Wykorzystanie pełnego potencjału 
15 Sep 2021 08:43

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

EFI IQ to oparta na chmurze inteligentna platforma stworzona dla dostawców usług druku. Przeglądarkowe i mobilne aplikacje IQ umożliwiają monitorowanie wydajności produkcji druku, udoskonalenie praktyk produkcyjnych oraz poprawę jakości druku. O ich zaletach przekonało się już STUDIO DAR, które od maja ub.r. jest użytkownikiem maszyny drukującej z roli na rolę EFI Pro 32r+, wykorzystującej innowacyjną technologię utrwalania UV LED.

STUDIO DAR to multidyscyplinarna agencja reklamowa z Bielska-Białej, zapewniająca kompleksową obsługę w zakresie reklamy wizualnej i poligrafii. W lutym ub.r. do jej parku maszynowego dołączyła platforma drukująca z roli na rolę EFI Pro 32r+, wykorzystująca innowacyjną technologię utrwalania UV LED. Inwestycja ta pozwoliła firmie DAR rozszerzyć zakres oferowanych usług o unikalne rozwiązania podświetlane. 

Przewagę konkurencyjną drukarnia DAR buduje w oparciu o nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz informatyczne. Byliśmy pierwszą drukarnią w naszym regionie, która zainwestowała w technologię UV LED firmy EFI do podłoży sztywnych; bazując na pozytywnych doświadczeniach postanowiliśmy zainwestować w tę technologię także do druku z roli na rolę – mówi Bartosz Przybyła, właściciel STUDIO DAR. – Nie wyobrażałem sobie jednak tego wdrożenia bez implementacji dedykowanej infrastruktury informatycznej, która w moim rozumieniu jest integralną częścią parku maszynowego, pozwalającą wykorzystać jego pełen potencjał. Programy obsługujące maszyny drukujące takie jak EFI IQ oraz cały pakiet productivity pack dostarczają nam niezbędnych informacji dotyczących zleceń, czasu potrzebnego na produkcję wydruków czy ilości niezbędnych materiałów potrzebnych do realizacji zamówień.

Inteligentna platforma EFI IQ

EFI IQ to oparta na chmurze inteligentna platforma stworzona przez amerykański koncern EFI dla dostawców usług druku. Przeglądarkowe i mobilne aplikacje IQ umożliwiają monitorowanie wydajności produkcji druku, udoskonalenie praktyk produkcyjnych oraz poprawę jakości druku. Oprogramowanie analizuje online zestawienia kluczowych wskaźników produkcyjnych takich jak stan urządzeń, łączna liczba wydrukowanych zadań czy status maszyn drukujących. Umożliwia to podjęcie działań ukierunkowanych na poprawę praktyk produkcyjnych. EFI IQ łączy ludzi, procesy i urządzenia drukujące, tworząc alerty i powiadomienia dostarczane w czasie rzeczywistym, aby skrócić czas reakcji na problemy związane z produkcją. Umożliwia śledzenie i analizę wykorzystania urządzeń drukujących, dostarcza danych o zadaniach czy zużyciu podłoży drukowych podczas różnych okresów maszyn drukujących. Pozwala zadbać o bezproblemową produkcję, sprawdzając stosowanie odpowiednich metod pracy, wyznaczając cele z zakresu zgodności i porównując wykorzystanie urządzeń.

Oprócz narzędzi analitycznych EFI dostarcza genialne oprogramowanie sterujące – potwierdza Bartosz Przybyła. – Do serwera podłączone są wszystkie komputery, dlatego wszyscy mają wgląd w stan obecnie drukowanych prac nie odchodząc od stanowiska pracy. Graficy i operatorzy maszyn bardzo docenili stworzone systemy workflow do różnego typu mediów; to znacząco usprawnia pracę. Korzystaliśmy z podobnych rozwiązań wcześniej, lecz nigdy nie były one tak dokładne i pomocne. Nasi klienci również docenili prace dostarczane w najwyższej jakości bez konieczności wydłużania terminów realizacji; maszyna drukuje szybko, dzięki czemu nie rezygnujemy z jakości, którą dostarczamy od zawsze na czas.

W odpowiedzi na presję czasu

Naszym największym wyzwaniem jest właśnie CZAS – podkreśla właściciel bielskiej firmy. – Real-time marketing odgrywa bardzo dużą rolę także w produkcji reklam, które wykonujemy, dlatego sprostanie szybkim realizacjom jest kluczowe. Klienci narzucają często bardzo krótkie terminy realizacji, niejednokrotnie spowodowane szybkimi akcjami promocyjnymi w mediach, którym my jako drukarnia także musimy sprostać, a nasza praca nie polega tylko na wydruku odpowiednich mediów. Całe zlecenie trzeba zaplanować, wyprodukować, wykonać postprodukcję oraz pakowanie towaru wraz z odpowiednią spedycją. Dlatego ciągłe usprawnianie obiegu informacji i zleceń w firmie w połączeniu z oprogramowaniem maszyn jest kluczowe. EFI IQ pomaga nam precyzyjnie określić czas wykonywania zleceń, który jest bardzo istotnym elementem podczas wykonywania precyzyjnych wycen dla klientów. Pozwala dość skrupulatnie określić moce produkcyjne oraz termin realizacji w poszczególnych trybach druku. Bardzo przydatne są także informacje na temat zużycia nośników i atramentów wraz z podziałem na konkretne workflow, które mamy wdrożone. Zużycie atramentu sprawdzamy zwłaszcza przy dużych i powtarzalnych zleceniach – pozwala nam to pozyskać istotne informacje, które finalnie wpływają na wartość wyceny. A ta, jak wiadomo, jest dla klienta finalnego często najistotniejszą kwestią – dzięki wiedzy o dokładnym zużyciu atramentu jesteśmy w stanie zaproponować atrakcyjniejszą cenę. Korzystamy przede wszystkim z miesięcznych raportów podzielonych na różne sekcje; bardzo ważny jest dla nas także czas, w którym maszyna stoi w bezczynności, ponieważ przyczynia się do zrozumienia wzorców wydajności w zakładzie poligraficznym. Dzięki EFI IQ dokładnie wiemy, przy których materiałach czas przezbrojenia maszyny i drukowania się wydłuża. Dzięki temu oprogramowaniu udało się nam zoptymalizować część działań, w tym profile druku, co znacznie przyśpieszyło produkcję. Przed wdrożeniem systemu EFI IQ te wskaźniki i informacje produkcyjne pozyskiwaliśmy z systemów zamówień. Korzystamy z nich do dziś, lecz są mniej dokładne. W planach mamy ich integrację, pozwalającą na współpracę tych narzędzi.

Pełna wiedza w firmie i poza nią

STUDIO DAR korzysta z oprogramowania EFI IQ już 1,5 roku, a jego głównymi użytkownikami są operatorzy maszyny EFI Pro 32r+, kierownik produkcji oraz coraz częściej dział handlowy, który analizuje przede wszystkim czas wykonywania poszczególnych zadań. Wdrożenie przebiegło szybko, a połączenie maszyny z IQ jest dość prostą czynnością – mówi Bartosz Przybyła. – Oprogramowanie zostało przyjęte w zespole bez przeszkód i dość szybko zaczęło być wykorzystywane w codziennej pracy. Zarówno ja, jak i kierownik produkcji na co dzień korzystamy także z oprogramowania EFI Go – to bardzo przydatne narzędzie monitorujące, informujące o awariach, przestojach maszyny oraz błędach produkcyjnych. Aplikacja pokazuje też ważne ostrzeżenia, monitoruje ilość materiału oraz jego brak, a także informuje o zbliżającej się końcówce materiału na roli, co jest bardzo przydatne przy długich wstęgach.

Wiedza, którą dzięki EFI IQ osoby odpowiedzialne za produkcję i utrzymanie ruchu pozyskują w czasie rzeczywistym, umożliwia niezwłoczne podejmowanie działań korygujących i zarządczych. Dashboard, jedna z funkcjonalności EFI IQ, pozwala w szybki sposób sortować zadania według nośników, trybów druku, użycia atramentu, w tym także konkretnego koloru, co pomaga w oszacowaniu np. dostaw tuszu oraz innych mediów – podsumowuje Bartosz Przybyła. – Cotygodniowe raporty, wysyłane przez aplikację na adres e-mail, pozwalają natomiast na ciągły wgląd w produkcję nawet poza firmą. AN

www.studiodar.pl