Systemy kontrolowania wstęgi papieru bazujące na kamerze wideo są stosowane w przemyśle papierniczym od 1994 roku i znalazły powszechne zastosowanie; obecnie nie uruchamia się żadnej maszyny papierniczej bez takiego systemu. Wzrastające koszty energii i surowców wpływają także na wzrost zastosowania tych systemów w przemyśle poligraficznym.
Przed czterema laty rozpoczęto – we współpracy z czołowymi drukarniami dysponującymi maszynami wklęsłodrukowymi i rotacyjnymi – prace nad wprowadzeniem technologii Procemex-7X do przemysłu poligraficznego w celu zwiększenia sprawności maszyn. Punktem wyjścia było stworzenie łatwo zrozumiałej płaszczyzny porozumiewania się, aby nie tylko drukarzowi przy maszynie, ale także kierownikowi produkcji lub komórce zaopatrującej w papier zapewnić szybki dostęp do danych z obrazu wideo.
Procemex-7X – opracowany dla obsługi maszyny
System Procemex-7X Web Monitoring opracowano głównie z myślą o obsłudze maszyny. Zarówno system, jak i zintegrowane oprogramowanie są przeznaczone do tego, aby użytkownikowi natychmiast pomóc przy rozwiązywaniu problemów i dzięki temu zwiększyć sprawność maszyny. Poprzez określoną możliwość dostępu drukarz uzyskuje dostęp tylko do tej maszyny, na której pracuje. Kierownik produkcji i/lub komórka zaopatrująca w papier mają dostęp do wszystkich maszyn w obrębie swojego działania; mogą to być także różne zakłady.
Budowa systemu i jego funkcje
Kamery wideo, umieszczone w różnych miejscach maszyny, stale nadzorują bieg wstęgi papieru. Część kamer jest przeznaczona do rozwiązywania specyficznych problemów, inne to standardowe kamery w systemie PAL. Wszystkie są umieszczone w obudowach chroniących przed kurzem, wysoką temperaturą itp.; są one też odpowiednio przystosowane do pracy w otoczeniu zagrożonym wybuchem. Obrazy uchwycone przez kamery są zapisywane wraz z wartościami dokonanej analizy w pamięci pośredniej RAM za pomocą procesorów DSP, przeprowadzających ciągłą analizę stopni szarości.
Pamięć RAM zachowuje zawsze ostatnie minuty obrazu wideo i te dane mogą być wykorzystane do różnych celów. Pamięć RAM funkcjonuje według Super-Circle-Memory i pozwala na równoczesny dostęp do zapisu oraz odczytywania, co zapewnia, że nie znikną obrazy uszkodzeń czy zerwań wstęgi.
Przy błędzie zaistniałym w maszynie są więc do dyspozycji dane z wideo uchwycone na krótko przed błędem, jako materiał w postaci obrazu, i są one archiwizowane przez dłuższy okres na twardym dysku. Użytkownik może obejrzeć każdy zaistniały problem z każdej pozycji kamery.
System zna odstępy między kamerami i synchronizuje w czasie różne pozycje. Analiza dokonywana jest tak łatwo, że np. zerwanie wstęgi papieru na przerzutce zostaje natychmiast zauważone i problem może zostać uwzględniony przy odwijaniu wstęgi. Drukarz dokonuje na miejscu wstępnej analizy i określa, czy chodzi tu o błędy w maszynie, błędy obsługi czy błędy wynikające z papieru, które doprowadziły do zerwania. Przy błędach maszyny lub obsługi ma on możliwość dokonania natychmiastowej korekty, aby zapobiec następnym zerwaniom.
Gdy obsługujący otwiera sekwencję filmu, jest ukierunkowywany bezpośrednio na najważniejsze wydarzenia w tej sekwencji. Film jest otwierany na tej pozycji, gdzie wcześniej analiza wykazała największe zakłócenia. Ponieważ najczęściej chodzi o zerwanie wstęgi papieru, obsługujący musi dojść do początku zakłócenia (poprzednie pozycje kamer), aby odnaleźć przyczynę.
Kontrola jakości papieru
Jeżeli dział zaopatrzenia w papier ma dostęp do sieci, to dane zapisane w banku danych Procemex mogą być wywołane według określonych kryteriów. Poszukiwane zdarzenia mogą zostać łatwo wydrukowane, przeniesione do Excela, zestawione na stronach HTML lub przesłane e-mai-lem jako raport z obrazem wideo. Te zdarzenia mogą być też zestawione razem i nagrane na DVD. Oprogramowanie komunikacyjne opracowane specjalnie dla transferu danych umożliwia dialog między drukarnią a producentami papieru. Drukarnie mogą umożliwić fabryce papieru dostęp do opisu zdarzeń związanych z jej produktem. Producent papieru nie musi więc ustalać przyczyny problemów na miejscu lub czekać na raport o wydarzeniu, lecz może od razu dokonać niezbędnej analizy.
Synchronizacja danych z zewnętrznymi systemami
Jako dodatkowa opcja do opartego na sieci połączenia z systemem zalecane jest połączenie systemu z bankami danych dotyczących zwojów papieru i/lub z bankami danych producentów maszyn poprzez ODBC, OPC itd., aby umożliwić porównanie danych. Do typowych danych jak parametry i numer zwoju, producent papieru, rodzaj, długość itd. mogą być też dołączone inne dane jak np. średnica pozostałej końcówki zwoju, prędkość maszyny, prowadzenie wstęgi.
Innowacyjna technologia przetwarzania obrazu
Procemex-7X może być oparty na zastosowaniu siedmiu różnych rodzajów kamer z systemu Procemex. Poszczególne typy kamer można zamieniać, gdyż technologia przetwarzania obrazu współpracuje ze wszystkimi typami.
Kamery analogowe:
PAL/NTSC kamera czarno-biała (obraz połówkowy),
PAL/NTSC kamera barwna (obraz połówkowy),
progresywna kamera skanująca (pełny obraz),
kamera linia-matryca,
kamera na podczerwień.
Kamery cyfrowe:
kamera Procemex Flex 1,3 mln pikseli,
kamera do złamywaka.
Procemex Flex – najnowocześniejsza technologia kamer
Firma Procemex opracowała inteligentną technologię kamer cyfrowych do filmowania w trudno dostępnych miejscach maszyny. Taka kamera o bardzo wysokiej rozdzielczości jest w 100% cyfrowa i za jej pomocą uzyskuje się jeszcze wyższy i dokładniejszy stopień rozwiązania problemów.
Kamera Procemex Flex oferuje:
w pełni cyfrową komunikację bazującą na TCP/IP,
wysoką rozdzielczość 1,3 mln pikseli,
do 500 obrazów/s,
przetwarzanie danych 130 MHz,
obróbkę obrazu i analizowanie w kamerze bazujące na DSP,
pamięć Super Circle-RAM w kamerze,
klasyfikację błędów online w kamerze,
wizualizację w stopniach szarości lub w kolorze,
częstotliwość obrazów synchronizowaną z prędkością wstęgi papieru (np. przy obracających się maszynach wytwarzany jest efekt stroboskopowy).
Poprawa sprawności maszyny
Z doświadczeń zebranych w wyniku instalacji w maszynach ponad 50 systemów Procemex-7X wynika, że dla uzyskania ogólnej sprawności maszyn niezbędne jest uwzględnienie takich czynników jak użytkownik, papier i maszyna. Skoncentrowanie się tylko na jednym z nich nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
Na podstawie materiałów firmy Procemex opracował ZZ