W imię edukacji
6 Dec 2016 14:55
8 listopada br. w Zakładzie Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej odbyło się oficjalne otwarcie Laboratorium Technologii Form Drukowych, w którego centrum stanął system Cyrel Fast 1000. Głównym celem nowo powstałej pracowni będzie edukacja i certyfikacja studentów.
Uroczystość rozpoczął dr inż. Jerzy Petriaszwili, z-ca dyrektora ds. naukowych Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej, który przywitał zgromadzonych gości i zaznaczył, że laboratorium powstało dzięki pomocy władz uczelni oraz firm, które zainteresowały się Instytutem: DuPont i Grafikus – Systemy Graficzne. Wymienił również Tomasza Nojszewskiego z firmy DuPont jako głównego inicjatora powstania laboratorium. Jesteśmy najstarszym uniwersytetem w Polsce edukującym w zakresie technologii druku i opakowań. Przywiązujemy dużą wagę do innowacyjnych technologii, w tym Cyrel Fast firmy DuPont – powiedział podczas swego wystąpienia. – Zainteresowanie studentów jest ogromne, dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni, że firma DuPont odpowiedziała na nasze potrzeby rozwoju. Dodatkowo, wiedząc o naszej inicjatywie, inne zagraniczne uniwersytety z Ukrainy czy Białorusi już myślą o uczestnictwie ich podopiecznych w zajęciach w naszym nowym Laboratorium.
Po podziękowaniach Mieczysława Kaczorowskiego, dyrektora Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej oraz prof. dr. hab. inż. Yuriya Pyry’eva, kierownika Zakładu Technologii Poligraficznych głos zabrał Piotr Gill, dyrektor generalny firmy DuPont w Polsce. Nasza strategia rozwoju opiera się na wspólnym działaniu z przedstawicielami różnych środowisk. Środowisko naukowe jest jednym z najważniejszych. Razem możemy osiągnąć znacznie więcej niż działając w pojedynkę – stwierdził. Następnie przybliżył ponad 200-letnią historię firmy DuPont oraz nakreślił jej obecną działalność. Firma już od 1802 roku istnieje na światowym rynku inżynierii i rozwiązań naukowych. W Polsce działa od 1975 roku, kiedy to po raz pierwszy jej produkty zastosowano w rodzimym rolnictwie. W 2005 DuPont nabył przedsiębiorstwo Pol-Sver z Łodzi, a we wrześniu ub.r. otworzył jedno z najbardziej nowoczesnych centrów szkoleniowych w Broniszach pod Warszawą.
Z kolejną prezentacją wystąpił Hubert Steffan, manager DuPont Packaging Graphics, któremu towarzyszył Tomasz Nojszewski, odpowiedzialny za technologię Cyrel w północnej części Europy Środkowej z ramienia firmy DuPont Packaging Graphics. DuPont wyposażył Laboratorium, które powstało dzięki ogromnej pasji, determinacji i pomocy władz Politechniki. Udział firmy DuPont nie ogranicza się jednak tylko do zapewnienia technologii. Wraz z przedstawicielami firmy Grafikus – Systemy Graficzne, DuPont zaplanował już serię wykładów oraz certyfikację ze znajomości technologii Cyrel Fast. Szkoleniami objęci będą wszyscy studenci Instytutu Mechaniki i Poligrafii z Politechniki Warszawskiej w trakcie studiów. Program obejmie ponad 70 studentów rocznie. Jestem dumny z takiej owocnej współpracy. Jako były student Politechniki Warszawskiej wiem, jak ważne są umiejętności praktyczne – wyjaśnił T. Nojszewski.
W spotkaniu uczestniczył również Jacek Kuśmierczyk, prezes firmy Grafikus – Systemy Graficzne, który podczas krótkiego przemówienia podsumował przedsięwzięcie stworzenia specjalistycznego laboratorium: „(…) Branża poligraficzna w Polsce przez najbliższe 10 lat będzie się miała dobrze. Dlatego musimy udostępniać młodzieży możliwość kształcenia się na najlepszych maszynach i najnowszych rozwiązaniach. To dziś właśnie zrealizowaliśmy i życzę nam wszystkim, żeby ta idea była kontynuowana. (…) Bo przecież na samym końcu nie pieniądze, nie sprzęt się liczy, ale ludzie.
DuPont Cyrel Fast 1000 to przyjazny dla środowiska kompletny system produkcji płyt drukowych składający się z rodziny płyt Cyrel i wspierany przez dodatkowe urządzenia DuPont do naświetlania UV oraz obróbki w systemach analogowym i cyfrowym. System Cyrel Fast – jak informuje producent – został opracowany wspólnie z wiodącymi przedstawicielami rynku fleksograficznego na świecie. Do obróbki płyt wykorzystuje on suchą technologię termiczną, całkowicie eliminując konwencjonalne rozpuszczalniki i substancje wymywające. DA