W dniach 22-23 maja br. w siedzibie firmy Versor w Bydgoszczy odbyła się pierwsza edycja Competence Days, czyli Dni Otwartych zorganizowanych wspólnie z przedsiębiorstwem EyeC. Spotkanie, na którym pojawiło się kilkudziesięciu klientów z całej Polski, to pokłosie trwającej od początku roku współpracy obu firm, w ramach której składarko-sklejarki Versor są wyposażane w zintegrowane systemy kontroli opakowań EyeC.
Versor i EyeC: wspólnie dla jakości
Zgromadzonych gości powitał Tadeusz Figurski, wiceprezes firmy Versor. To firma, która od 26 lat dostarcza polskim i zagranicznym odbiorcom najwyższej jakości rozwiązania do produkcji i inspekcji opakowań. Jesteśmy jedynym w pełni europejskim producentem składarko-sklejarek, wytwarzającym samodzielnie 90 proc. wszystkich ich elementów i oferującym kompletne portfolio rozwiązań do produkcji kartoników od 45 do 5000 mm – opowiadał gospodarz spotkania, który następnie zaprezentował w skondensowanej formie urządzenia oferowane przez bydgoską firmę. Należą do nich składarko-
-sklejarki o różnym stopniu zaawansowania technologicznego (od kompaktowej maszyny VERSO 60, przez ekonomiczną PASSIO, po najpopularniejszy model w ofercie firmy SERTO DD 55/80/100 i nową generację SERTO 145/160/200 do pracy z bardzo grubymi i sztywnymi materiałami), a także aplikatory taśmy, okienkarki i automaty sztancujące.
Coraz ważniejszym składnikiem oferty firmy Versor są systemy do inspekcji opakowań, dostępne w portfolio przedsiębiorstwa od 7 lat. Od niedawna ich elementem są ultranowoczesne kamery EyeC do 100 proc. kontroli wizyjnej, instalowane w trzech możliwych konfiguracjach na maszynach Versor. Takie rozwiązanie technologiczne jest odpowiedzią na rosnący popyt na optymalizację i bezpieczeństwo produkcji oraz na funkcjonalność stosowanych maszyn i urządzeń, a także gwarancją uzyskania najwyższej jakości wyrobu końcowego, czyli opakowania. Klient wybierający takie rozwiązanie zyskuje innowacyjną i – jak przekonuje producent – najszybszą na świecie linię produktową, która wyznacza nową jakość na rynku. Kamery EyeC umożliwiają pełną kontrolę nakładu w produkcji opakowań z tektury litej.
Trzy rozwiązania optymalnie dopasowują się do potrzeb użytkownika i jego drogi do osiągnięcia kolejnego poziomu zaawansowania w QMS (Quality Management System): Inspeed 55 to wolno stojąca maszyna inspekcyjno-sortująca, pozwalająca na osobną kontrolę wysztancowanych kartoników i obróbkę na dedykowanej składarko-sklejarce. Moduł Inspeed w składarko-sklejarkach VERSOR SERTO to rozwiązanie zintegrowane i dedykowane nowym inwestycjom.
Z kolei moduł Inspector jest przeznaczony do integracji z posiadanymi maszynami innych producentów. Versor i EyeC mogą pochwalić się sukcesem pierwszych wdrożeń w firmach AJG z Kraśnika oraz Grafico z czeskiej Opavy.
W trakcie majowego spotkania w Bydgoszczy firma Versor pochwaliła się jeszcze jednym sukcesem. Po trwających ponad rok zabiegach o kontrakt, wspartych wytężoną pracą zespołu projektowego, firma podpisała umowę na dostawę i instalację 7 urządzeń VERSOR Inspector z rozwiązaniami do inspekcji EyeC dla szwajcarskiej firmy RONDO. Pierwsza z zamówionych maszyn – służących do inspekcji i sortowania kartoników w maszynach dowolnych producentów – już pracuje, druga zgodnie z harmonogramem powinna trafić do odbiorcy jeszcze w czerwcu br.
Tym sposobem RONDO stanie się pierwszą firmą w Europie wyposażoną w Total Quality Management System (TQMS). TQMS zakłada jednolity system kontroli jakości na wszystkich liniach produkcyjnych, niezależnie od wymogów samych klientów.
Jesteśmy przekonani, że nasze rozwiązanie przyczyni się do uzyskania wiodącej pozycji na rynku producentów opakowań farmaceutycznych – podkreślił Tadeusz Figurski.
System przeznaczony dla szwajcarskiego odbiorcy składa się z podajnika, sekcji wyrównania i inspekcji wizyjnej oraz transferu do maszyny głównej nad podajnikiem składarko-sklejarki. Specjaliści z EyeC przygotowali nową koncepcję oprogramowania, pozwalającą na ustawienie dokładności systemu już z poziomu prepressu. Zastosowano w tym przypadku kolorowe kamery liniowe 4k, zapewniające najwyższy poziom jakości inspekcji i obrazu, z możliwością pełnej indywidualizacji względem potrzeb i oczekiwań. System w czasie rzeczywistym skanuje cały nakład, porównując wszystkie kartoniki z uprzednio sklasyfikowanym kartonikiem wzorcowym. Oprogramowanie potrafi wykryć różnice w postaci przedruku, niedodruku, zarysowań, zalań, efektu owada, zmiany kolorów oraz pozwala na dekodowanie kodów 1d i 2d. Dodatkowo system świetnie sobie radzi z powierzchniami metalizowanymi i uszlachetnieniami.
Marcin Weksler, szef EyeC Polska, w czasie Competence Days zaprezentował słuchaczom kilka rozwiązań oferowanych przez jego firmę. Wyższe wymagania jakościowe, krótsze nakłady, więcej zmian narządu – to wszystko powoduje, że proces drukowania składający się z kilku etapów staje się coraz bardziej skomplikowany. My oferujemy prostą metodę zmniejszenia ryzyka wystąpienia błędów, dostarczając wysoce zautomatyzowane rozwiązania do kontroli wszystkich etapów produkcji opakowań. Dotyczy to każdego procesu – inspekcji artworków, prepressu, inspekcji online na maszynach drukujących i składarko-sklejarkach, po offline'ową inspekcję w działach kontroli jakości – tłumaczył. Następnie skoncentrował się na kilku z dostępnych produktów takich jak: Proofiler Graphic, czyli system inspekcji dla etapu prepress, który zapewnia produkcję prawidłowych plików do druku dzięki wykryciu błędów przed wytworzeniem płyt drukowych; a także offline'owe skanery Proofiler w wersjach 400-600 DT oraz 1200-1700 DT do sprawdzenia pierwszego wydruku, prowadzenia regularnej inspekcji podczas drukowania nakładu czy kontroli jakości przed wysyłką materiałów do klienta.
Jakość niejedno ma imię
Po wspomnianych prezentacjach przyszedł czas na prelekcje zaproszonych gości. Pierwszym z nich była Małgorzata Szczotka z Color Management Consulting – firmy, która jako niezależny ekspert wspiera przedsiębiorstwa z branży poligraficznej przy wprowadzaniu i wdrażaniu zestandaryzowanych, przemysłowych procesów w całym łańcuchu produkcyjnym. Zdefiniowanym celem jest optymalizacja produkcji poligraficznej, utrzymanie zgodności ze standardami międzynarodowymi i przemysłowymi. Prelegentka skoncentrowała się na kwestii „Kontrola jakości finalnego wydruku w odniesieniu do standardów europejskich i amerykańskich”, ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia spójności kolorystycznej druków. Jakość to powtarzalność: możliwość zreprodukowania tego samego produktu w różnych drukarniach i na różnych maszynach. Wymaga to używania tego samego języka na każdym etapie produkcji: od prepressu, przez druk, aż po wykańczanie. Praktyka pokazuje, że jest to bardzo trudne do osiągnięcia – podkreślała Małgorzata Szczotka, prezentując na przykładach z różnych kontynentów, jak osiągnąć oczekiwaną powtarzalność.
Monika Nojszewska, menedżer ds. rozwoju działalności EFI, skoncentrowała się na kwestii „Systemy MIS a kontrola procesu produkcji”. Jak zaanonsowała: Agencja analityczna Infotrends w raporcie „Dekonstrukcja procesu produkcji” stwierdza, że workflow, czyli przepływ pracy w całej firmie, staje się coraz ważniejszym – a wcześniej nieznanym – elementem zarządzania w przedsiębiorstwie. Workflow to sposób na kontrolę kosztów i zbieranie danych niezbędnych do analizy biznesowej umożliwiającej optymalizację działań drukarni, a także większą efektywność działania bez zakłóceń. Zwykle wraz z rozwojem firmy rosną liczba pracowników, obroty, ilość produktów i liczba lokalizacji. Architektura przepływu pracy mówi, w jaki sposób prowadzisz firmę: czy traktujesz ją jako zestaw oddzielnych działów, czy jako ekosystem, wspólnotę. Tak zarządzane organizacje rosną szybciej i ograniczają koszty działania. Odpowiedzią EFI na współczesne wymagania firm w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem jest pakiet Packaging Suite, który steruje działalnością firmy od pozyskania zamówienia, przez zarządzanie nim, procesy przedprodukcyjne, produkcyjne, aż po raportowanie.
Następnie słuchacze mieli okazję poznać nieco szczegółów dotyczących EFI Radius wchodzącego w skład rozwiązania Packaging Suite. EFI Radius, używany przez ponad 100 tys. użytkowników na całym świecie, to nowoczesny system integrujący rozwiązania ERP/MIS dla branży opakowań i etykiet, wykorzystujący, analizujący, interpretujący i organizujący dane z całej firmy, co umożliwia natychmiastowy dostęp do wszystkich istotnych informacji.
Jako ostatni z prelekcją „Finishing 4.0” wystąpił Chris Leary, dyrektor sprzedaży i serwisu w amerykańskiej firmie W.H. Leary, która jest dostawcą systemów do kontroli ścieżki klejowej w składarko-sklejarkach; ponad 1500 systemów zainstalowanych u odbiorców z całego świata dba o jakość składanych kartonów i poprawia wydajność tych urządzeń. Przed 3 laty przedsiębiorstwo nawiązało współpracę biznesową ze szwajcarską firmą Robatech – producentem klejów hotmeltowych – i obecnie jest reprezentowane w Polsce przez jej lokalnego przedstawiciela.
Jak wspominał Chris Leary, kolejnym etapem rozwoju koncepcji „Przemysł 4.0”, polegającej na łączeniu różnych systemów i urządzeń komunikujących się ze sobą i dostarczających użytkownikowi informacji niezbędnych do optymalizacji jego działania, będzie „Finishing 4.0”. Wierzymy, że nadchodzi złota era dla składarko-sklejarek. Te maszyny mogą działać bardzo szybko, gwarantować najwyższą
jakość produkcji i dzielić się informacjami dostępnymi w czasie rzeczywistym oraz pokazującymi, jak przebiegają procesy produkcyjne. Firma W. H. Leary już dziś dostarcza systemy pozyskiwania informacji z parametrów jakościowych i wydajnościowych, które można na nich instalować. Jednym z najważniejszych rozwiązań do kontroli jakości jest kontrola ścieżki klejowej z pomocą różnorodnych detektorów. Opracowaliśmy technologię, która gwarantuje klientowi brak defektów związanych z procesem klejenia. Stosowane czujniki mają różną funkcjonalność i różne zasady pomiarowe: od pomiaru wilgotności, przez pomiar widziany w widmie światła UV, po systemy kamer, które profilują nam przebieg ścieżki klejowej – zachwalał Chris Leary, który opowiedział również o innych rozwiązaniach jego firmy takich jak kontrola pozycjonowania kartoników na sztancy czy jakości i dokładności tłoczenia oraz pozycjonowania kodów Braille'a.
Zwieńczeniem interesujących prelekcji była część praktyczna, na którą złożyły się: prezentacja maszyny Versor SERTO 80 K3 z sekcją inspekcji wizyjnej EyeC, modułem tłoczenia Braille’a, sekcją prefoldingu, systemem klejowym i kontrolnym Leary oraz wyrzutnikiem Versor Inspector z przystawką do kontroli jakości obrazu; a także pokaz możliwości systemów offline firmy EyeC prowadzony przez Marcina Wekslera. Na pytania gości chętnie odpowiadali również inni prelegenci bydgoskiego spotkania.
Tomasz Krawczak