Wiele możliwoci i szans – druk fleksograficzny z dobrymi perspektywamiczęć I
6 Dec 2016 14:43
W połowie wrzenia 2003 w pomieszczeniach Hochschule der Medien w Stuttgarcie odbyła się 48. konferencja DFTA połšczona z wystawš ProFlex. Zarówno konferencja, jak i wystawa (110 wystawców) cieszyły się w tym roku wyjštkowo dużš frekwencjš.
Dynamika i możliwoci fleksografii sš najbardziej widoczne w zadrukowywaniu tektury falistej. Wielobarwny zadruk tektury falistej wykazuje dynamiczny wzrost (od 5,5% w 1997 roku do 11% w 2002 roku). Naturalnie każdy z producentów maszyn usiłuje zapewnić sobie jak największy udział w rynku. Przykładem może być informacja KBA o nowej wielkoformatowej fleksograficznej maszynie arkuszowej do bezporedniego zadruku tektury falistej Corrugraph ze zintegrowanš rotacyjnš wykrawarkš. Bobst w padzierniku ub.r. w czasie ădni otwartych drzwiÓ zaprezentował nowš linię do zadruku i wykrawania tektury falistej (na zdjęciu), składajšcš się z maszyny drukujšcej Flexo Vision 160, wykrawarki SPO 160-Vision i urzšdzenia oddzielajšcego odpady gBreak. Firma Fischer & Krecke dysponuje największš na wiecie maszynš fleksograficznš Flexopress 96 S napędzanš serwomotorami z technikš sleeve do zadruku tektury falistej.
Kolejnš dziedzinš ze znacznym potencjałem dla fleksografii jest produkcja pudełek. Firmy BHS i Cerutti dysponujš odpowiednim programem maszyn do obróbki inline.
W dziedzinie produkcji wšskowstęgowej (np. etykiety drukowane ze zwoju) albo przy maszynach o budowie szeregowej do zadruku folii aluminiowych będzie wymagane stosowanie fleksografii UV. Zastosowanie maszyn z cylindrem centralnym w drukowaniu opakowań jest możliwe. Pierwsze wielce obiecujšce zastosowania już odnotowano. Tak więc między innymi flekso UV na maszynach z cylindrem centralnym znajduje z powodzeniem zastosowanie do zadruku osłonek na kiełbasy.
Kolejnym bardzo obiecujšcym segmentem jest fleksograficzny druk gazet. Temat ten został podjęty przez firmę BASF na targach Ifra w Lipsku poprzez ofertę nowej serii płyt drukowych. Natomiast Kodak Polychrome Graphics zwiększa swój potencjał w opakowaniach oferujšc serię płyt drukowych Flexcel.
W czasie konferencji wygłoszono 15 referatów, w ramach których omówiono i przedyskutowano następujšce tematy: optymalizacja procesów poprzez kontrolę drukowania, systemy proofingu cyfrowego, technologia wałków rastrowych, technologia składowania i dozowania, farby do wysokiej klasy opakowań, oryginalnoć i zabezpieczenia opakowań, przepisy odnonie do rodków spożywczych, jak również zadrukowywanie tektury falistej.
Firma Flexicom zaprezentowała możliwoci optymalizacji fleksografii poprzez zastosowanie systemów kontroli, których zadaniem jest: znaczšce zmniejszenie iloci makulatury w czasie drukowania nakładu, szybka informacja dla drukarza o zmianach i odchyleniach parametrów drukowania, zanim błšd zostanie zauważony przez oko ludzkie. Celem jest oszczędnoć materiałów i kosztów zakładowych przy równoczesnym zapewnieniu stałej jakoci druku.
Tego rodzaju systemy sš już stosowane z powodzeniem w dziedzinie drukowania opakowań giętkich jako ważny instrument zarzšdzania jakociš i kosztami. Obecnie na całym wiecie jest zainstalowanych około 1000 automatycznych systemów kontrolnych w maszynach fleksograficznych i wklęsłodrukowych oraz offsetowych. 100% kontrola na całej powierzchni wstęgi w czasie drukowania całego nakładu może być przeprowadzana wyłšcznie przez specjalnš kamerę liniowš. Tym samym niewidoczne dla ludzkiego oka błędy sš odpowiednio wczenie wykrywane i dokumentowane. Kamera liniowa nie jest zalecana do kontroli procesów we fleksografii, ponieważ odpowiednio wczesne rozpoznanie niewielkich zmian w drukowanym obrazie jest opónione w stosunku do kamery powierzchniowej o wysokiej rozdzielczoci. Dlatego do równoległej kontroli procesów i jakoci będš stosowane systemy zintegrowane, które łšczš zalety obu systemów kamer. Włšczenie do systemu dodatkowego automatycznego ustawiania pasowania może zapewnić optymalne rozwišzanie procesu drukowania na maszynach z cylindrem centralnym. Tym samym automatyczne ustawianie paserów w dziesięciokolorowej maszynie może być przeprowadzone w cišgu jednej minuty i przy 5 metrach makulatury rozbiegowej.
Kolejnym modułem automatycznej kontroli jest pomiar natężenia farby inline na bazie DE poprzez 3-Chip-CCD kamery powierzchniowej. Różnice kolorystyczne wychwytuje funkcja Intra Repeat w cišgu jednego obrotu cylindra przez automatyczne porównanie pojedynczych użytków. Jako wzór służy zmierzony wczeniej spektrofotometrycznie jeden użytek, który został zaakceptowany przez klienta. Bioršc pod uwagę szybki postęp techniczny, w niedalekiej przyszłoci systemy kontroli będš częciš automatycznie kontrolowanego przepływu danych drukarni. Tak więc przy każdym obrocie cylindra będzie następowało porównywanie danych z przygotowalni. Wzorzec przygotowany na podstawie danych klienta będzie służyć do systematycznej kontroli procesu drukowania. Na końcu systemu, przy dalszej obróbce można automatycznie usuwać częci makulaturowego nakładu. Dšżeniem wszystkich oferentów systemów jest opracowanie kompletnie zintegrowanego systemu.
System proofingu cyfrowego
Przedstawiciel DuPonta omówił szczegółowo znaczenie cyfrowych systemów odbitek próbnych w drukowaniu opakowań. Ludzkie oko odróżnia 10 milionów barw, natomiast proof analogowy może przekazać 6000, maszyna drukujšca tylko 4000, a proof cyfrowy zaledwie 2000-4000. Wynika z tego, że różne urzšdzenia sš w stanie przekazać zróżnicowany i ograniczony zakres barw. Ważnym kryterium reakcji jest tu nie tylko wizualne, ale również psychologiczne rozpoznanie barwy.
Na wyszukanie z tła 30 000 produktów jednego interesujšcego go klient przeznacza 9 sekund; 34% kupujšcych w Europie zmienia decyzję dotyczšcš zakupu produktu ze względu na niezadowolenie z opakowania, a więc ważnš rolę odgrywa opakowanie ciekawe kolorystycznie. Dla drukarzy opakowań duże znaczenie ma wierna barwna reprodukcja projektu według wymagań klienta, a ponadto spełnienie takich wymagań, jak: obniżka kosztów, wykonywanie małych nakładów, produkcja na żšdanie i wysokie wymagania co do jakoci. W tym znaczeniu proof cyfrowy przejmuje bardzo ważnš rolę w komunikowaniu się drukarni z klientem, z tym, że musi odpowiadać uznanym standardom i służyć jako wzór w procesie drukowania. Proof kontraktowy daje podstawę porozumienia między klientem a drukarniš, która zobowišzuje się wykonać nakład w wysokiej powtarzalnej jakoci. Proof cyfrowy pokazuje obu stronom, jak ma wyglšdać wydrukowany nakład. Obok powszechnie stosowanych danych wyjciowych grafiki i połšczenia z istniejšcš sieciš, w drukowaniu opakowań duże znaczenie ma opis farb specjalnych. Również zapamiętanie danych dotyczšcych produkcji (np. parametrów maszyny drukujšcej), dyspozycje systemu zarzšdzania kolorem lub wydruk na oryginalnym podłożu drukowym sš kryteriami, które musi spełnić urzšdzenie do wydruków próbnych. Obecnie stosowane proofy gwarantujš wykonanie odbitek kontraktowych niezależnie od miejsca posadowienia urzšdzenia Đ czyli zdalnie. Zapewnia to kontrolę lokalnej produkcji i prawidłowoć wydrukowania całego nakładu. Ma też szczególne znaczenie dla artykułów markowych na rynku globalnym i jest podstawš do współpracy z wieloma drukarniami niezależnie od miejsca ich działania. cdn.
Na podstawie artykułu ăViele Mglichkeiten und gute ChancenÓ Helmuta Mathesa z ăFlexo+Tief-DruckÓ nr 6/03 opracował AO