World Unseen – wielozmysłowe doświadczenie
11 Dec 2024 10:58

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zaawansowana technologia druku otwiera nowe możliwości, pozwalając na odkrywanie otaczającego świata wieloma zmysłami. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom Canon, takim jak druk wypukły, wizualne treści stają się dostępne również dla osób z dysfunkcjami wzroku, a materiały zyskują wymiar, który możemy odbierać także poprzez dotyk. Przykładem wykorzystania nowatorskich technik do drukowania oryginalnych aplikacji jest wystawa „World Unseen”, pokazująca, jak połączenie wiedzy i technologii tworzy doświadczenia obrazowe.

Nowoczesne technologie zmieniają percepcję rzeczywistości

Współczesne technologie druku to nie tylko rozwój techniczny, lecz także nowe podejście do sztuki i edukacji oraz sposób na przełamywanie barier dostępu do wizualnych doświadczeń. Możliwość dokładnego odwzorowania faktur i warstw sprawia, że odbiorca ma szansę lepiej zrozumieć złożoność historii przedstawionych na fotografiach i dosłownie je poczuć. Tworzy to nowe, wielozmysłowe doświadczenia, które mogą prowadzić do głębszego docenienia zarówno szczegółów obrazu, jak i samego procesu artystycznego.

Zainicjowany przez firmę Canon i prezentowany m.in. na tegorocznych targach drupa projekt „World Unseen”, zrealizowany we współpracy z Królewskim Narodowym Instytutem Osób Niewidomych (RNIB), zachęcał do poznania zdjęć autorstwa znanych fotografów. Wystawa pokazała, w jaki sposób można doświadczać obrazów poprzez dotyk i jak przy użyciu druku warstwowego można opowiadać różne historie, komunikować się i działać na emocje odbiorcy. Teraz projekt ten kontynuowany jest w Warszawie, we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych i Akademią Sztuk Pieknych. Na wystawie „World Unseen” każdy obraz zaprojektowano w taki sposób, aby oddawał różnorodność faktur, umożliwiając odwiedzającym poznawanie głębi dzieła, bez konieczności patrzenia na nie. Canon pragnie tym samym zwrócić uwagę na potencjał technologii druku warstwowego jako narzędzia wspierającego integrację osób z ograniczeniami percepcji wizualnej.

Zastosowanie technologii druku wypukłego

Canon wykorzystuje swoją wieloletnią wiedzę technologiczną, by stworzyć produkty, które umożliwiają profesjonalistom jeszcze dokładniejsze odwzorowanie rzeczywistości.

Przygotowanie wydruków fotografii na wystawę „World Unseen” stało się możliwe dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań Canon: ploterów płaskich UV LED z serii Arizona i oprogramowania PRISMAelevate XL. Urządzenia Arizona obsługują szeroką gamę nośników o grubości do ponad 5 cm, od sztywnych po elastyczne, co przekłada się na wszechstronne, dokładne, a nawet dwustronne drukowanie na wielu podłożach. Oprogramowanie PRISMAelevate XL pozwala na wykonanie druku warstwowego o grubości do 4 mm, co umożliwia tworzenie wysokiej jakości kreatywnych wydruków teksturowanych, materiałów dekoracyjnych czy prototypów opakowań. Zapewnia również innowacyjne opcje drukowania z możliwością tworzenia oznakowań, takich jak alfabet Braille’a dla osób niewidomych i słabowidzących. Szeroki wachlarz rozwiązań pozwala dostawcom usług drukarskich na wzbogacenie oferty produktowej o drukowane efekty teksturowane, a także zapewnia poprawę elastyczności, wysokości druku, zakresu nośników i użyteczności materiałów.

Przygotowanie wyjątkowych produktów wymaga zaawansowanych technologii, które pozwalają przenieść wizję w rzeczywistość. Z ploterami serii Arizona i oprogramowaniem PRISMAelevate XL wydruki nabierają przestrzeni, a każdy detal staje się dostępny i wyczuwalny dla odbiorców. Cieszymy się, że nasza technologia odegrała kluczową rolę w realizacji tak wyjątkowego projektu, jakim jest wystawa „World Unseen” – komentuje Tomasz Miękus, Product Manager, ekspert ds. rozwiązań do druku wielkoformatowego.

Efekty prac powstałych z wykorzystaniem technologii Canon, w ramach wystawy „World Unseen” można oglądać już od 5 grudnia na terenie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39.

Opracowanie: AN