W zintegrowanej wytwórni mas włóknistych i tektur Husum w Szwecji ukończono projekt zwiększenia mocy produkcyjnej dla tektury litej. Dzięki modernizacji maszyny do produkcji tektury 1 (BM1) roczna zdolność produkcyjna dla tektury litej (FBB) zostanie zwiększona o 200 tys. ton, do 600 tys. ton. Dzięki temu maszyna Husum BM1 stanie się największą i najnowocześniejszą maszyną do produkcji tektury w Europie i jeszcze bardziej wzmocni pozycję Metsä Board jako wiodącego europejskiego dostawcy tektur litych.
Zwiększenie mocy produkcyjnych dla tektury litej jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na materiały opakowaniowe wytwarzane z zasobów odnawialnych. Maszyna BM1 produkuje tektury lite, które mają obniżoną gramaturę, jednak wykazują takie same właściwości wytrzymałościowe, co oszczędza zużycie surowców i pomaga zmniejszyć ślad węglowy opakowań.
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie
Zwiększenie wydajności osiągnięto przez wydłużenie maszyny i zwiększenie wydajności suszenia. Rozbudowa maszyny to tylko część szeroko zakrojonego projektu. W celu poprawy przetwarzalności tektury i zapewnienia stałej jakości wprowadzono ulepszenia również w innych partiach linii produkcyjnej. Powlekarkę poza maszyną zmodernizowano, tak aby dostosować ją do wyższych prędkości i większych tamborów. Jednocześnie logistyka transportu tamborów między maszynami do produkcji tektur, powlekarką, linią do powlekania ekstruzyjnego i nawijarką jest teraz w pełni zautomatyzowana. Oczekuje się, że pełna zdolność produkcyjna zostanie osiągnięta do końca 2025 r.
Zwiększając moce produkcyjne zakładu Husum, odpowiadamy na rosnące zapotrzebowanie na materiały opakowaniowe, które wspierają gospodarkę o obiegu zamkniętym. Pierwsza faza niedawno zakończonej modernizacji celulozowni Husum jeszcze zwiększyła produkcję energii pochodzenia biologicznego i efektywność energetyczną całej celulozowni. Pomaga to jeszcze bardziej zmniejszyć ślad węglowy naszych produktów, a także wspiera naszych klientów w osiąganiu ich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju – mówi Mika Joukio, dyrektor generalny Metsä Board.
Wszechstronność lekkich tektur litych
Dodatkowe moce produkcyjne zostaną skierowane głównie na rynki północnoamerykański i europejski, gdzie spodziewany jest dalszy wzrost popytu na lekkie tektury premium Metsä Board.
Maszyna Husum BM1 produkuje wiodące na rynku lekkie tektury lite premium o gramaturze 175-355 g/m2. Są one wykorzystywane do pakowania suchych i mrożonych produktów spożywczych, wyrobów czekoladowych, słodyczy, produktów farmaceutycznych i artykułów związanych z ochroną zdrowia, produktów do pielęgnacji urody, a także do zastosowań gastronomicznych i graficznych. Najważniejszym wynikiem tego projektu dla naszych klientów będzie zwiększona dostępność zrównoważonych produktów o niskiej gramaturze, które pomagają zmniejszyć ślad węglowy opakowań. Maszyna BM1 wytwarza takie tektury jak Metsä Board Pro FBB Bright, Metsä Board Natural FBB, Metsä Board Pro FSB Cup i Metsä Board Natural FSB Cup. W składzie tych popularnych i zaufanych produktów nie będzie żadnych zmian, po prostu będzie ich więcej i będą produkowane w jeszcze bardziej powtarzalny, przewidywalny i zrównoważony sposób – wyjaśnia Jonas Adler, kierownik ds. produktów z tektur litych w Husum.
Nowy wymiar wydajności
Oprócz samej rozbudowy maszyny do produkcji tektury, zakres przedsięwzięć wpisanych w projekt rozbudowy w Husum jest o wiele szerszy. W porcie w Husum znajduje się obecnie tymczasowy magazyn do przechowywania gotowych produktów, aby uniknąć zakłóceń w dostawach, gdyż jesienią 2023 roku maszyna BM1 została zamknięta w związku z pracami nad rozbudową. Budowany jest również nowy magazyn przeznaczony do przechowywania tamborów wysyłanych do klientów w USA, gdzie popyt na lekkie tektury Metsä Board rośnie, ponieważ klienci starają się zastąpić plastik w swoich produktach opakowaniowych. Wydajność to słowo, które najlepiej oddaje cel całego przedsięwzięcia. Wiele trudu włożono w to, aby cała organizacja pracy w zakładzie była jeszcze bardziej płynna i efektywna. Będziemy dysponować miejscami do tymczasowego przechowywania zwojów, aby spłaszczyć szczytową produkcję. Pojawi się również zautomatyzowana obsługa do umieszczania zwojów w kasetach według wymagań klientów na rynek amerykański – dodaje Jonas Adler.
Produkcja bez paliw kopalnych
Pod koniec 2022 r., w celu zwiększenia mocy produkcyjnych, w celulozowni Husum uruchomiono nowy kocioł sodowy i turbinę, które zaopatrują zakład w parę i dostarczają energię elektryczną z wykorzystaniem biosurowców. Oczekuje się, że łącznie zwiększą one produkcję energii elektrycznej o ok. 330 gigawatogodzin rocznie. Oznacza to wzrost samowystarczalności energetycznej zakładu o 30 proc., do ponad 80 proc. Kocioł sodowy zapewnia stabilniejszą produkcję pary, co przekłada się na bardziej powtarzalny proces produkcji i jakość tektury. Lepsza jakość i powtarzalność procesu produkcji oznaczają dla naszych klientów powstawanie mniejszej ilości
odpadów, więc jest to kolejna rzecz, dzięki której poprawiamy zrównoważony rozwój naszych produktów – przekonuje Jonas Adler.
Największa w Europie
Mierząca 213 m (po wydłużeniu o 54 m) i mająca wydajność 600 tys. ton rocznie unowocześniona maszyna BM1 w zakładzie w Husum będzie największą i najnowocześniejszą maszyną do produkcji tektury w Europie po osiągnięciu pełnej wydajności, co nastąpi w 2025 r. Za projektem stoi wykwalifikowany zespół 750 inżynierów i operatorów produkcji, którzy koncentrują się na dostarczaniu doskonałej jakości produktu i deklarują, że ta istotna część podróży Metsä Board do produkcji w 100 proc. wolnej od paliw kopalnych zakończy się sukcesem. AN