technik sporzšdzania wycišgów barwnych: z UCR i bez oraz GCR.
Te dwie częci ksišżki stanowiš o jej w pełni użytkowym charakterze, chociaż ograniczenie się, w częci druków próbnych, jedynie do oferty Ecco-Papieru, zrozumiałe z punktu widzenia firmy dostarczajšcej papier, ogranicza poznawczš stronę publikacji.
Uzupełnieniem ăVademecum...Ó jest rozdział dotyczšcy tektur okładkowych, ważnego elementu ksišżki.
Na koniec przypomnę, że w ramach ăEcco-TekiÓ ukazały się ăVademecum drukarzaÓ oraz ăTektury graficzne i opakowanioweÓ Đ obydwie autorstwa dr. Stefana Jakucewicza. Nie sš one dostępne w szerokiej sprzedaży (szkoda), lecz stanowiš element marketingowy firmy. Dopiero najnowszš pozycję Đ ăVademecum papierów dla wydawcyÓ Đ można będzie nabywać za porednictwem Poligrafiki i ăWydawcyÓ.
Andrzej Palacz
redaktor naczelny miesięcznika ăWydawcaÓ