Wszechobecne etykiety
6 Dec 2016 14:58
Coraz więcej firm z sektora poligraficznego – lecz nie tylko – decyduje się na inwestycje w rozwiązania przeznaczone do cyfrowej produkcji etykiet. Zapotrzebowanie na tego typu produkty jest bowiem coraz większe i mówi się, że rynek etykiet cyfrowych wzrasta rocznie o 23 proc. Z myślą o tym szybko rozwijającym się segmencie produkcyjnym firma Reprograf zorganizowała sesje spotkań „Label Open Days” poświęconych tej właśnie tematyce.
„Label Open Days” odbyły się w warszawskiej siedzibie Reprografu w dniach 19-20 marca br., a uczestniczyło w nich wielu przedstawicieli polskich firm produkcyjnych z różnych sektorów przemysłowych. Celem spotkania było pokazanie, jak prosta i rentowna może być w dzisiejszych czasach cyfrowa produkcja etykiet.
Zgromadzonych gości przywitał Tadeusz Figurski, wiceprezes firmy Reprograf, który w skrócie omówił historię firmy, jej dotychczasowe sukcesy oraz obecną pozycję na rynku. Następnie wystąpiła Dorota Dawidziuk, product manager w firmie Reprograf, z prezentacją poświęconą systemom druku Memjet RTI Digital przystosowanym do drukowania etykiet na wąskiej wstędze.
Memjet to nowa technologia druku atramentowego wykorzystywana zarówno w małych, jak i dużych drukarkach dla wielu różnych branż. Jej zaletą jest brak ruchomych elementów w głowicy, co przekłada się na większą trwałość i tańszą produkcję. W 2009 roku firma Memjet udostępniła swoje rozwiązania wybranym partnerom OEM, którzy opracowali komercyjne wersje urządzeń drukujących. Na obszarze Europy Centralnej jej partnerem jest węgierska firma OWN-X, oferująca obecnie 3 modele drukarek pracujących w oparciu o tę technologię osiągające prędkość do 300 mm/s. Wśród nich znajdują się urządzenia Vortex 850R/851R wyposażone w odwijak, krajarkę i panel dotykowy, które nadają się do drukowania niskich, średnich i zmiennych nakładów. Cechują się one wysoką prędkością i jakością druku oraz trwałością i uniwersalnością.
Następnie Dorota Dawidziuk przystąpiła do omówienia rozwiązań firmy EFI, wśród których znalazły się modele EFI Jetrion 4830 UV, 4900 M UV, 4900 ML UV
i 4950 LX.
EFI Jetrion 4830 UV to drukarka wyposażona w moduł suszący UV umożliwiająca druk na wstędze o szerokości do 229 mm (maksymalna szerokość obrazu do 210 mm). Maszyna zapewnia rozdzielczość druku 360x360 dpi przy prędkości do 37 m/min. Można na niej zadrukowywać takie podłoża jak papier, folie, metki i materiały specjalne.
Rozwiązanie EFI Jetrion 4900 M UV jest dostępne w dwóch szerokościach druku: 210 mm (4900 M) lub 330 mm (4900 M-330). System ten został zaprojektowany z myślą o zmianach rynkowych zachodzących zarówno teraz, jak i w przyszłości – ich konstrukcja pozwala na rozbudowę i przyszłe zwiększenie potencjału biznesowego.
Z kolei EFI Jetrion 4900 ML UV to system, w którym są zawarte wszystkie niezbędne etapy produkcji etykiet – cyfrowy druk i wykończanie w jednym przebiegu. Maszyna drukuje na wstędze o maksymalnej szerokości 229 mm (maksymalna szerokość zadruku to 210 mm) z prędkością do ok. 21 m/min w trybie 5-kolorowym oraz do ok. 36,5 m/min w trybie high-speed.
Ostatnim z omówionych przez Dorotę Dawidziuk rozwiązań było EFI Jetrion 4950 LX zapewniające szerokość zadruku do 330 mm przy prędkości pracy do 34 m/min w rozdzielczości 720x720 dpi oraz do 46 m/min w rozdzielczości 720x360 dpi. Niewątpliwą jego zaletą jest możliwość zadrukowywania nie tylko takich podłoży jak papier czy folia, ale również materiałów termokurczliwych.
Po wykładzie Doroty Dawidziuk głos ponownie zabrał Tadeusz Figurski. Mówił o rosnącym zapotrzebowaniu na etykiety cyfrowe, których rynek wzrasta o 23 proc. rocznie. Jako podstawowe zalety druku i cyfrowej produkcji etykiet Tadeusz Figurski wymienił: niezależność (produkcja na życzenie), łatwą obsługę oraz niskie koszty eksploatacji (eliminacja strat materiałowych). Wiceprezes Reprografu mówił również o wszechobecności etykiet, a jako przykład podał produkcję jednego samochodu, przy której trzeba zużyć ok. 10 tys. etykiet! Dodatkowo prelegent omówił systemy produkcyjne Anytron Any-001 i Any-Cut.
Wykładową część spotkania zakończyły prezentacje „Fundusze europejskie dla poligrafii” Pawła Szarubki, dyrektora ds. Funduszy Europejskich w firmie Reprograf oraz „Jak sfinansować inwestycje” Jolanty Janeczko z firmy VB Leasing. Całość spotkania zwieńczył praktyczny pokaz urządzeń Any-001, Any-Cut oraz inkjetowej drukarki Memjet. Różnorodność branż reprezentowanych przez uczestników „Label Open Days” z pewnością świadczy o dużym zainteresowaniu produkcją etykiet oraz ich wszechstronnym wykorzystaniu.