Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku. Już dziś miłośnicy książek powinni zarezerwować sobie czas, by w dniach 27-30 października wziąć udział w wielkim święcie literatury. Po raz kolejny wszystkie drogi pasjonatów czytania będą prowadzić do Krakowa. Tegoroczna, jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie zapowiada się wyjątkowo!
Okrągła rocznica – niezwykła akcja
„20 razy o tym samym, ale inaczej” to tytuł specjalnego wydawnictwa, przygotowanego z okazji jubileuszowej edycji. W czym tkwi jego fenomen? Do współpracy zaproszono 20 autorów, reprezentujących odmienne style pisarskie. Zadaniem literatów będzie napisanie własnej wersji historii w oparciu o kontekst związany z nadchodzącą edycją Targów i słowa kluczowe: „Jesień, mglisty poranek w Galicji – Autograf – Malinowa Królowa – Prezent.” Wspólne dzieło autorów zostanie wydane w limitowanym nakładzie 1000 egzemplarzy i wręczone wystawcom oraz gościom 20. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Niewykluczone, że część nakładu trafi do sprzedaży, z której zysk zostanie przekazany na cele charytatywne.
Izrael – Gość Honorowy
Tegoroczne hasło przewodnie zostało wybrane nieprzypadkowo. „Żeby czytać, trzeba być otwartym” to cytat z twórczości Etgara Kereta, wybitnego izraelskiego pisarza. Literatura z jego ojczyzny cieszy się w Polsce sporą popularnością, co roku do księgarń trafia kilka nowych powieści tamtejszych autorów. Ojczyzna Kereta w kontekście literatury jest niezwykle interesująca. Mieszkańcy Izraela namiętnie czytają książki, a pisarze są ważnymi uczestnikami debaty publicznej na palące tematy społeczne. Wiele popularnych w ostatnich latach książek zostało napisanych przez kobiety, a ważnymi czytelnikami w Izraelu są dzieci i młodzież. Wszystkie te aspekty izraelskiego życia kulturalnego organizatorzy tegorocznych Targów Książki chcą przybliżyć polskim czytelnikom odwiedzającym EXPO Kraków.
Tegoroczne hasło doskonale komponuje się z klimatem panującym na krakowskich Targach. Podczas wydarzenia wystawcy, reprezentujący setki bardzo różnorodnych wydawnictw, otwierają się na czytelników, prezentując w jednym miejscu najlepsze perełki ze swojej oferty. Otwartość na literaturę manifestują również odwiedzający targi, z roku na rok coraz liczniej przybywając do siedziby Targów na ul. Galicyjską.
Nagroda im. Jana Długosza
Bezspornie wydarzeniem o najwyższej randze jest Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, którego bezpośrednim celem jest nagrodzenie dzieła o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Zgodnie z założeniem Konkurs ma promować publikacje poważne i wartościowe, które z racji swojego charakteru mają niewielkie szanse, aby stać się bestsellerami w rozumieniu stricte marketingowym, wnosząc jednakże istotny wkład w rozwój polskiej nauki i kultury. Spośród zgłoszonych do Konkursu publikacji jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. Władysława Stróżewskiego wyłoni grono 10 nominowanych, którzy będą walczyć o pierwsze miejsce. Laureat otrzyma 30 000 zł i statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego. Rozstrzygnięcie Konkursu tradycyjnie odbędzie się pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, podczas uroczystej gali, organizowanej w tym roku w ICE Kraków.
Salony literackie
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie dbają o uczestników w każdym aspekcie. Słyną z tego, że dzięki bogatemu programowi imprez towarzyszących nie pozwalają gościom na nudę. Tak samo będzie i w tym roku. Po raz kolejny w ramach Targów zostaną zorganizowane:
n Salon Wydawców Akademickich i Naukowych, na którym zaprezentowane zostaną publikacje wnoszące istotny wkład w rozwój polskiej nauki i kultury;
n Salon Wydawców Religijnych z ofertą dzieł nie tylko z zakresu teologii, filozofii, ale także pedagogiki, psychologii, historii oraz podręczników, programów multimedialnych i faksymiliów;
n Salon Nowych Mediów z prezentacją oferty czytników książek elektronicznych, e-booków, audiobooków;
n Salon Książki Dziecięcej i Młodzieżowej, który przybliża najmłodszym świat literatury, a rodzicom pokazuje, jak barwny i bogaty w wartościowe treści jest polski rynek książki dla dzieci;
n Salon Komiksu – zorganizowany po raz drugi – połączy cechy festiwalu i klasycznych targów. Z tej okazji wydawnictwa komiksowe zaprezentują nie tylko swoje nowości, ale i zaproszonych autorów oraz rysowników.
Z myślą o uczestnikach
Ze względu na olbrzymie zainteresowanie Targami, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zwiedzających, organizatorzy wprowadzili szereg dodatkowych udogodnień i atrakcji. Do 20. edycji pozostały co prawda dwa miesiące, ale już dziś wszyscy chętni mogą za pomocą jednego kliknięcia zakupić bilet on-line, stanowiący przepustkę do niezwykłego świata literatury (https://ekobilet.pl/targiwkrakowie/
20miedzynarodowe-targi-ksiazki-15837/169709-bilety)
Jak powszechnie wiadomo, każdy jubileusz najlepiej świętować w większym gronie! Zaproszeniem do wspólnego celebrowania 20. urodzin Międzynarodowych Targów Książki będzie bezpłatny bilet wstępu, wręczony wszystkim gościom urodzonym w dniach 27-30 października. Podobna atrakcja czeka na blogerów – piszący o książkach otrzymają bezpłatną wejściówkę.
Targi rosną w siłę
Historia Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie zaczęła się w 1997 roku. Przed pierwszą edycją optymiści twierdzili, że będzie dobrze, jeżeli do wzięcia udziału uda się nakłonić 70 wydawców. Pozyskano 140! Z roku na rok Targi rosły w siłę, a ubiegłoroczna edycja pod każdym względem była wyjątkowa. Liczby robią wrażenie: swoją ofertę zaprezentowało ponad 700 wystawców z 26 krajów, ponad 600 autorów z Polski i zagranicy spotkało się ze swoimi fanami, a ubiegłoroczną edycję odwiedziło 68 tysięcy osób!
Zainteresowanie Targami Książki pokazuje, że kryzys czytelnictwa nie dotyczy Krakowa. Zgodnie z naszymi statystykami z roku na rok zwiększa się liczba wystawców, prezentujących coraz bogatszą ofertę. Przybywa również zwiedzających. Polacy mało czytają? Być może, ale na pewno nie w Krakowie. Stolica Małopolski od lat uznawana jest za centrum kulturalne naszego kraju. Niezmiernie się cieszymy, że mamy w tym swój udział – podsumowuje Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.
Więcej informacji na: www.ksiazka.krakow.pl
oraz na fanpage’u:
https://www.facebook.com/targi.ksiazki.w.krakowie/
Zapraszamy!
Zespół Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie