XV Seminarium Poligraficzne
6 Dec 2016 14:45
Instytut Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej zorganizował w swojej siedzibie w dniu 10 stycznia XV Seminarium Poligraficzne powięcone produktom oferowanym przez firmę Barmey Sp. z o.o. Uczestnikami spotkania byli prawie wyłšcznie studenci Instytutu i uczniowie Technikum Poligraficznego w Łodzi.
Po oficjalnym otwarciu seminarium przez Krzysztofa Stępnia, kierownika Zakładu Technologii Poligrafii i Maszyn Poligraficznych, tematy seminarium przedstawił Wojciech Barabasz, prezes spółki Barmey.
Najwięcej czasu w swoim wystšpieniu prelegent przeznaczył na omówienie produktów firmy Apex Europe, która oferuje całš gamę wałków rastrowych do fleksograficznych zespołów farbowych i do klejowników w liniach do oprawy ksišżek.
Słuchacze zostali zapoznani z technikami wykonania wałków rastrowych, wpływem kształtu, pojemnoci kałamarzyków, kšta oraz gęstoci i rodzaju rastrów na równomiernoć i iloć farby przekazywanej na formę drukowš. Niezmiernie ważnym zagadnieniem we fleksografii jest dopasowanie liniatury rastra do jego wielkoci.
Wałki rastrowe metalowe wykonywane sš mechanicznie Đ wytłaczane specjalnymi moletkami o okrelonej strukturze rastra. Powierzchnia wałka po wytłoczeniu poddawana jest szlifowaniu i polerowaniu, pochromowanie powierzchni znacznie wydłuża jego żywotnoć: w stosunku do żywotnoci wałka miedzianego jest ona o około 50% dłuższa.
Wałki rastrowe ceramiczne majš wiele zalet i pomimo wyższych kosztów coraz bardziej wypierajš wałki metalowe. Do wypalania kałamarzyków w warstwie ceramicznej stosowany jest laser gazowy CO2, ponadto ostatnio w poszukiwaniu większej pojemnoci kałamarzyków zastosowany został laser YAG i Ultra Melt.
Zastosowanie tulei rastrowych znacznie upraszcza i przyspiesza proces przygotowania maszyny do drukowania nakładu, ale ze względu na narażenie ich na uszkodzenia wymagana jest bardzo ostrożna obsługa. Ważnym czynnikiem jest też ich czyszczenie i konserwacja. Okresowe czyszczenie wałków zapewnia przekazywanie odpowiedniej, stałej iloci farby na formę drukowš. Przy wielokrotnym używaniu wałków resztki farby pozostajš i zasychajš w zagłębieniach kałamarzyków; można je usuwać za pomocš odpowiednich rodków chemicznych i szczotkowania lub za pomocš sprężonego strumienia powietrza z proszkiem BioJet.
Najczęstsze problemy podczas drukowania fleksograficznego to: zbyt duży docisk między wałkiem rastrowym a formš drukowš, zbyt duży docisk między formš drukowš a wałkiem dociskowym, smugi spowodowane odpryskami ceramiki z wałka rastrowego lub zanieczyszczeniami w farbie.
Sposoby zapobiegania problemom to: stała kontrola noży raklowych, niedopuszczanie do dużego docisku, regulowanie geometrii systemów raklowych i stosowanie wysokiej jakoci noży raklowych, filtrowanie wszystkich stosowanych farb i regularne czyszczenie całych zespołów farbowych.
W procesie drukowania ze zwoju duży wpływ na jakoć druków ma stałe jednolite naprężenie zadrukowywanej wstęgi. Systemy kontroli nacišgu wstęgi zapewniajš cišgłš regulację w odniesieniu do zmieniajšcej się rednicy odwijanego zwoju (artykuł na ten temat opublikowalimy w Poligrafice nr 8/2005).
Kolejnym tematem seminarium była elektryzacja, czyli ładunki elektryczne gromadzšce się na wstędze folii lub papieru, które utrudniajš proces drukowania i przycišgajš czšsteczki kurzu. Na rynku sš dostępne urzšdzenia eliminujšce ładunki elektryczne, zwane jonizatorami (np. jonizator zasilany pršdem stałym o małym zasięgu Đ do maszyn wšskowstęgowych, jonizator zasilany pršdem zmiennym o dużym zasięgu, ponadto prostsze, ale mniej skuteczne eliminatory pasywne Đ szczotkowe).
Na zakończenie seminarium w laboratorium Instytutu zaprezentowano uczestnikom pokaz wykonywania pomiarów pojemnoci kałamarzyków wałków rastrowych na urzšdzeniu Ravol oraz eliminator ładunków elektrostatycznych. AO