XII seminarium flekso
6 Dec 2016 14:42
Kolejne XII seminarium zorganizowane przez Zrzeszenie Polskich Fleksografów odbyło się 6 grudnia w gmachu Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Trzy główne tematy seminarium to: fleksograficzne maszyny drukujšce, fleksograficzne tuleje rozprężne oraz tamy dwustronnie klejšce.
Amerykańska firma PCMC reprezentowana w Polsce przez Rotary Die przedstawiła nowe konstrukcje maszyn do drukowania preprintów pokryciowych stosowanych w produkcji tekury falistej. Drukujšc preprint można stosować większy docisk i osišgnšć wysokš jakoć opakowania.
Współczesne maszyny osišgajš bardzo wysokš wydajnoć sięgajšcš 450 m/min. Aby ograniczyć czas na zmianę zamówienia w tak wydajnych maszynach, firma PCMC zastosowała zarówno w maszynach z cylindrem centralnym, jak i w maszynach modułowych wymianę przez roboty kompletnych zespołów drukujšcych (wraz z aniloksem). Przygotowanie kolejnej pracy odbywa się poza maszynš.
Najnowsze rozwišzania w maszynach PCMC to: serwonapędy, dowolnoć obwodów cylindrów formowych, pasowanie do 25 mikronów i inne.
Firma Grafikus zaprezentowała nowš 10-kolorowš maszynę z cylindrem centralnym do zadruku materiałów giętkich firmy Comex.
Kolejna firma Đ Bobst Polska Đ przedstawiła 8-kolorowš maszynę fleksograficznš Alpha GL/NC zbudowanš przez Schiavi (Włochy) w technologii bez kół zębatych. Zastosowano tu system napędu z maszyny Lemanic Đ trzpień silnika jest również trzpieniem cylindra formowego czy wałka rastrowego (anilox). Technologia ta gwarantuje precyzyjne pasowanie, które w połšczeniu z wysokim stopniem automatyzacji zapewnia wysokš jakoć produktów drukowanych.
Kolejny temat seminarium obejmował kilka prezentacji dotyczšcych tulei rozprężnych (sleeve).
Andrzej Hulpowski (PLFTA) omówił budowę wałków formowych, systemy rozprężnych tulei formatowych i tulei anilox.
Przedstawiciel firmy Grafikus oferujšcej tuleje rozprężne zajšł się nie tylko ich budowš, ale również strukturš i znaczeniem warstw oraz siłami występujšcymi na powierzchni i między warstwami.
Przedstawiciel firmy Flekso Serwis informował o wzrocie produkcji tulei wytwarzanych przez firmę Polywest Đ w 1999 roku wyprodukowano 40 000 sztuk w porównaniu z 30 000 sztuk w 1998. W ramach prezentacji przedstawiono różnie systemy tulei zależne od przeznaczenia: o zmiennej rednicy zewnętrznej, budowę i działanie cylindra (trzpienia) powietrznego oraz wymagania tolerancji wymiarowych i gładkoci powierzchni. Uczestnicy seminarium usłyszeli szereg praktycznych rad dotyczšcych zakładania i zdejmowania tulei, czyszczenia, przechowywania i transportu.
Kolejny producent tulei rozprężnych to firma Rotec reprezentowana na polskim rynku przez Scorpio.
Bardzo ważnym elementem w technologii fleksografii sš dwustronnie przylepne tamy klejšce. W zależnoci od rodzaju klisz drukowych, które mamy do naklejenia Đ tzn. z rysunkiem apli, kreski lub ilustracji rastrowych Đ stosowane sš różne tamy. I tak do dyspozycji drukarzy sš tamy dwustronnie klejšce na noniku twardym oraz rednim i miękkim piankowym.
Na seminarium prezentowane były dwie firmy oferujšce dwustronnie tamy klejšce: poznańska Tesa i firma Lohmann reprezentowana w Polsce przez Techni Tapes.
Przedstawiciel firmy Alpha z Moskwy zaprezentował urzšdzenia LaserGraver do wykonania klisz i tulei drukowych w technologii laserowo-fotochemicznej. Bezporednie przenoszenie obrazu z komputera (CtP) za pomocš promienia lasera UV na powierzchnię polimeru pokrytego czarnš foliš gwarantuje dokładny, czysty rysunek elementów drukujšcych. Alpha produkuje zarówno urzšdzenia do laserowego nawietlania płaskich płyt fotopolimerowych, jak i systemy do nawietlania tulei bez szwów. Ważnym elementem wykonania wysokiej jakoci form fleksograficznych jest oprogramowanie.
Alpha dostarczyła już szereg urzšdzeń do krajów Europy Zachodniej, a od kilku miesięcy jedno z nich pracuje w podpoznańskiej firmie Poliflex. AO