W kierunku całkowicie zautomatyzowanych fabryk
19 Jan 2024 11:32

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zdaniem firmy HP renowacja łańcuchów dostaw po pandemii będzie stymulować komercyjne wykorzystanie druku 3D. Branża wytwarzania przyrostowego (AM) to rynek odnotowujący obecnie silny wzrost, a jego rozwój zapoczątkuje nową falę produkcji, charakteryzującą się fabrykami całkowicie zautomatyzowanymi.

Zerwane w czasie pandemii łańcuchy bardzo negatywnie odbiły się na działalności wielu firm. Uczone doświadczeniem, starają się przeciwdziałać rosnącym kosztom, koncentrując się na zlokalizowanej produkcji, odporności łańcucha dostaw i produkcji just-in-time. Branża wytwarzania przyrostowego to rynek odnotowujący silny wzrost, który ma odegrać kluczową rolę w osiągnięciu tych celów dzięki rosnącemu ekosystemowi usług i partnerów branżowych, a także narzędziom nowej generacji, które optymalizują przepływy pracy w produkcji i zwiększają rentowność technologii w porównaniu z tradycyjnymi metodami produkcji.

Zrównoważone projektowanie i wytwarzanie produktów

Firmy coraz częściej wyznaczają sobie ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, jednak istnieje duża przepaść między intencjami a działaniami, szczególnie w branży opakowań. Aby naprawdę produkować w sposób zrównoważony, produkty muszą być od samego początku projektowane z myślą o wpływie na środowisko. Druk 3D jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym dążenie w kierunku cyfrowej produkcji na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości, a nowe partnerstwa branżowe, które demokratyzują dostęp do technologii, przyspieszają innowacje projektowe i optymalizację, dzięki czemu więcej firm może zintegrować przyjazne dla środowiska praktyki z istniejącymi procesami produkcyjnymi.

Sztuczna inteligencja oraz analityka danych

Rok 2024 będzie rokiem, w którym AM i AI naprawdę się zderzą, ponieważ obie technologie rozwijają się w coraz szybszym tempie. Przejście na rozwiązania oparte na chmurze, które wymagają bardziej kompleksowego szyfrowania i narzędzi bezpieczeństwa danych, spowoduje, że będziemy świadkami wdrażania modeli sztucznej inteligencji, które pomogą nawet osobom niemającym specjalistycznej wiedzy w zakresie projektowania stać się bardziej biegłymi w produkcji 3D – obszarze obecnie niedocenianym, ale niezwykle ważnym dla realizacji popytu na wysoce spersonalizowane i zrównoważone produkty. Integracja z symulacjami fizycznymi, które przewidują i optymalizują wyniki bez konieczności fizycznego drukowania, poprawi kontrolę produkcji, zwiększając wydajność serii produkcyjnych i umożliwiając AM rzucenie wyzwania tradycyjnej produkcji metodą wtrysku.

Automatyzacja druku 3D

Firmy dostosowują się do zmieniających się preferencji konsumentów i wyzwań związanych z łańcuchem dostaw, wykorzystując druk 3D, ale skalowalność jest niezbędna do osiągnięcia maksymalnego potencjału. Automatyzacja etapów na całej linii produkcyjnej może pomóc branży wytwarzania przyrostowego w manewrowaniu coraz bardziej złożonymi przepływami pracy związanymi ze skalowaniem przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego wolumenu i obniżeniu kosztów. Cyfrowe bliźniaki (digital twins), czyli wirtualne repliki fizycznych urządzeń lub produktów mogą dodatkowo monitorować, analizować, dostosowywać i optymalizować procesy i parametry drukowania, aby nie tylko zmniejszyć liczbę błędów i zmaksymalizować czas pracy bez interwencji człowieka, lecz także rozszerzyć produkcję na nocne i weekendowe zmiany. Dzięki obniżeniu całkowitego kosztu posiadania, oferta wytwarzania przyrostowego dotrze do nowych branż i zapoczątkuje nową falę produkcji charakteryzującą się fabrykami całkowicie zautomatyzowanymi.

Na podstawie materiałów firmy HP opracowała AN