Projektanci specjalizujący się w tworzeniu opakowań żywności znają ten problem aż za dobrze: nie ma sensu podejmowanie prób wyjaśniania klientom, które białe elementy odbitki próbnej stanowią tło podłoża, a które odwzorowują przezroczystą folię. Na konwencjonalnym proofie obie te opcje są zadrukowane białym atramentem i przez to trudno je odróżnić. Jedyną opcją symulacji rzeczywistego projektu było wykonanie drogiej odbitki próbnej na właściwym podłożu. Aż do dziś.
Przygotowując proofy kolorów zastosowanych w projekcie reklamy lub opakowania żywności firma Reproductions GmbH z Offenbach wykorzystuje wodną drukarkę do wydruków próbnych. Jeśli jednak chce zaprezentować cały projekt na wybranym, specjalnym podłożu, to hesyjskie przedsiębiorstwo lubi polegać na swojej nowej maszynie Mimaki UJF-3042. Urządzenie UV LED japońskiego producenta zostało zaprojektowane głównie z myślą o bezpośrednim drukowaniu na różnych obiektach 3D jak długopisy, napędy USB i inne promocyjne produkty. Z maks. obszarem zadruku 300x420 mm, rozdzielczością równą 1440x1200 dpi i prędkością wynoszącą 8,5 min/ark. A3, maszyna ta jest odpowiednia do niskonakładowych produkcji.
Specjalność: folie metalizowane
Reproductions GmbH wykorzystuje maszynę Mimaki UJF-3042 z technologią piezo o zmiennej wielkości kropli zwłaszcza do wydruków próbnych opakowań oraz mockupów i prototypów. Dzięki technologii UV LED zastosowanej w maszynie Mimaki UJF-3042 jesteśmy w stanie bezpośrednio drukować na różnych – specjalnych i wrażliwych na temperaturę – podłożach, jak np. przezroczysta i lustrzana folia, symulując bez najmniejszego problemu efekty metaliczny i tłoczenia folią na zimno – tłumaczy Rüdiger Moos, dyrektor techniczny w Reproductions GmbH. – Co więcej, podczas prezentacji opakowań foliowych typu owijki, które pozwalają klientowi częściowo przyjrzeć się zawartości opakowania, wyjaśnienia, które białe fragmenty są rzeczywiście białe, a które stanowią folię na opakowaniu, nie są już konieczne.
Do niedawna firma z Offenbach specjalizowała się w kreatywnym retuszowaniu zdjęć wykorzystywanych w reklamach i innych produktach marketingowych. Teraz zmierza w kierunku proofingu i wykonywania prototypów. Dotychczas jej klienci zmuszeni byli wiele inwestować w proofy bardzo zbliżone do efektu końcowego; obecnie firma Reproductions – dzięki nowej maszynie Mimaki – może im zaoferować tę samą usługę w niższej cenie.
Przeciw wysokim kosztom
Do tej pory każdy proof bądź prototyp z efektami metalicznymi, błyszczącymi lub przezroczystymi musiał być wykonany na urządzeniu analogowym, co zajmowało wiele czasu. Ponadto wydatki – w tym koszty materiałów i energii – szybko przekraczały 500 euro. Jeśli klient nie był zadowolony z projektu, cały proces musiał być powtarzany, przez co koszty szybowały w górę. Oszczędniejsze proofery wodne nie były w stanie obsługiwać specjalnych materiałów eksploatacyjnych, np. oryginalnych folii wykorzystywanych w produkcji opakowań czy białych atramentów lub tuszy z połyskiem, nadających efekty specjalne.
Sytuacje te doprowadzały do coraz częstszych nieporozumień pomiędzy klientami i dostawcami usług druku. Dlatego klienci, głównie z branży opakowań żywności, zaczęli naciskać na dyrektora zarządzającego Reproductions GmbH – Bernharda Gessera i jego zespół, aby znaleźli jakąś alternatywę dla droższych proofów oraz – często mylących – odbitek próbnych produkowanych w technologii wodnej. Dla Gessera jedyną możliwością była integracja z systemem zarządzania kolorem GMGHolger oraz wykorzystywanie RIP-a tej firmy. Reproductions zaczęła też poszukiwania systemu drukującego z technologią utrwalania UV, aby poszerzyć zakres obsługiwanych podłoży. W ten sposób – podczas targów Fespa 2010 w Monachium – Bernhard Gesser odkrył maszynę Mimaki UJF-3042.
Większa wszechstronność
Mimo faktu, że model Mimaki pracuje „tylko” na barwach CMYK, firma z Offenbach zdecydowała się na drukarkę UV-LED „made in Japan”. Ostatecznie – tłumaczył Gesser – spójność kolorów nie jest głównym problemem w produkcji proofów opakowań. Ważniejsze jest to, aby proof w najbardziej zbliżony sposób odzwierciedlał podłoże opakowania i jego wygląd. Obaw nie przysparza również prędkość drukowania – 8,5 min/ark. A3, ponieważ mówimy tu o prototypach, a nie masowej produkcji.
Hesyjska firma wykorzystuje maszynę Mimaki UJF-3042 od dwóch miesięcy i z każdym dniem uczy się nowych rzeczy. Gesser i jego zespół drukowali nią na różnych podłożach tworząc w ten sposób bibliotekę mediów, co ułatwia prezentację oferowanych klientom nowych aplikacji. Głównym zamierzeniem jest oczywiście możliwość obsługi różnych rodzajów folii. Firma planowała także doposażenie zakupionego przez nią urządzenia w opcję lakierowania online, umożliwiającą całościowe lub częściowe nakładanie lakieru na wydruki.
Po Fespie 2011
Również podczas ostatniej edycji targów Fespa Digital w Hamburgu firma Mimaki prezentowała trzy modele UJF-3042. Pierwsza maszyna drukowała zmienne dane na produktach promocyjnych, druga prezentowała możliwości przezroczystego atramentu, a trzecia promowała różne rodzaje tuszy, które mogą być stosowane w tym modelu.
Jak wskazuje japoński producent, w zależności od projektu przezroczysty tusz może być wykorzystywany jako powłoka ochronna lub spotowa. Lakier z połyskiem bądź matowy nadaje ciekawe efekty, dodając tym samym wartości wydrukowi. Co więcej, przezroczysty tusz może być nakładany wielokrotnie, co umożliwia produkowanie jeszcze ciekawszych wydruków, które będą kusić wyglądem i strukturą podczas dotyku.
Firma Mimaki poinformowała również, że niebawem na rynku pojawi się nowy elastyczny tusz do maszyny UJF-3042, którego formuła pozwoli na rozciąganie atramentu o 200 proc. i zapobiegnie pęknięciom podczas zginania. Wraz z nim dostępny będzie biały tusz, który jest przydatny zwłaszcza przy drukowaniu na przezroczystych i kolorowych podłożach.
Na podstawie informacji firmy Mimaki opracowała DA