Widzimy świat w jasnych barwach
24 May 2022 10:14

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Kontynuowanie pracy w niepełnym wymiarze godzin po przejściu na emeryturę? Na pierwszy rzut oka to dość nietypowa decyzja. Z punktu widzenia szwajcarskiego producenta farb i lakierów, firmy Rotoflex, jest to model, który zapewnia cenne know-how. „Mamy po prostu wspaniałych pracowników – mówi dyrektor generalny Pascal Diemand. – Ich doświadczenie i wiedza to nasze najcenniejsze aktywa. Aby zabezpieczyć je na przyszłość, oferujemy zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin po przejściu na emeryturę.” W ten sposób wygrywają obie strony. 

Firma Rotoflex została założona w 1975 r. i dzisiaj jest cenionym międzynarodowym partnerem w dziedzinie specjalistycznych farb i lakierów do opakowań. To przedsiębiorstwo z tradycjami przeżywało w przeszłości i wzloty, i upadki, stawiając czoło różnym wyzwaniom. Jakie wydarzenia je ukształtowały? 
––––––––––
Pascal Diemand: Musieliśmy pokonać kilka kryzysowych sytuacji, z których jednak wychodziliśmy wzmocnieni. W 2005 roku większą część firmy pochłonął pożar; po zaledwie trzech miesiącach zdołaliśmy wznowić produkcję. Przed trzema laty straciliśmy bardzo cennego klienta z Ukrainy, co uświadomiło nam, jak istotne jest różnicowanie rynków. 

Kryzys wywołany przez koronawirusa także stanowił – i nadal stanowi – duże wyzwanie. Bo choć, na szczęście, mamy wielu klientów, to nie byliśmy w stanie zyskać nowych. Wykorzystaliśmy ten czas z głową: na przemyślenie strategii, skupienie się w większym stopniu na szkoleniach, dlatego możemy spoglądać w przyszłość z optymizmem. 

Czy z upływem czasu zmieniało się portfolio waszych produktów? 
––––––––––
Pascal Diemand: Po uruchomieniu w 1975 roku firma skoncentrowała się na produkcji farb i lakierów rozpuszczalnikowych dla branży opakowań i drukarń produkujących opakowania dla właścicieli marek. Ta strategia uległa zmianie przed pięciu laty. Wkroczyliśmy wówczas do sektora zabezpieczeń ze specjalnymi farbami i lakierami do druków zabezpieczających. Przykładem może być drukowanie banknotów lub dokumentów urzędowych takich jak paszporty. Obecnie produkujemy dla sektorów druków zabezpieczonych, spożywczego i niespożywczego; oczywiście ich wymagania różnią się. Czasami chodzi o funkcjonalność (np. higienę, świeżość lub bezpieczeństwo), kiedy indziej o kwestie wizualne. Przykładowo w sektorze spożywczym lakiery termozgrzewalne mogą wchodzić w bezpośredni kontakt z żywnością; w przypadku opakowań do kawy nacisk kładzie się na zachowanie smaku i aromatu, a w przypadku produktów mlecznych – na świeżość.

W segmencie zabezpieczeń oferujemy rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo dokumentów. Paszporty nie mogą żółknąć i muszą być odporne na fałszowanie. Decydującym czynnikiem jest zawsze opracowywanie indywidualnych rozwiązań, dostosowanych do potrzeb poszczególnych klientów.

Rotoflex cieszy się reputacją doskonałego partnera w realizacji najbardziej wymagających technicznie projektów. Z czego ona wynika? 
––––––––––
Pascal Diemand: Naszą kluczową przewagą jest wielkość firmy, dzięki której możemy reagować bardzo szybko i elastycznie. To z kolei jest możliwe tylko dzięki naszym znakomitym pracownikom.

Jaką rolę w firmie odgrywa zrównoważony rozwój?
––––––––––
Pascal Diemand: Dużą i coraz większą. Producenci opakowań rezygnują z opakowań wielomateriałowych na rzecz kompozytów nadających się do recyklingu, co stanowi duży postęp. Wspieramy naszych pracowników, którzy wykorzystują publiczny transport, by dostać się do pracy, uruchomiliśmy również program „Rowerem do pracy”. Dodatkowo pomagamy naszym klientom tworzyć zrównoważone rozwiązania. 

Jak rozwija się firma oraz rynki, na których działa?
––––––––––
Pascal Diemand: Od 2017 roku jesteśmy częścią Daetwyler SwissTec, producenta taśmy raklowej. Zatrudniamy 55 osób w Szwajcarii oraz 25 w biurach i magazynach w innych krajach europejskich. Eksport ma dla nas kluczowe znaczenie. Przez długi czas kraje Europy Wschodniej stanowiły ważne rynki zbytu. W chwili obecnej są nimi przede wszystkim kraje DACH (Niemcy, Austria i Szwajcaria).

W przyszłości będzie rosło znaczenie Europy Środkowej. Rynek opakowań daje ekscytujące możliwości wsparcia i indywidualnego podejścia. 

Artykuł sponsorowany

Tłumaczenie: TK

Przedstawicielem ROTOFLEX AG w Polsce jest firma ERKA
ul. Wiślana 70 I 05-092 Łomianki I tel.: +48 22 751 39 12 I www.erka.com.pl