Wyższy poziom wydajności biznesowej
22 Jul 2019 11:52

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Automatyzacja procesów i internet przedmiotów (Internet of Things – IoT) są powszechnie uznawane za nowe, potężne narzędzia, które producenci mogliby wykorzystać w celu podwyższenia wydajności produkcji i zwiększenia dochodów. Firma Mimaki inwestuje w innowacje przemysłowe pokazując, w jaki sposób integracja i automatyzacja procesów produkcji poligraficznej mogą umożliwić dostawcom usług poligraficznych przeniesienie ich działalności na wyższy poziom.

IoT – przyszłość druku cyfrowego

Wykorzystując swoją pozycję w dziedzinie badań i rozwoju w zakresie zaawansowanej automatyzacji przepływu pracy firma Mimaki, we współpracy z ekspertami w dziedzinie automatyki spoza branży, stworzyła prawdziwie zintegrowaną i zautomatyzowaną linię produkcyjną druku UV LED. Nasza firma doceniła nieograniczone możliwości IoT i w pełni z nich korzysta – deklaruje Uwe Niklas, dyrektor ds. sprzedaży w Mimaki Deutschland GmbH. – Strategia badawczo-rozwojowa oparta na technologii IoT doprowadziła firmę do opracowania zaawansowanych systemów druku zdolnych do komunikacji z robotami, jak również z szeroką gamą sprzętu, w tym przenośników taśmowych, urządzeń inspekcyjnych i maszyn tnących. Celem jest umożliwienie dostawcom usług druku włączenia drukarek atramentowych do w pełni połączonych linii produkcyjnych w przemyśle 4.0, co ostatecznie umożliwi produkcję na żądanie i masowe dostosowanie do potrzeb klienta. W ten sposób postrzegamy przyszłość druku cyfrowego. 

Pomyślna integracja robotyki i druku

Mimaki opracowała automatyzację IoT w ramach procesu druku atramentowego UV LED we współpracy z niemiecką firmą Robominds. Przełomowa linia produkcyjna jest wyposażona w kompaktową drukarkę atramentową Mimaki UJF-7151plus w połączeniu z robotycznym ramieniem duńskiej firmy Universal Robots (dystrybuowanej w Niemczech przez firmę Robominds). Ramię robota podaje i odbiera podłoża z drukarki bez ingerencji człowieka. Komunikacja i wymiana informacji pomiędzy UJF-7151plus a ramieniem robota są możliwe dzięki interfejsowi Mimaki IoT, zwanemu Job Controller IP, który jest również dostępny z aktualną serią JFX firmy Mimaki. Wykorzystując naszą długą historię tworzenia najnowocześniejszego oprogramowania do zarządzania przepływem pracy, byliśmy w stanie zaprojektować nasze własne, zaawansowane, a jednocześnie przyjazne dla użytkownika rozwiązanie – dodaje Uwe Niklas. – Jako interfejs IoT, Job Controller IP jest niezwykle łatwy w instalacji i użytkowaniu – zwiększając wydajność produkcji i poziom elastyczności w procesie produkcyjnym druku. Współczesne możliwości techniczne umożliwiły nam pomyślną integrację robotyki z procesem produkcji poligraficznej i osiągnięcie bezobsługowej pracy.

Najwyższa wydajność, wzrost rentowności

Wybór sześcioosiowego ramienia robota firmy Robominds również przyczynił się do tego, że Mimaki jest w stanie zapewnić najwyższą wydajność – posiada ono konstrukcję modułową, która sprawia, że nadaje się do wszystkich rodzajów produktów drukowanych. Wyposażony w cztery stopnie ruchu, robot Robominds posiada również przyssawki, które umożliwiają mu obsługę różnych podłoży. Ponadto robot jest kompaktowy, więc nie wymaga dodatkowej przestrzeni i jest bezpieczny, ponieważ zatrzymuje się, gdy tylko ktoś go dotknie. Korzyści płynące z integracji automatyki IoT z liniami produkcyjnymi są znaczące dla wszystkich dostawców usług poligraficznych, bez względu na ich wielkość, rynek, który obsługują czy rozwiązanie atramentowe, z którego korzystają. Korzyści te obejmują zwiększoną produktywność i możliwości drukowania, elastyczność w obsłudze materiałów oraz skrócenie czasu przygotowania maszyny do druku, czyli zwiększenie wydajności biznesowej poprzez „inteligentne” połączenie platform drukarskich i związanego z nimi sprzętu, aby ostatecznie zwiększyć rentowność.  AN