Wilgotnoć wyrobów papierowych a ich odkształcanie
6 Dec 2016 14:42
Poprzednio omówiono wpływ wilgotnoci wyrobów papierowych na zmianę ich wymiarów. W niniejszej poradzie opiszę, w jaki sposób wilgotnoć wyrobów papierowych oddziałuje na ich właciwoci przy odkształcaniu.
Wilgotnoć wyrobów papierowych wpływa również na ich właciwoci mechaniczne. Najważniejsze z nich Đ kruchoć, elastycznoć i plastycznoć Đ majš największe znaczenie w procesach introligatorskich. Wyroby papierowe o bardzo małej wilgotnoci sš kruche. Przy zginaniu i innym odkształcaniu łatwo pękajš. W miarę zwiększania wilgotnoci zmniejsza się ich kruchoć, za zwiększa elastycznoć i plastycznoć. Przy bardzo dużej wilgotnoci wyroby papierowe osišgajš znacznš plastycznoć.
Każdy wie, co to jest kruchoć i może sobie wyobrazić, jak będzie się zachowywał materiał kruchy. Trzeba tylko dodać, że wyrób papierowy kruchy nie będzie pękał przy zginaniu na drobne kawałki; pęknięcia będš tylko na jego powierzchni. Większe będš widoczne gołym okiem, ale mogš również powstać bardzo małe spękania powierzchni, widoczne tylko pod mikroskopem, zwane mikropęknięciami. Sš one prawie tak samo grone dla właciwoci wyrobów papierowych jak widoczne pęknięcia, zmniejszajš bowiem w znacznym stopniu wytrzymałoć wyrobów papierowych. Przy wielokrotnym zginaniu szybko następuje wtedy powstanie widocznych pęknięć i rozerwanie wyrobu w miejscu zgięcia.
Więcej nieporozumień może powstać przy pojmowaniu terminu ăelastycznoćÓ. Wiele osób myli pojęcie elastycznoci i małej sztywnoci. Często mówi się ămateriał elastycznyÓ rozumiejšc to jako synonim słowa ăwiotkiÓ. Niestety, takie pojmowanie terminu ăelastycznyÓ nie jest poprawne.
W prawidłowym rozumieniu elastycznym nazywamy taki materiał, który po odkształceniu, a następnie zaprzestaniu tej czynnoci powróci do dawnego kształtu i wymiarów, a także nie będzie w nim żadnych zmian wiadczšcych o tym, że uległ odkształcaniu. Powszechnie znanym materiałem elastycznym jest guma.
Pojęcie ăplastycznoćÓ jest na co dzień bardziej znane. Od tego słowa pochodzi materiał zwany plastelinš. Plastelinę można odkształcać, czyli, jak mówimy, formować. Kształt uformowany w niej pozostaje bez zmian. Dlatego też odkształcenie plastyczne znane jest również pod nazwš ăodkształcenie trwałeÓ.
Wyroby papierowe przy każdej wilgotnoci majš w pewnym stopniu właciwoci kruche, w pewnym Đ elastyczne oraz plastyczne. Można tylko powiedzieć, że:
Ľ przy małej wilgotnoci wyroby papierowe majš w dużym stopniu właciwoci kruche, w małym Đ elastyczne i plastyczne;
Ľ przy redniej wilgotnoci majš w małym stopniu właciwoci kruche, w większym elastyczne i plastyczne;
Ľ przy dużej wilgotnoci majš przede wszystkim właciwoci plastyczne, w mniejszym Đ elastyczne, w bardzo małym Đ kruche.
Wiele operacji introligatorskich polega na wytworzeniu w wyrobach papierowych odkształceń plastycznych, czyli trwałych. Do operacji tych należš m.in.: złamywanie, przegniatanie (bigowanie), wszystkie rodzaje tłoczenia. W celu uzyskania prawidłowych rezultatów tych operacji introligatorskich wyroby papierowe powinny mieć w jak największym stopniu właciwoci plastyczne, czyli możliwie dużš wilgotnoć. O tym czasem zapominajš zarówno drukarze, jak i introligatorzy. Odpowiedniš wilgotnoć utrzymujš oni tylko do drukowania offsetowego. A potem, w procesach introligatorskich, gdy wyrób np. przy przegniataniu pęka, to zawsze winna jest jego zła jakoć. Przeważnie jednak okazuje się, że jakoć wyrobu papierowego jest dobra, a pękanie spowodowane jest kruchociš na skutek zbyt małej wilgotnoci.
Podsumowanie: Wyroby papierowe przy małej wilgotnoci sš kruche. Przy zwiększeniu wilgotnoci stajš się mniej kruche, bardziej elastyczne i plastyczne. Przy dużej wilgotnoci majš znaczne właciwoci plastyczne. Wiele operacji introligatorskich wymaga znacznych właciwoci plastycznych wyrobów papierowych. Takie operacje powinny być wykonywane przy dużej wilgotnoci wyrobów papierowych.