Wielozespołowe maszyny Heidelberga
6 Dec 2016 14:44
Chociaż od pierwszej prezentacji maszyny omiokolorowej w formacie B1 minęło już ponad 12 lat (w listopadzie 1992 r. Heidelberg zaprezentował pierwszš omiokolorowš maszynę Speedmaster SM 102 AP), to każda instalacja tego typu jest nadal dużym wydarzeniem. Jeszcze kilka lat temu o maszynach długich, wielozespołowych z odwracaniem mówiło się w kontekcie drukarń zagranicznych. Dzisiaj obecnoć maszyn 8- i 10-kolorowych w polskich drukarniach nikogo nie dziwi. Jest ich w Polsce już ponad 20: zarówno maszyn półformatowych, jak i pełnoformatowych. Zdecydowanš większoć stanowiš maszyny Heidelberga rodziny Speedmaster, których udział w polskim rynku wynosi ponad 80 procent.
Dzieje się tak dlatego, że korzyci ze stosowania maszyn długich z odwracaniem sš oczywiste. W drukowaniu z odwracaniem w jednym przelocie przez maszynę narzšdzanie maszyny oraz mycie obcišgów gumowych jest wykonywane tylko raz. Najważniejszym jednak argumentem jest produkcja na gotowo. Maszyna omiokolorowa z odwracaniem pozwala zredukować czas realizacji zlecenia rednio o około 1/3 w porównaniu z pracš w dwóch przebiegach.
Maszyny długie z odwracaniem muszš dysponować najnowoczeniejszš technologiš, bo wymagania, jakim muszš sprostać, sš bardzo wysokie. Stale wprowadzane sš nowe rozwišzania. W najnowszych modelach maszyn długich w formacie B1 Heidelberg zaprezentował m.in.: nowe zespoły nakładania i wykładania, nowš konstrukcję cylindra odwracajšcego, generację płaszczy PerfectJacket Plus, możliwoć zastosowania modułów lakierujšcych MCS i PCS w zespołach drukujšcych oraz nowš generację systemu suszenia DryStar 3000.
Nowy samonakładak Preset Plus
Nowy samonakładak Preset Plus Heidelberga ma zagwarantować zarówno większš wydajnoć, jak i elastycznoć maszyny. Zastosowana głowica ssšca samonakładaka wykorzystuje nowš metodę rozdzielania arkuszy. Dšżšc do tego, by transport arkuszy ze stosu na stół spływowy przebiegał jeszcze sprawniej, głowica ssšca automatycznie dostosowuje czasy przełšczania zaworów zależnie od prędkoci maszyny. Beznaprężeniowy transport arkuszy na stół spływowy odbywa się przy synchronizacji prędkoci ssawek unoszšcych i tamy ssšcej. Ma to zagwarantować uzyskanie równego i precyzyjnie wyrównanego strumienia bez stosowania czasochłonnych i pracochłonnych regulacji ręcznych.
Sam stół spływowy samonakładaka został również całkowicie przeprojektowany. Jego najbardziej charakterystycznš cechš jest centralna tama ssšca. Brak jakichkolwiek rolek i szczotek na stole spływowym skrócił do minimum czas potrzebny na przezbrojenie maszyny. Centralna tama ssšca wyhamowuje prędkoć arkuszy o 65% w stosunku do jej pierwotnej prędkoci, pozwalajšc na łagodne dojcie do marek przednich. Przy zmiennej prędkoci produkcji ustawienia podcinienia i nadmuchu głowicy ssšcej oraz marki przycišgajšcej mogš zostać odpowiednio ustawione. Zapewniajš to automatycznie krzywe charakterystyki. Optymalne ustawienie podcinienia dla stołu spływowego jest automatycznie obliczane przez CP2000 Center dla każdej prędkoci maszyny w oparciu o zapisanš gruboć arkusza. Wszystkie formaty, ustawienia nadmuchu, siła ssania głowicy i stołu spływowego sš zapamiętywane i mogš być ponownie wykorzystane przy pracach na zbliżonych podłożach.
Preset Plus wykorzystuje też pneumatycznš markę bocznš. Po wprowadzeniu formatu i gruboci arkusza do CP2000 Center następuje wstępne ustawienie marki pod względem formatu i siły ssania płytki. Przechowywane krzywe charakterystyki sš wykorzystywane do automatycznego ustawiania parametrów ssania pod względem intensywnoci i czasu na płycie przycišgajšcej i wałkach wyrównujšcych. Właciwe działanie marek przycišgajšcych monitoruje się za pomocš zintegrowanej fotokomórki. Przy każdym myciu obcišgu gumowego kanały próżniowe marki bocznej sš automatycznie przedmuchiwane.
Nowy cylinder odwracajšcy i płaszcze PerfectJacket Plus
Sercem maszyn wielokolorowych do drukowania z obu stron arkusza jest system odwracania. Maszyny do drukowania jednostronnego różniš się od maszyn z zespołem odwracajšcym wieloma cechami, m.in. własnociami powierzchni cylindrów drukujšcych, które stykajš się pod dużym tłokiem ze wieżym drukiem zaraz po odwróceniu arkusza. W przypadku maszyny do drukowania jednostronnego powierzchnie cylindrów drukujšcych wykazujš ăidealnš gładkoćÓ, podczas gdy w maszynach z zespołem odwracajšcym cylindry te zostały zastšpione cylindrami o chropowatej powierzchni. Dzięki takiej strukturze przenosi się mniejszš iloć farby z arkusza na cylinder. Ułatwia to podział farby przy następnym arkuszu i gwarantuje łagodne oddzielanie arkusza od cylindra drukujšcego.
Wyższy poziom jakoci został osišgnięty dzięki zastosowaniu specjalnych płaszczy zaprezentowanych po raz pierwszy w 2000 roku. Istotš tej koncepcji jest płaszcz ze stali szlachetnej z silikonowš powierzchniš oleofobowš, znajdujšcš się na nieregularnej, bardzo twardej warstwie nonej (zwišzki tytanu). Warstwa nona jest miejscem zakotwiczenia warstwy silikonu. Jednoczenie nierównomierne wypukłoci opierajš się na warstwie silikonu, co ogranicza jej zużycie. Obecnie firma Heidelberg wprowadziła udoskonalonš wersję wczeniejszego rozwišzania pod nazwš PerfectJacket Plus. W porównaniu z poprzedniš wersjš płaszczy zmiana polega na zwiększeniu zagęszczenia występowania elementów, które stykajš się bezporednio ze wieżo zadrukowanš powierzchniš arkusza i jednoczesnym zwiększeniu ich równomiernoci. Pozwala to osišgnšć lepsze właciwoci oleofobowe powierzchni płaszcza.
Heidelberg konsekwentnie udoskonala własny sprawdzony system odwracania 1-2-1 (pierwsza maszyna z odwracaniem została zaprezentowana w 1975 roku). W nowej generacji maszyn SM 102 zastosowano nowy typ cylindra odwracajšcego o mimorodowej budowie. Jego kształt ma gwarantować łagodne przekazywanie i wprowadzanie arkusza do kolejnego zespołu drukujšcego. Maksymalna prędkoć przy drukowaniu dwustronnym wynosi 13 000 ark./h. Uruchomienie procesu przestawienia następuje przez nacinięcie przycisku na pulpicie CP2000 Center. Wszystkie czynnoci przestawiania sš całkowicie kontrolowane, jak również zabezpieczane mechanicznie przez nacisk sprężyn.
Wykładanie Preset Plus
Podobnie jak nakładanie, nowe wykładanie Preset Plus zostało całkowicie przekonstruowane. Opatentowane blachy prowadzšce na wykładaniu majš nadmuch sterowany przez funkcje preset, co umożliwia ustawienie powietrza przed rozpoczęciem pracy. Blacha pod panelem suszšcym chłodzona wodš jest zasilana z oddzielnej dmuchawy zintegrowanej w wykładaniu. Nowa forma mostów z łapkami sprawdzana w tunelu aerodynamicznym zapewnia skuteczne i pewne prowadzenie wszystkich rodzajów materiałów. Nowe pomostowanie różnicy formatów dopasowuje automatycznie blachę prowadzšcš i poduszkę powietrznš stosownie do formatu arkusza w obszarze pomiędzy hamulcem arkusza a blachš prowadzšcš arkusze. Arkusz jest hamowany zdalnie ustawianymi hamulcami, a nad stosem na wykładaniu zastosowano nadmuch w formie plastra miodu zapewniajšcy optymalne ułożenie stosu na wykładaniu nawet przy materiałach sprawiajšcych najwięcej problemów.
Nowoci w maszynach półformatowych
Również w klasie maszyn półformatowych Heidelberg wprowadził ostatnio dużo nowoci. Do najistotniejszych zmian należy zaliczyć przede wszystkim nowy samonakładak.
Podobnie jak w maszynach Speedmaster SM/CD 102 na stole spływowym zastosowano jednš centralnš tamę ssšcš. Brak jakichkolwiek rolek i szczotek prowadzšcych na stole spływowym pozwala na znaczšce skrócenie czasu narzšdu. Mniejszy kšt nachylenia stołu spływowego i dwustopniowe prowadzenie arkuszy majš zapewnić łagodniejsze i precyzyjniejsze dojcie arkuszy do marek przednich. Boczne wyrównywanie arkuszy odbywa się również za pomocš pneumatycznej marki bocznej, co pozwala na pracę z najdelikatniejszymi podłożami. Zawsze po przejciu ostatniego arkusza z nakładaka następuje automatyczne czyszczenie płytki ssšcej przy użyciu sprężonego powietrza. Niewyrównane arkusze sš sygnalizowane za pomocš akustycznego i optycznego sygnału. W markę bocznš została wbudowana indukcyjna kontrola podwójnych arkuszy wstępnie ustawiana przez Prinect CP2000 Center.
W zakresie zmian w obszarze przekazywania należy wspomnieć, iż cylindry przekazujšce U II w maszynie
Speedmaster SM 74 poczšwszy od targów drupa 2004 posiadajš zamkniętš powierzchnię i mogš być uzbrajane w płaszcze zapobiegajšce odcišganiu farby. Dodatkowo dzięki zamkniętej powierzchni cylindrów U II ograniczono do minimum występowanie zawirowań powietrza, co pozwala na uzyskanie odpowiedniego transportu arkuszy przy niskiej gramaturze i przy dużych prędkociach drukowania. Zadrukowywanie grubszych podłoży jest wspomagane przez nowy rodzaj prowadnic. Na maszynie SM 74 mogš być stosowane również nowe płaszcze PerfectJacket Plus i TransferJacket Plus.
Maszyny długie B1, B2 i... B3
Sukcesy maszyn wielozespołowych serii Speedmaster, których w samym tylko półformacie pracuje na wiecie już blisko 150, spowodowały, iż podczas targów drupa 2004 Heidelberg zdecydował się wprowadzić na rynek również omiokolorowš maszynę w formacie B3 Đ Speedmastera SM 52-8.
Materiał dostarczony przez firmę Heidelberg Polska