Z duchem czasu
6 Dec 2016 14:56
Ostatnio jesteśmy świadkami eksplozji mody na drukowaną, mocno zdobioną odzież, torby, pościel, nawet buty... Stoi za tym prawdziwa rewolucja technologii zdobienia tekstyliów, jaka dokonuje się w ostatnich latach na naszych oczach. Komputerowe hafciarki, cekiniarki, maszyny do naklejania dżetów, ćwieków, drukarki odzieżowe (d-t-g printers), superautomaty do sitodruku – wszystkie muszą pracować coraz wydajniej, precyzyjniej, szybciej, aby nadążyć za duchem czasu.
W branży zdobienia odzieży królują technologie sitodrukowe ożywiane czasem nowinkami, jak na przykład urządzenie RISO Goccopro – wynalazek japońskiej firmy RISO, które służy do szybkiego, cyfrowego wykonywania sit. Czas wykonania jednego sita wynosi tylko 5 minut. Cały proces jest ekologicznie czysty: bez chemii, bez wody, bez ciemni, bez konieczności druku pozytywów, bez emulsji światłoczułej. Obsługa urządzenia jest prosta i podobna do obsługi zwykłej drukarki biurowej. W dowolnym programie graficznym przygotowujemy jednokolorowy plik graficzny, naciskamy przycisk PRINT i z urządzenia wychodzi gotowe sito. Materiałem eksploatacyjnym jest poliestrowa siatka sitodrukowa, której wszystkie oczka zalepione są materiałem łatwotopliwym. Zasada działania urządzenia polega na precyzyjnym wybiórczym odtykaniu oczek w siatce. Oczka są odtykane metodą termiczną przez głowicę działającą z rozdzielczością 600 dpi. Dzięki innowacji RISO sitodruk może stać się opłacalny nawet przy bardzo małych nakładach. Inaczej przegrałby z najmłodszą technologią w tej branży – nadrukiem bezpośrednim na odzieży.
Drukarki cyfrowe do nadruku bezpośredniego (direct-to-garment printers) okazują się absolutnie bezkonkurencyjne w przypadku skomplikowanych kolorystycznie grafik drukowanych na odzieży w bardzo krótkim czasie i w małych nakładach. Ciekawą propozycją w tym segmencie są drukarki Brother serii GT-3. Korzystając z potężnego zaplecza swojej korporacji zespół inżynierów Brothera potrafił zaprojektować nie tylko urządzenie, ale także najważniejszy element drukarki, jakim są specjalne głowice drukujące na tkaninach oraz tusze. Dzięki nim mamy gwarancję długiej, wydajnej pracy urządzenia i możliwość drukowania na koszulkach w najwyższej możliwej jakości.
Założeniem konstruktorów było stworzenie mocnych maszyn w dobrej cenie. Dlatego zaprojektowano drukarki Brother serii GT-3 jako urządzenia modułowe z możliwością rozbudowy do kolejnych, wzbogaconych wersji. W tej linii mieszczą się trzy urządzenia: GT-341 (wersja bez białego tuszu, 4 głowice CMYK), GT-361 (z białym tuszem, 4 głowice CMYK, 2 głowice WHITE), GT-381 (z białym tuszem, 4 głowice CMYK, 4 głowice WHITE). Drukarki GT-361 i GT-381 mają możliwość drukowania białego tuszu i kolorów CMYK w jednym przebiegu, co znacznie przyspiesza pracę. Nie korzystają z dodatkowych programów ripujących. Są to szybkie i wydajne maszyny ze sporym polem nadruku 16''x18'' i dużymi możliwościami. Wykonują standardowe nadruki na T-shirtach, odzieży i tkaninach, a także po przezbrojeniu na butach, czapkach bejsbolówkach, a także materiałach poliestrowych. Nowe podajniki i płyny są już gotowe dla drukarek Brother serii GT-3. Dostępny jest również certyfikat Oeko-Tex dla ekologicznych atramentów.
Artykuł sponsorowany