W odpowiedzi na presję czasu
31 Mar 2022 13:01

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Drukarnia etykiet Etilab z Żor od kilku lat jest użytkownikiem technologii drukujących i wykańczających firmy Xeikon, dzięki którym może zaoferować swoim klientom krótkie terminy realizacji, szeroki wachlarz uszlachetnień oraz możliwość personalizacji. Dzięki ostatnim inwestycjom – zwiększeniu prędkości druku maszyny Xeikon 3300 i nowej linii wykańczającej DC350 – stała się jedną z nielicznych firm w Polsce, która jest w stanie wykonać w linii nietypowe wykończenia dla etykiet cyfrowych, takie jak lakier wypukły, tłoczenie i srebrzenie lub złocenie w technologii na gorąco.

Drukarnia Etilab jest producentem wysokoprzetworzonych etykiet, specjalizującym się w technologii cyfrowej. Jej klientami są zarówno mniejsze firmy lokalne, jak i globalne korporacje z branży budowlanej, FMCG oraz kosmetycznej z Polski i Niemiec, z którymi nawiązuje długoterminowe, partnerskie relacje biznesowe. Charakteryzują ją indywidualne podejście do klienta, chęć podejmowania technologicznych wyzwań oraz duża elastyczność. Jesteśmy małą firmą, dzięki czemu bardzo dynamicznie reagujemy na potrzeby klientów – wyjaśnia Sylwia Dudek, prezes zarządu Etilab Sp. z o.o.Inwestujemy w rozwiązania mające na celu poprawę jakości i wydajności, przy zachowaniu komfortu i bezpieczeństwa pracy.

Milowe kroki drukarni Etilab

Swoją przygodę z drukiem cyfrowym Etilab rozpoczął w 2012 roku od druku laserowego z wycinaniem ploterowym. Następnie w jego ofercie pojawiły się etykiety drukowane z wykorzystaniem technologii firmy Memjet. Kolejnym krokiem było wzbogacenie parku o maszynę do wycinania czystych etykiet. Po pięciu latach od rozpoczęcia działalności zrobiliśmy pierwszy milowy krok w rozwoju firmy i zakupiliśmy cyfrową maszynę hybrydową w technologii suchego tonera do produkcji kolorowych etykiet samoprzylepnych – wspomina Sylwia Dudek. – Następny taki krok postawiliśmy rok później, kiedy zainstalowaliśmy kolejną suchotonerową maszynę do druku cyfrowego – 5-kolorowy model Xeikon 3030 z kolorem białym. Dzięki niej weszliśmy na rynek z zaawansowaną technologicznie etykietą, drukowaną na folii metalizowanej. Dodatkowy kolor biały daje nam możliwości uzyskania ciekawych efektów barwnych, m.in. koloru złotego czy miejscowo mieniących się elementów grafiki. Możemy konkurować z etykietami złoconymi czy srebrzonymi w technologii hot-stampingu bez konieczności zamawiania drogich narzędzi. W 2021 roku nasz park maszynowy wzbogaciliśmy o zaawansowaną technologicznie cyfrową maszynę do wykańczania etykiet DC350.

Etilab kupił cyfrową maszynę drukującą Xeikon 3030 prawie 4 lata temu, razem z maszyną do finishingu Mini DCoat – precyzuje Michał Kuczkowski, kierownik sprzedaży w firmie Xeikon. – Ze względu na duże wzrosty ilości wytwarzanych etykiet ostatnio podwoiliśmy prędkość maszyny drukującej, podwyższając maszynę do modelu Xeikon 3300, a także przyspieszyliśmy starszą maszynę finishingową. Drukarnia Etilab wytwarza dla swoich klientów produkty, które mają często niewielkie rozmiary i bardzo małe czcionki. Druk na maszynie Xeikon 3300 z użyciem suchego tonera doskonale się sprawdza w tym obszarze, a także pozwala na użycie surowców strukturalnych, stosowanych choćby w segmencie win i alkoholi. Większe wolumeny pojawiały się już od jakiegoś czasu, a dodatkowe zlecenia umożliwiły zakup drugiej, bardzo rozbudowanej linii do finishingu i uszlachetniania etykiet DC350. Etilab rozwija się dynamicznie, inwestując również w nasze pakiety oprogramowania Xeikon Colour Services Pro 2.0, aby zapewnić przewidywalność i powtarzalność kolorów. Rozwiązanie to pozwala na automatyczną kontrolę kolorystyczną podczas produkcji („w locie”), wykorzystując wbudowany spektrofotometr i generując raporty po wydrukowaniu zamówień. 5 stacji drukujących, w tym kolor biały, umożliwia nadruk na surowcach transparentnych i metalizowanych, zwiększając ilość rynków, które możemy zaopatrzyć.

Nowe możliwości

Xeikon 3300 oferuje najwyższą rozdzielczość (rzeczywiste 1200 dpi) i ostrość w cyfrowych rozwiązaniach do druku etykiet. Ta seria maszyn wykorzystuje technologię elektrofotografii i drukuje w 5 kolorach z użyciem suchego tonera (np. CMYK + biały, ale kolory są wymienne i można użyć np. pomarańczowego, zielonego lub kolorów specjalnych). Technologia firmy Xeikon pozwala na używanie standardowych surowców bez nakładania primera. Dzięki przenoszeniu obrazu w pełnej rotacji nie ma limitu wielkości raportu („powtórki”) ani tzw. clicków, możliwe jest drukowanie etykiet o dowolnej długości i dowolnych odstępach między nimi oraz elastyczne definiowanie impozycji. Firmy, które kupią nawet podstawowy model, mają możliwość zwiększenia prędkości lub szerokości druku. Etilab skorzystał z tej opcji i zwiększył prędkość aż dwukrotnie. 

Warto podkreślić, że druk z wykorzystaniem suchego tonera Xeikon jest zgodny z największą ilością norm dla produktów spożywczych (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego, 1935/2004, FDA, Swiss Ordinance, Nestlé itd.), jest przyjazny środowisku ze względu na brak zapachu, emisji lotnych związków organicznych i solwentów, a także odporny na światło (>6 w skali blue wool).

Z kolei maszyna wykańczająca DC350 w personalizowanej konfiguracji to jedna z najbardziej zaawansowanych linii do wykańczania i uszlachetniania etykiet w Polsce. Jednym z kluczowych modułów jest stacja hot foil do dekoracji na gorąco i tłoczenia, z siłą docisku do 50 ton, systemem pasowania oraz oszczędzania folii. Wyposażona jest również w precyzyjny sitodruk płaski, który pozwala na uzyskanie wypukłego nadruku (efekt 3D wyczuwalny pod palcem), a także alfabetu Braille’a. Bardzo ciekawe są rozwiązania SmartSlit oraz SmartLoad, które automatycznie ustawiają nawet 16 noży do cięcia wzdłużnego i ładują płyty wykrojnika, ograniczając czas przezbrojeń, a także zapewniając precyzyjny montaż.

Dzięki posiadanym możliwościom technologicznym Etilab oferuje obecnie etykiety zadrukowane w pełnym kolorze CMYK + biały o wysokiej rozdzielczości, drukowane zarówno na folii białej, srebrnej, transparentnej, jak i na papierze. Etykiety mogą być laminowane, lakierowane po całości lub wybiórczo – z dodatkowymi aplikacjami z folii ozdobnych (np. pozłacane, posrebrzane). Naszym najnowszym osiągnięciem dzięki maszynie DC350 jest aplikacja wypukłego lakieru, w szczególności trójkąta ostrzegawczego i znaków alfabetu Braille’a w linii, w jednym procesie w trakcie wycinania etykiet – dodaje prezes Etilab. – Dzięki maszynie drukującej Xeikon oraz jej oprogramowaniu możemy wykonywać druk personalizowany – każda etykieta może być unikalna, a wszystko odbywa się w trakcie jednego przebiegu przez maszynę.

W pogoni za wydajnością

Pierwotnie głównym celem zakupu maszyny Xeikon było zapewnienie bezpieczeństwa produkcji dla klientów drukarni. Będąc już w posiadaniu maszyny cyfrowej innej firmy, pozyskała klientów, którym zależało na gwarancji terminów oraz jakości. Maszyna Xeikon 3030 początkowo stanowiła tzw. back-up, jednak z czasem – kiedy poznaliśmy jej możliwości – poszerzyliśmy gamę produktów i zaoferowaliśmy nowe etykiety swoim dotychczasowym klientom, jak również pozyskaliśmy nowych – wyjaśnia Sylwia Dudek. – Natomiast jednym z głównych powodów zakupu maszyny do wykańczania DC350 była konieczność poprawy wydajności aplikacji trójkąta ostrzegawczego na etykiecie. W przeszłości robiliśmy to przy użyciu specjalnego aplikatora do trójkątów, integrując wydrukowaną etykietę z trójkątami wyprodukowanymi w osobnym procesie produkcyjnym. Proces był mało efektywny i kosztowny, a klienci wywierali presję terminową. W tym roku zdecydowaliśmy się na podwojenie prędkości drukowania na maszynie Xeikon 3030, ponieważ nasi klienci z rynku niemieckiego zapowiedzieli zwiększenie ilości zamówień przy maksymalnie skróconym terminie realizacji. Testujemy na razie tę zmianę i jest już zauważalna poprawa wydajności, choć nie wszystkie nasze zamówienia możemy drukować z większą prędkością.

Maksymalna funkcjonalność

Inwestując w maszynę do finishingu DC350 Etilab zdecydował się na maksymalną liczbę funkcjonalności, która była możliwa w zakresie powierzchni dostępnej w firmie oraz kosztu finalnego produktu. Można powiedzieć, że skonfigurowaliśmy maszynę „na wyrost” – przyznaje Sylwia Dudek. – Obecnie nie wykorzystujemy jeszcze w pełni jej możliwości. Ze względu na wielkość inwestycji warunkiem realizacji projektu było otrzymanie dotacji z Unii Europejskiej. Maszyna została zaprojektowana optymalnie, uwzględniając nasze ograniczenia powierzchni, a jednocześnie spełniając dość wysokie wymagania co do naszych potrzeb funkcjonalności. Gdy kilka lat temu analizowaliśmy jeszcze maszyny do druku, firma Xeikon złożyła nam bardzo konkurencyjną ofertę, przygotowaną specjalnie na wydarzenie Xeikon Café – decyzję musieliśmy podjąć bardzo szybko i nie żałujemy jej. Znacząco zwiększyły się nasze możliwości techniczne, możemy oferować zaawansowane technologicznie etykiety z wykorzystaniem nowych, ciekawych podłoży takich jak folia srebrna, transparentna czy strukturyzowane materiały winiarskie.

Dzięki nowym inwestycjom Etilab stał się jedną z nielicznych firm w Polsce, która jest w stanie wykonać w linii nietypowe wykończenia dla etykiet cyfrowych, takie jak wypukły lakier, tłoczenie i srebrzenie lub złocenie w technologii na gorąco. Jej klienci bardzo docenili również etykiety z wypukłym trójkątem ostrzegawczym, naniesionym w technologii sitodruku.

W bieżącym roku zakończyliśmy także wdrożenie kompleksowego systemu zarządzania firmą oraz barwą, więc teraz zwyczajnie musimy dać sobie czas na pełne wykorzystanie posiadanych aktywów – podsumowuje Sylwia Dudek. – Chcemy rozwinąć się w sferze oferty produktowej, gdyż na razie nie wykorzystujemy jeszcze wszystkich możliwości, jakie dają nam maszyny. Na początek wybraliśmy branżę winiarską. Jeżeli chodzi o zaplecze produkcyjne, to będziemy modernizować, usprawniać i ulepszać istniejące rozwiązania w celu poprawiania wydajności produkcji i warunków pracy.  AN