Vivat, crescat, floreat!
22 Jun 2018 12:42

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

27 kwietnia 2018 roku upłynęło 30 lat działalności Drukarni Lotos – jednego z najbardziej znamienitych i znanych krajowych zakładów poligraficznych, nierozłącznie związanego z nazwiskiem właścicieli: rodziną Dreszer. Edward Dreszer reprezentuje trzecie pokolenie poligrafów, a jego synowie Paweł i Karol to już czwarta rodzinna generacja. Jubileusz – jak zawsze – jest okazją do przypomnienia historii firmy.

Drukarnia Lotos Poligrafia powstała w 1988 roku. Jej założycielami byli Małgorzata i Edward Dreszer, oboje inżynierowie poligrafowie. Edward Dreszer kontynuuje tradycje rodzinne: to poligraf w trzecim pokoleniu. Jego dziadek Paweł, prawnik z wykształcenia, drukował ulotki w Petersburgu, co przypłacił zesłaniem do Irkucka; w wolnej Polsce został właścicielem drukarni. Ojciec, inżynier poligraf Henryk Dreszer, przez 25 lat kierował Drukarnią Naukowo-Techniczną przy ul. Mińskiej w Warszawie zatrudniającą blisko 1600 osób, a następnie przez kilkanaście lat pełnił funkcję dyrektora technicznego w wydawnictwie Wiedza Powszechna.

Lotos to – jak wspomniano – firma rodzinna; właścicielami są Edward Dreszer oraz jego synowie Paweł i Karol, wszyscy trzej inżynierowie poligrafowie, a dwaj młodsi są także absolwentami wydziału organizacji i zarządzania. 

Jest to arkuszowa drukarnia offsetowa średniej wielkości, wykonująca czasopisma, katalogi, książki, foldery i różnorodne druki reklamowe w nakładach od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. W ostatnich 10 latach jest tu także drukowana Poligrafika. Zakład kilkakrotnie zmieniał siedzibę, przenosząc się z wynajmowanych lokali do obecnego budynku o powierzchni 2080 m2 usytuowanego przy Wale Miedzeszyńskim na ponadhektarowej działce, której około 50 proc. stanowią tereny zielone.

Park maszynowy drukarni jest wciąż unowocześniany. Obecnie w jego skład wchodzą 4 offsetowe i 2 cyfrowe maszyny drukujące: dwa 8-kolorowe Speedmastery SM 74-8 i jeden Heidelberg 74-2, Roland 500, Canon ImagePress C6010 oraz Océ VarioPrint 4120. Introligatornia jest wyposażona w linię do oprawy klejonej Tigra firmy Müller Martini, linię do oprawy zeszytowej Heidelberg ST 300, linię do oprawy spiralnej, falcerki firm Stahl i GUK, krajarki Polar oraz trójnóż Perfecta SDY-2.

Wyposażenie działu prepress stanowią naświetlarka Magnus 400 III Quantum firmy Kodak połączona w linii z wywoływarką Mercury T-HD i stackerem; dział dysponuje też własnym serwerem FTP. W drukarni znajduje się także studio DTP wykonujące projekty dla klientów.

W firmie zatrudnionych jest obecnie około 90 osób, z których 90 proc. ma wykształcenie poligraficzne; 14 pracowników to inżynierowie o specjalności „poligrafia”.

W celu zapewnienia jak najsprawniejszej obsługi klientów i jak najlepszej pracy poszczególnych działów w 2009 roku zainstalowano kompletny system zarządzania drukarnią Graphisoft Integrale (klasy MIS). 

Jednym z priorytetów firmy Lotos Poligrafia jest dbałość o środowisko. Po uzyskaniu w 1999 roku certyfikatu ISO 9001 związanego z jakością produkcji podjęto starania o wdrożenie także procedur ISO 14001 dotyczących ochrony środowiska i zintegrowanie ich z ISO 9001, co było wówczas nowatorskim podejściem nie tylko w poligrafii, ale i w innych branżach. Lotos Poligrafia jako jedna z 5 drukarń w Polsce wzięła udział w opracowanym przez duński rząd projekcie wdrażania i integrowania procedur zarządzania jakością i środowiskiem. Uczestnictwo w projekcie zostało zwieńczone przyznaniem w 2001 r. certyfikatu ISO 14001, dzięki czemu Lotos znalazł się w czołówce polskich drukarń mogących się pochwalić funkcjonującym Zintegrowanym Systemem Zarządzania Jakością i Środowiskiem. Obydwa certyfikaty są co roku weryfikowane. Firma uczestniczyła też w konkursie Heidelberg ECO Printing Award.

Warto podkreślić, że Lotos Poligrafia jako jedna z nielicznych firm z branży angażuje się w kształcenie młodzieży w zawodach związanych z poligrafią, współpracując m.in. z Instytutem Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej oraz Zespołem Szkół Poligraficznych w Warszawie. Uczniowie i studenci mają możliwość odbycia staży i praktyk w drukarni. Prezes Edward Dreszer uczestniczy w tworzeniu i kształtowaniu programów nauczania.

Edward Dreszer, spiritus movens firmy i niekwestionowana osobowość w branży, od wielu lat działa aktywnie w Polskiej Izbie Druku. Przez kilka kadencji był członkiem Rady PID, a przez blisko 6 lat prezesem Izby, angażując się m.in. w promowanie polskiej poligrafii za granicą. W 2013 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2018 – medalem „Zasłużony dla Polskiej Poligrafii”.

Uroczyste obchody jubileuszu 30-lecia firmy Lotos Poligrafia z udziałem blisko 70 osób – pracowników i klientów drukarni – miały miejsce w dniach 16-17 czerwca w malowniczych plenerach Kazimierza nad Wisłą. Przy sprzyjającej wspaniałej letniej pogodzie goście mogli podziwiać nadwiślańskie krajobrazy podczas rejsu statkiem, a adrenaliny i mocnych wrażeń dostarczył rajd samochodami terenowymi przez kazimierskie wąwozy lessowe – unikalne w skali europejskiej. Był oczywiście jubileuszowy tort i toast, a prezes przyjmował liczne gratulacje oraz życzenia dalszego rozwoju i pomyślności firmy, do których przyłącza się też Poligrafika zgodnie z tytułem tego artykułu, który w polskim tłumaczeniu brzmi: Niech żyje, wzrasta i kwitnie!

Oprac. IZ