Jeli za pomocš popularnej wyszukiwarki Google (www.google.com) szukamy na polskich stronach wiedzy o charakterze encyklopedycznym, to wielokrotnie na pierwszych miejscach wyników wymieniana jest Wikipedia (www.pl.wikipedia.org). Oto pozycja wikipedii z dn. 15.09.2005 wg haseł z dziedziny poligrafii: ădrukÓ Đ miejsce 78, ăpoligrafiaÓ Đ miejsce 19, ăfarbaÓ Đ miejsce 8, ăhot-stampingÓ Đ miejsce 1. Czym jest Wikipedia, której hasła uzyskujš wysokie lokaty? Jak można z niej korzystać i na ile jej hasła sš wiarygodne?
Na to pytanie postara się w tym artykule udzielić odpowiedzi współtwórca Wikipedii, czyli wikipedysta piszšcy pod nickiem: Dariusz.Biegacz.
Do napisania o Wikipedii bezporednio zainspirował mnie artykuł napisany przez wikipedystę Beno, na co dzień redaktora naczelnego ilustrowanego czasopisma, który opracowuje na Wikipedii hasła z dziedziny poligrafii. W artykule opisujšcym hasło ăpoligrafikaÓ (www.pl.wikipedia.org/wiki/poligrafika) wymienia czasopismo Poligrafika. Skoro Poligrafika znalazła się w polskiej encyklopedii internetowej, to może jej czytelnicy będš zainteresowani, czym jest Wikipedia.
Wikipedia, bezpłatna encyklopedia internetowa stworzona ponad cztery lata temu przez dwóch Amerykanów Đ informatyka i filozofa Đ rozrosła się w bardzo szybkim tempie, stajšc się w niedługim czasie międzynarodowym projektem tworzonym przez tysišce internautów na całym wiecie, obecnie w ponad 100 językach. Najobszerniejsza jest Wikipedia angielskojęzyczna (www.en.wikipedia.org), która obecnie ma ok. 730 000 opracowanych haseł. Polskojęzyczna ăwikiÓ z liczbš haseł 100 000 jest na siódmym miejscu w wiecie po Wikipediach: angielskiej, niemieckiej, francuskiej, japońskiej, włoskiej, szwedzkiej (ranking: www.wikipedia.org). Każda z Wikipedii rozwija się niezależnie od pozostałych. Istnieje też współpraca między projektami, artykuły sš tłumaczone, korzysta się ze wspólnych grafik. Artykuły powstajš dzięki wolontariuszom-internautom, którzy chcš podzielić się swojš wiedzš. Mogš oni rozwijać czy poprawiać istniejšce artykuły lub tworzyć je od podstaw.
Jeli czytelnik Poligrafiki nie czuje się na siłach, aby napisać duży artykuł na łamach czasopisma (np. brak czasu, brak dowiadczenia), wówczas może podzielić się swš wiedzš na stronach ăwikiÓ wpisujšc choćby jedno zdanie rozszerzajšce jaki artykuł. Jak to zrobić? Najpierw wpisać: www.pl.wikipedia.org. Gdy pojawi się strona główna encyklopedii, wtedy należy kliknšć logowanie, wybrać sobie nick i zalogować się na Wikipedii (logowanie nie jest konieczne, ułatwia jedynie komunikację między wikipedystami). Następnie kliknšć ostatnie zmiany, aby zobaczyć, jakie sš bieżšce działania pozostałych wikipedystów. Pojawi się lista zmian. Można jš tylko przejrzeć lub wejć do dowolnego artykułu. Następnie wpisać hasło, które nas interesuje: www.pl.wikipedia.org/wiki/hasło. Jeli się pojawi artykuł, to można go poprawić. Należy kliknšć edytuj, potem zapisz. Warto wczeniej zrobić podglšd, aby upewnić się, czy wprowadzone przez nas zmiany sš zgodne z naszymi oczekiwaniami. Zapisane zmiany od razu pojawiš się na ekranie komputera. Jako nowy wikipedysta jeste pod szczególnš obserwacjš. Gdy wprowadziłe co niewłaciwie, jeli masz problemy Đ starzy wikipedyci ci pomogš. Jeli złoliwie będziesz wandalizował strony, zostaniesz upomniany, a nawet zablokowany przez adminów.
Artykuły należy pisać przystępnym językiem, bo encyklopedia ta jest skierowana do osób, dla których temat może być zupełnie nowy, a nie do wšskiego grona specjalistów. Czyli chodzi o popularyzację wiedzy, w tym wypadku Đ poligraficznej. Artykuł możesz wielokrotnie redagować, inni będš go również poprawiać i rozwijać i po pewnym czasie może powstać artykuł, który z powodzeniem można zamiecić w branżowym pimie. Artykuły z Wikipedii nie posiadajš praw autorskich; można je publikować dowolnie, ponieważ treci sš udostępniane na licencji GNU Free Documentation License, jedynie z podaniem ródła, skšd pochodzš. Jeli zatem czytelnicy chcieliby pomóc w popularyzacji wiedzy poligraficznej, zapraszamy do sieci.
Wikipedysta: Dariusz.Biegacz