Wystawy Muzeum Drukarstwa Warszawskiego
6 Dec 2016 14:43
W ostatnim okresie Muzeum Drukarstwa Warszawskiego zorganizowało dwie ciekawe wystawy specjalistyczne. W dniu 27 maja została otwarta wystawa ăAlchemia ksišżkiÓ w siedzibie Muzeum przy ul. Łuckiej 1/3/5, natomiast w dniu 10 czerwca Đ wystawa ăMarmurki zaklęte w papierzeÓ w Muzeum Woli przy ul. Srebrnej 12.
ăAlchemia ksišżkiÓ
Wystawa ăAlchemia ksišżkiÓ została zorganizowana przez Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w ramach VII edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ksišżki Artystycznej 2003 pt. ăWędrówkaÓ, którego organizatorem jest Okręg Warszawski Zwišzku Polskich Artystów Plastyków oraz dla uczczenia Dnia Drukarza.
Dyrektor Muzeum Barbara Rogalska otwierajšc wystawę stwierdziła, że w jej ramach pokazano proces tworzenia Đ od rękopisu do gotowego produktu Đ ksišżki, stanowišcej sumę talentów i wysiłków osób, które tę ksišżkę projektujš, redagujš i zdobiš oraz, że jest ona dedykowana włanie tym wszystkim ăalchemikom ksišżkiÓ. I zaprosiła do wędrówki w wiat ksišżki i dokonywanego przez ludzi cudu jej powstawania (patrz: Poligrafika nr 6/2003 s. 7).
Uczestniczšcy w uroczystym otwarciu wystawy mieli także możliwoć tłoczenia na zrekonstruowanej XVII-wiecznej prasie drukarskiej Đ z pomocš uczniów Technikum Poligraficznego Đ gmerka Jana Gutenberga na specjalnym druku z życzeniami pracowników Muzeum Drukarstwa.
Miłym akcentem były rozmowy indywidualne i w grupach przy lampce wina na dziedzińcu muzeum, m.in. z przybyłymi na otwarcie wystawy przedstawicielami Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, istniejšcego od 1996 r.
ăMarmurki zaklęte w papierzeÓ
Druga specjalistyczna wystawa ăMarmurki zaklęte w papierzeÓ została zorganizowana przez Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, Muzeum Woli i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach, skšd w ăwędrówceÓ po Polsce przywędrowała do Warszawy.
Dyrektor Muzeum Drukarstwa Warszawskiego Barbara Rogalska powitała zaproszonych goci, m.in. dyrektora Muzeum Historycznego m.st. Warszawy prof. Janusza Durkę oraz przedstawiła cel i znaczenie wystawy. Następnie organizatorka wystawy Teresa Windyka opowiadała o jej powstaniu i oprowadzała po wystawie objaniajšc jej wštki tematyczne i eksponaty (patrz: Poligrafika nr 7/2003 s. 81).
Wystawa monograficzna prezentujšca dorobek krakowskiego introligatora, wytwórcy wzorzystych papierów Stefana Szczerbińskiego (1892-1972) została zorganizowana w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach i uzyskała II nagrodę w Konkursie na Wydarzenia Muzealne Roku Đ Sybilla 2002 Đ w kategorii Wystaw Przyrodniczych, Technicznych i Medycznych.
Warszawska edycja wystawy ăMarmurki zaklęte w papierzeÓ została zorganizowana przez Elżbietę Pokorzyńskš Đ kustosza Muzeum Drukarstwa Warszawskiego i uzupełniona zbiorami Muzeum Drukarstwa: papierami marmurkowymi różnych autorów i ksišżkami, w których je wykorzystano.
Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Woli do końca sierpnia.
***
Przy tej okazji warto przypomnieć, że w 1975 r. z okazji 500-lecia drukarstwa polskiego powstała koncepcja utworzenia Muzeum Drukarstwa Warszawskiego. Powstało ono przed 23 laty w dniu 12 czerwca 1980 r. jako oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. W 1982 r. Muzeum Drukarstwa otrzymało pomieszczenia w budynkach Zabytkowego Zespołu Przemysłowego (d. Zakłady ăNorblinaÓ).
W wybudowanej ok. 1830 r. klasycystycznej kamieniczce stanowišcej siedzibę Muzeum zgromadzono 15 tysięcy eksponatów. W większoci sš to wszelkiego rodzaju druki: ksišżki, czasopisma, grafiki, kartografia, archiwalia i akcydensy, plakaty, oprawy artystyczne. Poważnš częć zbiorów stanowiš różne materiały typograficzne: czcionki, winiety, ornamenty, matryce, klocki drzeworytnicze, płyty miedzio- i stalorytnicze, klisze drukarskie oraz kamienie litograficzne, narzędzia drukarskie i różnego typu maszyny typograficzne, w tym rekonstrukcja drewnianej prasy drukarskiej z XVIII w., tzw. relans. Muzeum gromadzi również dokumentację archiwalnš i ikonograficznš oraz informacje o życiu i działalnoci drukarzy, wydawców i księgarzy Warszawy z minionych czterech wieków.
Nawišzujšc do opisanych wystaw należy stwierdzić, że w dziedzinie wystawiennictwa Muzeum Drukarstwa Warszawskiego ma bogaty dorobek, bowiem w latach 1986-2002 zostały otwarte 33 wystawy czasowe, w tym 8 udostępnionych poza siedzibš Muzeum. W 1998 r. w Muzeum przygotowano ekspozycje stałe: ăCzar czcionkiÓ, ăSalon Warszawskiego Wydawcy Đ Salomona LewentalaÓ, ăKartki z dziejów Muzeum DrukarstwaÓ, które sš stale uzupełniane i wzbogacane.