W środę, 17 czerwca br. w krakowskim Zamku w Przegorzałach odbyła się oficjalna prezentacja wprowadzająca na rynek nowy system druku Xerox Versant 80 Press. Jak zapowiada producent, ta nowa maszyna cyfrowa drukująca w rozdzielczości Ultra HD da szansę firmom poligraficznym na umocnienie swojej pozycji w dynamicznie zmieniających się warunkach rynkowych.
Wśród zaproszonych gości byli głównie przedstawiciele drukarń dysponujących różnymi systemami – zarówno cyfrowymi, jak i offsetowymi, a także innych posługujących się drukiem w swojej działalności, np. firm zajmujących się produkcją gadżetów.
Zgromadzonych w imieniu zespołu Xerox powitał Stanisław Pieczara, PSG sales & marketing director w Xerox Polska, który przedstawił agendę spotkania. Następnie oddał głos Annie Mudrak-Werpachowskiej, product manager color production systems oraz Piotrowi Millerowi, pełniącemu funkcję production systems solution consultant w firmie Xerox, którzy poprowadzili główną prezentację i opowiedzieli o zaletach nowej maszyny drukującej Xerox Versant 80 Press.
Nowy Xerox Versant 80 Press może być wykorzystywany zarówno w drukarni komercyjnej, jak i w wewnętrznym dziale firmy. Maszyna posiada wbudowane oprogramowanie Automated Colour Quality Suite (ACQS), które zapewnia każdorazowo dokładne i stabilne odwzorowanie kolorów. Za powtarzalność barw odpowiedzialna jest także technologia wewnętrznej korekty gęstości optycznej.
Pływający pas zastosowany w piecu pozwala na jednorodną emisję ciepła i siłę nacisku, potrzebne do prawidłowego utrwalenia tonera Xerox Emulsion Aggregation (EA) na szerokiej gamie podłoży, bez spowalniania tempa produkcji. Dzięki temu możliwy jest zadruk bardzo zróżnicowanych podłoży, w tym papierów fakturowanych, kopert itp. Z kolei małe cząsteczki tonera zapewniają wysoką jakość i niski połysk, co sprawia, że aplikacje mają gładkie wykończenie, podobne do wydruku offsetowego.
Maszyna posiada także oprogramowanie Simple Image Quality Adjustment (SIQA), które zwiększa automatyzację druku automatyzując pasowanie, jednorodność nasycenia i transfer obrazu na papier.
Ponadto Xerox Versant 80 Press uzyskuje doskonałe wyniki dzięki połączeniu rozdzielczości obrazu 2400x2400 dpi z danymi przetwarzanymi przez kontroler w rozdzielczości do 1200x1200x10-bit. Jak informuje firma Xerox, to cztery razy więcej pikseli niż standard dla drukarek cyfrowych, a dzięki temu wydruki zyskują wyjątkową szczegółowość zdjęć, grafik, rysunków czy tekstów.
Dodatkowa opcja Performance Package zwiększa prędkość i automatyzuje zarządzanie kolorami.
Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania uzyskaliśmy jeszcze szybszy czas wykonywania wydruków. Osoby, które zdecydują się korzystać z Xerox Versant 80 Press z Performance Package, będą drukować z prędkością 80 stron na minutę na papierze i mediach specjalnych o gramaturze od 52 do 350 g/m2 – powiedziała Anna Mudrak-Werpachowska.
Uczestnicy spotkania mieli również szansę zapoznać się z oprogramowaniem Xerox FreeFlow Core – narzędziem automatyzującym workflow, pracującym w architekturze serwerowej, pozwalającym między innymi na: automatyczną impozycję, preflight, zarządzanie pracami i wprowadzanie korekt. Niestandardowe ustawienia workflow pomagają też efektywniej pracować operatorom odpowiedzialnym za procesy prepress. Optymalizacja i automatyzacja procesów zapewni uzyskanie wydruków pozbawionych błędów.
Jak podają badania InfoTrends/Cap Ventures, 60 proc. dostawców druku jako priorytet podaje automatyzację workflow, ponieważ to właśnie ten obszar generuje w ich pracy najwięcej kosztów. Warto jednocześnie zaznaczyć, że jest to także pole, na którym możliwe jest wprowadzenie największej liczby usprawnień. Oprogramowanie Xerox FreeFlow Core, które systematyzuje prace przygotowawcze w drukarniach, może rozwiązać problem dodatkowych wydatków – skomentował Piotr Miller.
O samym spotkaniu można powiedzieć jedno: zainteresowanie nową maszyną było tak duże, że po planowanej przerwie w prezentacjach przedstawiciele firmy nie powrócili już do dalszych wystąpień przewidzianych w scenariuszu, lecz skupili się na indywidualnych rozmowach z klientami.
System FreeFlow Core jest już obecny na rynku od jakiegoś czasu. W tej chwili mamy kilkanaście naprawdę dużych instalacji, gdzie to narzędzie jest głównym oprogramowaniem do prepressu stosowanym w drukarni, obejmującym preflight, impozycję, znaczniki, barkody oraz cały szereg innych czynności, które mogą być wykonywane w ramach tego oprogramowania – stwierdził Stanisław Pieczara. – Z kolei Xerox Versant 80 Press zastępuje nasze maszyny klasy C i J75, które cieszyły się dużą popularnością. Są to systemy, które dobrze wpasowują się w potrzeby polskich drukarń czy agencji reklamowych. Po prezentacjach w Warszawie mamy obecnie zakontraktowane 4 maszyny, które czekają na instalacje. Ten wynik to dobry prognostyk na przyszłość. AP