Kontrola jakości z wykorzystaniem systemów inspekcji wizyjnej w branży opakowaniowej i poligraficznej jest obecnie kluczowym zagadnieniem, zwłaszcza w sektorach kosmetycznym i farmaceutycznym, gdzie klienci oczekują 100 proc. zgodności zadrukowanych etykiet i opakowań z zatwierdzonym wzorcem. Jaki jest najczęściej kupowany w Polsce system do inspekcji wizyjnej opakowań?
Z roku na rok, a nawet z miesiąca na miesiąc utwierdzamy się w tym, że nasze systemy cieszą się dobrą renomą wśród tych, którzy je posiadają i ciągle dużym zainteresowaniem wśród tych, którzy myślą o maksymalnym zapewnieniu jakości swoim wyrobom – mówi Marcin Weksler, szef polskiego oddziału EyeC i wskazuje na system najczęściej wybierany przez sektor beauty&health oraz współpracujące z nim drukarnie. Jest nim EyeC Proofiler 600 DT, który zabezpiecza zarówno interesy drukarni, jak i jej klientów poprzez 100-procentową inspekcję wizyjną opakowań i ulotek. Potwierdzają to właściciele zakładów poligraficznych: Dzisiejszy rynek oczekuje od nas odpowiedzialności wychodzącej znacznie dalej niż życzeniowo przyjęte wsparcie w realizacji zleceń. Jest to już raczej obowiązek zadbania nie tyle o jakość końcowego wyrobu, ile o kompleksową opiekę nad projektem klienta – i to na każdym etapie produkcji. Systemy inspekcji dają nam właśnie to, czego aktualnie oczekują nasi klienci i to, czego potrzebujemy także my.
Sen o Proofilerze
Dokąd prowadzi Proofiler 600 DT? Do świata szybkiej, łatwej, skutecznej i powtarzalnej kontroli – kontroli jakości. To szybki skaner o dużej rozdzielczości, który pozwala uzyskać wysokiej jakości skany próbek nakładu. Opatentowana przez firmę EyeC technologia umożliwia automatyczne wykrywanie każdej próbki i weryfikację jej treści względem zaakceptowanego wzorca (zazwyczaj pliku PDF). W jednym cyklu inspekcyjnym sprawdzane są: tekst, grafika, zmiany kolorów, a także weryfikowane, zgodnie z normami ISO, kody 1D (np. EAN13, PZN, Pharmacody) i 2D (Data Matrix oraz QR), jak również tłoczenia i tekst w alfabecie Braille'a, co jest niezwykle ważne w kontekście unijnych wymogów. EyeC Proofiler precyzyjnie wykrywa wszelkie błędy takie jak: nieprawidłowe kolory, przesunięcia, plamki, wypełnione lub brakujące litery, złej jakości kody czy znaki Braille'a. Dzięki temu, że system porównuje próbki względem proofa, możliwa jest rzetelna weryfikacja treści w dowolnym języku – to ważna zaleta, najczęściej wskazywana przez kierowników działu kontroli jakości, szczególnie w branży kosmetycznej i farmaceutycznej; pozwala to również uniknąć wymieszania nakładów.
Właściwa droga
Farmacja to najbardziej wymagający, skrupulatny i innowacyjny sektor gospodarki, który nie uznaje żadnych błędów ani pomyłek, co z kolei jest najlepszą rekomendacją dla rozwiązań EyeC. Przedstawiciele tych firm, które korzystają z kontroli wizyjnej opakowań i ulotek poprzez systemy EyeC Proofiler, jednogłośnie mówią teraz o większym bezpieczeństwie swoich produktów, szybszej pracy i natychmiastowych efektach. W ich przypadku system kontroli wizyjnej prowadzi właściwą drogą do osiągnięcia sukcesu. Użycie systemu daje nam pewność, że zwolnione opakowanie jest poprawne, zwłaszcza to zadrukowane w obcych językach, gdzie brak lub dodatkowe kreseczki czy kropeczki mogą zmienić znaczenie słowa – mówi kierownik działu kontroli jakości w jednej z największych w Polsce wytwórni farmaceutyków. – System nie jest tani, dlatego nie wymagamy bezwzględnego posiadania go w drukarni, jednakże uważamy, że byłoby to dodatkowym atutem. Konieczne jest natomiast uznawanie wykrytych niezgodności.
Najnowszy park maszynowy, różnorodne metody uszlachetniania czy też niestandardowe projekty opakowań w dzisiejszych czasach już nie stanowią karty przetargowej w pozyskiwaniu klientów, a tym bardziej w ich zatrzymaniu. Najważniejsze jest bezpieczeństwo finalnego odbiorcy, jednoznaczne z najwyższymi standardami wymaganej jakości.
Opracowano na podstawie materiałów firmy EyeC