Większa konkurencyjność dzięki automatyzacji
28 Jan 2021 15:01

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Machina Druku z Torunia zainwestowała niedawno w cyfrową maszynę do wielokolorowej produkcji wysokonakładowej – AccurioPress C12000 firmy Konica Minolta. To jedna z pierwszych instalacji w Polsce tego urządzenia i jednocześnie pierwsza tak rozbudowana o szereg funkcji automatyzujących jej działanie. 

Machina Druku to istniejąca od niemal 15 lat drukarnia cyfrowa. Specjalizuje się w produkcji książek, katalogów, materiałów szkoleniowych oraz instrukcji obsługi. 

Od blisko 10 lat Machina Druku współpracuje z firmą Konica Minolta. W ślad za rozwojem i zmieniającą się sytuacją na rynku dziełowym firma poszukiwała wysokowydajnej, kolorowej maszyny do drukowania książek, ale także katalogów, broszur i innych wydawnictw. W sfinalizowaniu decyzji przeszkodziła pandemia, jednak determinacja właściciela, który mimo wszystko zdecydował się na dokładnie przeanalizowane wcześniej inwestycje, pomogła przetrwać przedsiębiorstwu trudny czas. 

Spadające nakłady, różnorodność tytułów i coraz większa ich liczba – mówi Piotr Urbański, właściciel firmy – wzbudziły w nas chęć podążania w kierunku produkcji dziełowej. (…) Od lat zajmujemy się drukiem cyfrowym, a produkcja książek w tej technologii (wobec zmian, jakie mają miejsce na rynku wydawniczym i czytelniczym) jest naturalnym procesem dla firmy takiej jak nasza. Wcześniej jednak nie byliśmy konkurencyjni wobec innych drukarń działających w tym segmencie. Dopiero inwestycja w maszynę AccurioPress C12000 pozwoliła nam zaoferować atrakcyjną cenę przy zachowaniu wysokiej jakości produkcji. Wybierając to urządzenie znacząco mogliśmy obniżyć koszty procesu, co wpłynęło na cenę oferowanych przez nas produktów. Przed zakupem porównywaliśmy je z maszynami innych producentów, ale urządzenie Konica Minolta okazało się bezkonkurencyjne. (…) 

Maszyna bazuje na technologii tonerowej, a jej możliwości – jak podkreśla Piotr Urbański – są bardzo szerokie. Produkcyjna, wysokonakładowa maszyna AccurioPress C12000 zoptymalizowała procesy pod kątem naszej wydajności, a automatyzacja urządzenia sprawiła, że możemy obecnie drukować z wysoką jakością, a przy tym szybko i wydajnie. Realizujemy nakłady rzędu 300-500 sztuk, ale sięgać one mogą nawet 2000 egz. Co więcej, średni nakład (ok. 500 książek) możemy wykonać i dostarczyć do klienta w ciągu zaledwie kilku dni. Można więc śmiało powiedzieć, że inwestycja ta wprowadziła nas na zupełnie nowy poziom w zakresie drukowania, a w trudnym czasie pandemii okazała się dla nas strzałem w dziesiątkę. (…) Pozyskaliśmy zlecenia z dużych grup wydawniczych, które wcześniej były dla nas nieosiągalne. Dzięki inwestycji w AccurioPress C12000 odnotowujemy pięciokrotny wzrost zleceń w stosunku do tych samych miesięcy ubiegłego roku i już widzimy, że generować będziemy kolejne wzrosty w zakresie produkcji książek czy katalogów. Wszystko to spowodowało, że rozpoczęliśmy pracę na dwie zmiany, w niedalekiej przyszłości planujemy inwestycję w kolejną halę produkcyjną, a także w jeszcze jedną, być może taką samą maszynę drukującą. I mimo, iż nie ominął nas COVID-19 – mam tu na myśli nie tylko trudności z tym związane, ale także samą chorobę, która nie oszczędziła też ludzi w naszym zakładzie – można powiedzieć, że wyszliśmy z tej trudnej sytuacji obronną ręką, co bardzo nas cieszy.

Piotr Urbański zwraca uwagę na jakość i wydajność, jaką gwarantuje maszyna: Drukuje ona z prędkością 120 stron na minutę, zapewniając stałą wydajność na szerokiej gamie nośników o gramaturze od 52 do 450 g/m2. Możemy więc – dzięki tej inwestycji – drukować dla naszych klientów prace w różnych nakładach, z wysoką jakością, na różnych podłożach, także z uwzględnieniem personalizacji. Co więcej – wydruki z tego urządzenia od pierwszej do ostatniej strony zawsze mają taką samą wysoką jakość, są dokładnie spasowane. Na wybór maszyny Konica Minolta miał wpływ również fakt, że oferuje ona bezproblemowe laminowanie wydruków oraz krótki czas nagrzewania, co wyróżnia to urządzenie na tle konkurencji. Jednym z elementów, który za to odpowiada, jest wprowadzona w module IQ-501, w jaki wyposażona została maszyna, nowa „inteligentna” funkcja automatycznej kontroli jakości. To stworzony przez Konica Minolta autorski system sterowania i kontroli obrazu, mający zapewnić pełną automatyzację procesu drukowania, raportujący i eliminujący błędy, obniżający tym samym koszty poprzez redukcję liczby wydruków próbnych. Zainstalowana w Machinie Druku maszyna posiada ponadto moduł inspekcyjny (Auto Inspection Unit). Porównuje on pliki wysyłane do maszyny z końcowymi wydrukami i wyłapuje ewentualne błędy, również w zakresie personalizacji, co – jak podkreśla Konica Minolta – jest unikalnym rozwiązaniem. Maszyna wdrożona w Machinie Druku posiada także 90-centymetrowy podajnik na arkusze. Jest to jeden z pierwszych w Polsce modułów tego typu zainstalowanych w tym urządzeniu. Jak zapewnia Piotr Urbański, otworzył on przed firmą zupełnie nowe możliwości w zakresie produkcji m.in. katalogów czy książek w orientacji poziomej. 

Dzięki inwestycji w maszynę AccurioPress C12000 jesteśmy w stanie realizować zlecenia w ekspresowym tempie, przy zachowaniu wysokiej jakości, z gładkimi przejściami tonalnymi – w zasadzie nie do odróżnienia od technologii konwencjonalnej. Dzięki temu mogliśmy stać się konkurencyjni dla drukarń offsetowych, a także cyfrowych drukarń bazujących na technologii elektrofotografii. Maszyna AccurioPress C12000 pozwoliła nam odebrać część zleceń z tego rynku, a skala realizowanej produkcji zaskoczyła nawet nas samych. Co więcej, dzięki wysokiej automatyzacji urządzenia, niższym kosztom procesu, możemy oferować obecnie klientom bardziej atrakcyjne warunki obsługi. Nawiązaliśmy także kontakty ze zleceniodawcami z Wielkiej Brytanii, Niemiec i również stamtąd otrzymujemy zamówienia. Dlatego w najbliższym czasie planujemy jeszcze większą ekspansję na rynkach zagranicznych. Z maszyną AccurioPress C12000 jest to obecnie możliwe – mówi Piotr Urbański.

Jest nam niezmiernie miło, że możemy wspierać Machinę Druku na każdym etapie jej rozwoju, współpracując z nią od wielu lat – mówi Bartosz Bukolt z firmy Konica Minolta Business Solutions Polska, odpowiedzialny za ten kontrakt. – Wprowadzenie do naszej oferty maszyn z serii AccurioPress było jednym z kluczowych elementów strategii firmy, która polega na wspieraniu rozwoju i transformacji klientów w zależności od ich potrzeb i sytuacji rynkowej. Nowe maszyny to rozwiązania produkcyjne, które dzięki zaawansowanej automatyzacji w jeszcze większym stopniu mają im pomóc w usprawnieniu działalności, a co za tym idzie – zapewnić większą produktywność w ich zakładach i zredukować ilość odpadów, wpływając korzystnie na całkowitą wydajność. (…)

Opracowano na podstawie materiałów firmy Konica Minolta Business Solutions Polska