Większe możliwości maszyny drukującej
22 Jun 2018 12:32

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ilość zmian, która towarzyszyła nam w przemyśle drukarskim w ostatnich kilku latach, jest ogromna. W ciągu jednej dekady udało się podwoić prędkość drukowania i zwiększyć efektywność pracy przy ciągłym podwyższaniu jakości finalnego produktu. 

Budowa coraz szybszych i wydajniejszych maszyn z zastosowaniem najnowszych osiągnięć pozwala zmaksymalizować efekty przy minimalnych nakładach pracy. Druk fleksograficzny został zdominowany przez technologię utwardzania promieniami UV, pozwalając na niemal natychmiastowe otrzymanie gotowego produktu.

Druk cyfrowy zaczyna być coraz szerzej wykorzystywany i stanowi coraz poważniejszą konkurencję w branży. Jednak mimo prężnie rozwijającej się branży cyfrowej nadal znakomita większość zadrukowywanych stron powstaje z wykorzystaniem technologii offsetowej.

Krótkie spojrzenie na UV

Farby utwardzane promieniami UV pojawiły się na rynku jako alternatywa dla farb rozpuszczalnikowych czy wodnych, zwiększając tym samym jakość produktu i prędkość produkcyjną. Zasadniczą różnicą jest sposób utrwalania farby na podłożu. Przy farbach konwencjonalnych opieramy się na suszeniu rozpuszczalnika i stopniowym wchłanianiu farby przez podłoże. Towarzyszą temu zmiana objętości farby, ryzyko rozcieńczenia koloru i utraty jego jasności, a sam proces może trwać kilka dni w zależności od wchłanialności podłoża. Przy czym nie możemy zapomnieć, że podczas procesu ewaporacji farb rozpuszczalnikowych wytwarzają się lotne związki organiczne (LZO), które mają szkodliwe oddziaływanie na środowisko naturalne, a ich obecność jest ściśle regulowana. W farbach UV mamy znikomą lub zerową ilość rozpuszczalnika czy wody w substancji. Zamiast tego obecne są fotoinicjatory, które w wyniku reakcji chemicznej na promieniowanie UV przechodzą w stan usieciowienia („cross-linking”). Brak czynników, które muszą odparować, powoduje, że nie tracimy na objętości farby, w efekcie czego uzyskujemy kolor o większej głębi i połysku oraz odporniejszy na ścieranie. Najważniejszym jednak czynnikiem jest brak konieczności użycia chłonnego podłoża. Powoduje to, że wykorzystując technologię UV w druku offsetowym możemy rozszerzyć zakres druku o podłoża wcześniej dla nas nieosiągalne: folie, podłoża plastikowe czy akrylowe. Wraz z rozwojem rozwiązań LED UV o niskim poborze energii wszystkie zalety farb UV możemy w łatwy i przystępny sposób zaadaptować do maszyn offsetowych, nawet tych starego typu.

Dzięki ich kompaktowej obudowie, kompleksowym rozwiązaniom możemy w prosty i łatwy sposób zaadaptować istniejące zaplecze offsetowe do druku UV. Dzięki tym rozwiązaniom zyskujemy czystsze środowisko pracy (zerowa emisyjność LZO itp.), zwiększamy możliwości przerobowe, wzbogacamy swoje portfolio o podłoża wcześniej niedostępne, znacznie zwiększając jakość oferowanego produktu.

Wady i zalety

Niewątpliwie inwestycja w najnowsze rozwiązania LED UV oznacza duże nakłady finansowe. Konieczna jest zmiana dotychczas używanych farb na te, które posiadają domieszkę fotoinicjatorów i będą reagować w odpowiednim paśmie promieniowania UV. Odpowiedni i wydajny system chłodzenia cieczą lamp LED jest również kluczowym elementem. Ponadto specjalne formuły farb wolnomigracyjnych, lakierów, powłok ochronnych osiągają lepsze wyniki utwardzania przy użyciu tradycyjnej technologii lamp łukowych UV. Mimo tego, że rozwiązania te nie są idealne dla każdego procesu druku, istnieje wiele ich wyraźnych zalet. LED UV można włączyć i wyłączyć natychmiast, bez konieczności straty czasu na wygrzanie czy chłodzenie lamp UV. W kasetach brak jest ruchomych, mechanicznych części, co w połączeniu z żywotnością modułów LED sięgających 20 000 godzin zapewnia niezawodne działanie i stałą, równomierną radiację promieni UV. Co więcej, utwardzanie LED UV nie generuje ciepła na powierzchni podłoża, co oznacza, że można zastosować całą gamę delikatnych i wrażliwych na ciepło materiałów, w tym tworzywa sztuczne, folie i specjalistyczne papiery. Promieniowanie UV-A generowane przez diody LED UV jest szczególnie korzystne przy penetracji grubych warstw farb drukarskich, zwłaszcza przy nieprzezroczystych białych farbach.

Wyrównanie szans

Zastosowanie technologii UV w druku offsetowym, zwłaszcza w połączeniu z LED UV, daje ogromny skok jakościowo-przerobowy na maszynie. W branży drukarskiej coraz częściej konieczne jest wyróżnienie się z tłumu, co pociąga za sobą zastosowanie bardziej skomplikowanych technik drukowania na złożonych podłożach, zwłaszcza w przypadku opakowań luksusowych. Wymusza to ciągłą kreatywność i innowacyjność w podejściu do produktu. Technologia UV w połączeniu z drukiem offsetowym powoduje, że nie tylko można drukować szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, ale również zaoferować znacznie lepszą jakość, ostrzejsze obrazy, żywsze kolory i całą gamę nowych podłoży. Doszliśmy do momentu, w którym granica między projektem graficznym a możliwościami maszyny drukującej powoli się zaciera.

Jarosław Kaczor

Profex elektronik Sp. z o.o. Sp.k.