Z myślą o produkcji instrukcji obsługi i materiałów komercyjnych w technologii cyfrowej
13 May 2024 12:31

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Graffiti z Jaworzna od ponad 15 lat specjalizuje się w zadrukowywaniu płyt czołowych i paneli kontrolnych do sprzętu RTV/AGD w technice sitodruku. Z początkiem br. została tu uruchomiona wysokonakładowa produkcja instrukcji obsługi i innych materiałów komercyjnych w technologii zwojowego druku cyfrowego. Integralną część wdrożonych w związku z tym rozwiązań stanowią maszyny Hunkeler do wstępnego przygotowania i obróbki. W trybie inline ze zwojową maszyną inkjetową pracuje tu linia roll-to-roll Gen8 (składająca się z urządzeń do odwijania i nawijania), natomiast z działającą offline zszywarką zintegrowane zostało urządzenie typu roll-to-stack Gen8 (umożliwiające produkcję stosów arkuszy gotowych do oprawy). Wszystkie maszyny Hunkeler zostały zakontraktowane i dostarczone przez firmę Docufield, wyłącznego dystrybutora tej szwajcarskiej marki w naszym kraju.

Graffiti to firma założona w 2001 r. jako drukarnia dziełowa, bazująca wówczas na technikach offsetowej i cyfrowej. Z czasem pojawił się sitodruk, który od 2013 r. pozostawał techniką dominującą. W nowo wybudowanych halach produkcyjnych ruszyła wówczas produkcja różnego rodzaju asortymentu, m.in. elementów sprzętu AGD/RTV (w tym wspomnianych wcześniej płyt czołowych i paneli bocznych) i wyposażanie wnętrz dla branży motoryzacyjnej. Odbiorcy z tych rynków do dziś stanowią trzon firm współpracujących z Graffiti. Od pewnego czasu wchodzi ona w skład Grupy Etisoft, wraz z drukarnią etykietową Etisoft, której strategiczni odbiorcy reprezentują te same rynki.

Ponieważ integralną częścią oferty klientów całej grupy są m.in. instrukcje obsługi, dołączane z jednej strony do sprzętu RTV/AGD, z drugiej – do samochodów, siłą rzeczy mieliśmy coraz więcej zleceń i zapytań o tego rodzaju produkcję – mówi Dawid Kubica, dyrektor techniczny drukarni Graffiti. – Skala zapotrzebowania zaczęła być na tyle duża, że w ubiegłym roku zdecydowaliśmy się na zakontraktowanie pełnej, wysokowydajnej linii do produkcji instrukcji obsługi i innych druków w oprawach klejonej lub szytej, niezbędnych naszym klientom. Tym samym zwiększyliśmy możliwości produkcji książkowych instrukcji obsługi, wróciliśmy do korzeni, ale o zupełnie innym wydźwięku i funkcjach.

Hunkeler Gen8

Po przeanalizowaniu ofert rynkowych wybór kierownictwa Graffiti padł na wysokowydajną maszynę zwojową bazującą na technice inkjet jednego z wiodących dostawców tego typu asortymentu. Jest oczywiste, że tego typu maszyna wymaga równie wydajnych urządzeń do wstępnego przygotowania i końcowego przetwarzania wstęgi papieru – kontynuuje Dawid Kubica. – W tym kontekście szukaliśmy polskiego integratora, który zapewni pełne wsparcie posprzedażowe wraz z dostępem do lokalnego, polskojęzycznego serwisu przyjaznego dla operatorów maszyn. Takim okazała się firma Docufield, reprezentująca na polskim rynku markę Hunkeler.

W efekcie wraz ze zwojową maszyną inkjetową w pierwszym kwartale br. rozpoczęły tu pracę rozwiązania Hunkeler z serii Generation 8 (Gen8). Pierwsze z nich to wysokowydajna linia roll-to-roll, zintegrowana w trybie inline ze wspomnianą wcześniej zwojową maszyną inkjetową. Składa się ona z urządzeń do odwijania wstęgi i jej nawijania – po zadrukowaniu. Warto podkreślić, że prędkość naszych urządzeń nie odbiega od tej oferowanej przez maszynę drukującą. Co więcej, w przyszłości prędkość modułów można zwiększyć nawet do 260 m/min, co znacząco wpływa na wydajność pracy i tempo realizowanych zleceń – mówi Michał Okurowski, dyrektor zarządzający Docufield. Jednocześnie, z myślą o zamiennym zastosowaniu opraw klejonej lub szytej, firma Docufield zainstalowała tu maszynę Hunkeler Gen8 typu roll-to-stack. Dzięki temu drukarnia Graffiti, w zależności od rodzaju realizowanej produkcji, jej formatu, oprawy, nakładu, kieruje zadrukowaną wstęgę od odpowiedniego etapu końcowej produkcji. w przypadku oprawy szytej w trybie inline, przy oprawe klejonej – nearline. Mamy tu więc do czynienia z pierwszą tego

typu w Polsce, wyjątkową i niezwykle elastyczną konfiguracją sprzętową – dodaje Michał Okurowski.

Strzał w dziesiątkę

Wdrożenie całej linii bazującej na zwojowym druku cyfrowym znacznie usprawniło proces realizowania zleceń o charakterze komercyjnym, dotychczas wykonywanych w technice druku offsetowego – mówi Dawid Kubica. – Za sprawą wysokiej wydajności i prędkości całej linii, sięgającej 150 m/min inkjet mniej nas ogranicza, jest też efektywny kosztowo, gdyż cena wydruku jednostkowego jest tu taka sama, niezależnie od nakładu. Technologia cyfrowa okazała się zatem strzałem w dziesiątkę, także z ekonomicznego punktu widzenia. Generujemy przy tym mniej odpadów, na co coraz częściej zwracają uwagę nasi kontrahenci, poszukujący partnerów działających zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju, także z branży poligraficznej.

Dorota Szymańska, kierująca marketingiem w drukarni Etisoft, potwierdza: Produkcja realizowana w drukarni w Jaworznie w naturalny sposób jest oferowana także przez nas – obsługujemy bowiem tych samych klientów, przy tym Etisoft realizuje dla nich etykiety. I rzeczywiście coraz więcej z nich zwraca uwagę na aspekty środowiskowe. Te zaś – dzięki wdrożeniu technologii cyfrowej – stały się łatwiejsze do opanowania.

Graffiti ma za sobą pierwszy pełny kwartał pracy na nowej linii do druku cyfrowego. Jak zapewnia Dawid Kubica, dotychczasowe doświadczenia zarówno z dostawcą maszyny, jak i w kontekście pracy z rozwiązaniami marki Hunkeler, są pozytywne: Marka Hunkeler jest znana w branży druku zwojowego jako synonim wysokiej jakości i niezawodności. Pierwsze miesiące pracy z maszynami tego producenta tylko to potwierdzają. Zarówno na etapie przed- i posprzedażowym, jak i w kontekście wdrożenia maszyn i szkolenia załogi, możemy mówić w samych superlatywach o firmie Docufield. Współpraca przebiegała i przebiega nadal bez żadnych zastrzeżeń. Przed zakupem mogliśmy liczyć na pełne wsparcie w zakresie prezentacji maszyn oraz informacji o nich. Natomiast teraz, gdy maszyny są w codziennym użytku, stale możemy liczyć na wsparcie techniczne ze strony dostawcy.

Wysoko wykwalifikowana załoga

Dużym atutem firmy Graffiti, także w kontekście niedawnego wdrożenia, było posiadanie wysoko wykwalifikowanej załogi. Mateusz Skowron, specjalista ds. marketingu, mówi: Przed uruchomieniem linii nie musieliśmy szukać specjalistów na zewnątrz, w tej chwili wszystkie nowo uruchomione urządzenia są obsługiwane przez osoby przez wiele lat związane z naszą drukarnią. Część z nich pracowała już przy produkcji instrukcji obsługi, tyle że teraz robią to przy użyciu innej, ale bardzo intuicyjnej w obsłudze technologii cyfrowej. Nasi operatorzy chwalą sobie pracę zarówno z maszyną drukującą, jak i z urządzeniami peryferyjnymi marki Hunkeler, z korzyścią dla naszych klientów, którzy otrzymują zamówione produkty znacznie szybciej niż dotychczas.

Michał Okurowski podsumowuje: Cieszymy się, że zarówno wdrożenie naszych maszyn, jak i ich integracja w ramach produkcji realizowanej przez całą Grupę Etisoft przebiegły bardzo sprawnie i że tuż po szkoleniu produkcja instrukcji obsługi ruszyła pełną parą. Asortyment realizowany w Graffiti pokazuje, jak elastyczna i wszechstronna jest nasza oferta. Korzystają na niej bowiem zarówno drukarnie dziełowe, ale też – jak w przypadku Graffiti – specjalizujące się w innym asortymencie wymagającym wysokowydajnego druku cyfrowego i towarzyszącej mu obróbki wstęgi. W efekcie cała produkcja przebiega w sposób bardziej wydajny, proekologiczny i – co kluczowe z punktu widzenia odbiorców – szybszy niż dotychczas.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Docufield