Wielkoformatowe maszyny arkuszowe firmy Koenig & Bauer
6 Dec 2016 14:42
Offsetowe maszyny arkuszowe w formatach B1 i B2 sš na wiecie najbardziej rozpowszechnione i stosowane do najróżnorodniejszej produkcji, jednak coraz większym zainteresowaniem cieszš się maszyny o dużych formatach, szczególnie wród drukarń zajmujšcych się drukowaniem opakowań, ksišżek lub wielkoformatowych plakatów.
Połowa maszyn wielkoformatowych znajduje zastosowanie w drukowaniu akcydensowym oraz do produkcji ksišżek. Dzięki większemu formatowi i Đ w zwišzku z tym Đ przynajmniej dwukrotnie większej iloci użytków lub stronic w porównaniu z maszynš pełnoformatowš, uzyskuje się krótsze czasy produkcji i mniejszy wkład pracy przy obróbce introligatorskiej. Dla przykładu: przy produkcji ksišżek można na jednym arkuszu wydrukować do 64 stronic. Dzięki temu potrzeba mniej składek na utworzenie kompletnej ksišżki, co upraszcza oprawę w introligatorni. Zmniejszajš się powierzchnie odkładcze, a produkcja staje się szybsza. Uzyskuje się także wyższš wydajnoć drukowania dzięki mniejszej iloci wymian płyt. Taka maszyna jest bardziej ekonomiczna od dwóch maszyn w formacie B1 i zajmuje znacznie mniejszš powierzchnię.
Także przy drukowaniu opakowań maszyny wielkoformatowe pozwalajš na znacznie lepsze wykorzystanie formatu (iloć użytków jest znacznie większa w stosunku do formatu B1), co daje większš oszczędnoć papieru lub kartonu, a produktywnoć maszyny jest znacznie wyższa. Uzyskuje się także oszczędnoć kosztów i czasu przy obróbce końcowej.
Firma Koenig & Bauer oferuje najszerszy na wiecie asortyment wielkoformatowych maszyn arkuszowych, a żadna inna firma nie produkuje maszyn w największych formatach.
Na ten asortyment składajš się następujšce maszyny: Rapida 130 (format 91 x 130 cm); Rapida 130a (96,5 x 130 cm); Rapida 142 (102 x 142 cm); Rapida 162 (112 x 162 cm); Rapida 162a (120 x 162 cm).
Wielkoformatowe maszyny Rapida osišgajš wydajnoć drukowania do 15 000 ark./h przy drukowaniu jednostronnym i do 10 000 ark./h przy drukowaniu obustronnym (w zależnoci od formatu). We wszystkich modelach można zainstalować automatyczne odwracanie arkuszy. Koenig & Bauer jest jedynym na wiecie producentem, który stosuje w tych maszynach takie rozwišzanie.
Wspomniane odwracanie arkuszy, możliwoć tworzenia konfiguracji maszyny składajšcej się z potrzebnej liczby zespołów drukujšcych (maks. 8) i różnorodnego wyposażenia do lakierowania i suszenia inline oraz bogate wyposażenie dodatkowe pozwalajš na dostosowanie maszyny do indywidualnych potrzeb drukarni, w zależnoci od rodzaju produkcji.
Nowoczesna technika stanowiska kierowania, zawierajšca zdalne ustawianie i regulację większoci elementów maszyny i urzšdzeń pomocniczych, automatyzację istotnych funkcji maszyny, jak: wymiana płyt, wymiana stosów, logistyka stosów non-stop, możliwoć integracji z systemami cyfrowymi, zapewnia Đ zdaniem producenta Đ bardzo krótkie czasy narzšdu maszyny i łatwš obsługę.
Maszyny te można połšczyć ze skanerem płytowym Scantronic lub z urzšdzeniem Densitronic S do densytometrycznego i kolorymetrycznego pomiaru i sterowania barwami, z systemem CIP-Link do połšczenia z przygotowalniš w celu przekazywania danych cyfrowych według standardu CIP3 oraz z systemem Logotronic do włšczenia w ogólny system cyfrowego zarzšdzania drukarniš.
Wielkoformatowe maszyny Rapida mogš zadrukowywać różne podłoża: od papierów o gramaturze 60 g/m2 (ale też pelur od 30 g/m2) do kartonu o gruboci do 1,2 mm. Można na nich także zadrukowywać tekturę mikrofalistš typu G. Przy przechodzeniu z papieru na karton lub odwrotnie zbędne sš jakiekolwiek przestawienia łapek czy nakładaka lub nakładania.
Wysokoć stosów zarówno w nakładaku, jak i wykładaniu jest już w standardowym wyposażeniu maszyny duża i wynosi 150 cm, co jest istotne dla cišgłoci produkcji. Do obróbki grubych kartonów lub tektury mikrofalistej można podwyższyć maszynę o 21, 42 lub 63 cm; uzyskuje się przez to jeszcze większš wysokoć stosów, a więc ich wymiana następuje rzadziej, co zwiększa przeciętnš wydajnoć maszyny. Cišgłš pracę, bez przerw w produkcji, zapewnia system non-stop do wymiany stosów w nakładaku i wykładaniu, który może być połšczony z tzw. logistykš stosów Đ systemem automatycznego ich doprowadzania i odprowadzania.
Inne charakterystyczne cechy wielkoformatowych maszyn Rapida:
Ľ stabilna podstawa zespołu drukujšcego wykonana z jednolitego odlewu,
Ľ system Colortronic do zdalnego, precyzyjnego sterowania strefami farbowymi przy nadawaniu farby,
Ľ chłodzenie i stabilizacja temperatury w zespołach farbowych,
Ľ automat do wymiany płyt, majšcy skracać czas wymiany i zapewnić wysokš jakoć pasowania,
Ľ lakierowanie druków lakierem dyspersyjnym lub UV za pomocš zespołów lakierujšcych z raklem komorowym lub z systemem trójwałkowym, w kombinacji z różnorodnymi systemami suszenia,
Ľ w każdym zespole urzšdzenie do mycia cylindrów płytowego, gumowego i dociskowego,
Ľ prowadzenie arkuszy między zespołami na poduszce powietrznej, dodatkowy nadmuch i elementy prowadzšce do kartonu.
Maszyny Rapida sš standardowo wyposażone w modem telefoniczny do zdalnego diagnozowania i serwisowania maszyny w systemie online przez centralny serwis firmy KBA.
Od wprowadzenia na rynek w 1995 roku wielkoformatowych maszyn Rapida sprzedano na wiecie ponad 2000 zespołów drukujšcych, a w roku 2001 wyprodukowano następnych 500 zespołów. Zdaniem KBA Đ jest to najlepszym dowodem na to, że maszyny te cieszš się dużym powodzeniem ze względu na walory techniczne, bogate wyposażenie i możliwoci produkcyjne.