International Paper Kwidzyn SA produkuje trzy powszechnie stosowane na rynku polskim tektury. Sš to: Arktika, Alaska i Baltika, produkowane obecnie na niedawno zmodernizowanej maszynie papierniczej MP 4.
Tektury kwidzyńskie sš powszechnie znane na rynku polskim, niemniej czasami sš problemy z ich przetwarzaniem. Jest to w większoci przypadków spowodowane niewiedzš. Dlatego powstał niniejszy artykuł, który w założeniu ma być podstawowym przewodnikiem ăpo przetwórstwie tekturÓ produkowanych w Kwidzynie.
Sš one produkowane w arkuszach w formatach A1 A1R, B1 B1R lub innych żšdanych przez klienta. Tektura jest także dostarczana w zwojach o szerokoci od 400 do 2400 mm. A oto asortymenty tektur produkowanych na MP 4:
Tektura okładkowa, dwustronnie powlekana, z białym spodem. Nazwa handlowa Arktika, zakres produkowanych gramatur: 200-350 g/m2. Międzynarodowe symbole gatunku1: FBB, GC 1.
Tektura pudełkowa-żywnociowa, jednostronnie powlekana, z kremowym spodem. Nazwa handlowa Alaska, zakres produkowanych gramatur: 200-350 g/m2. Międzynarodowe symbole gatunku: FBB, GC 2.
Tektura makulaturowa jednostronnie kryta, jednostronnie powlekana, z szarym spodem. Nazwa handlowa Baltika, zakres produkowanych gramatur: 230-450 g/m2. Międzynarodowe symbole gatunku: WLC, GD 2 (Duplex).
Arktika GC-1¨
Tektura przeznaczona jest głównie do produkcji okładek drukowanych oraz opakowań do automatycznego pakowania. Jest to wielowarstwowa tektura dwustronnie powlekana z białym spodem, w której można wyróżnić następujšce warstwy włókniste: dwie warstwy rodkowe z masy chemotermomechanicznej (CTMP) i braku własnego oraz dwie warstwy zewnętrzne z celulozy bielonej metodš ECF, tj. bez użycia chloru gazowego. Wierzch tektury Arktika GC-1¨ jest dwukrotnie powlekany, za spód jednokrotnie powlekany. Tektura charakteryzuje się wysokš sztywnociš i białociš, przy czym strona wierzchnia ma wyższš białoć niż spodnia.
Tektura ma atest PZH do produkcji bezporednich opakowań rodków spożywczych.
Tektura Arktika GC-1¨ produkowana jest w arkuszach i zwojach w gramaturach 200-350 g/m2.
Do drukowania arkuszowego obustronnego tektury Arktika GC-1¨ zalecana jest technika offsetowa, do drukowania zwojów Đ techniki fleksograficzna i offsetowa z zastosowaniem farb cold-set (tj. utrwalanych przez wsiškanie). Wierzch tektury może być także zadrukowywany wklęsłodrukiem.
Alaska GC-2¨
Tektura przeznaczona jest głównie do produkcji wszelkiego rodzaju opakowań drukowanych oraz opakowań do automatycznego pakowania. Jest to wielowarstwowa tektura jednostronnie dwukrotnie powlekana z kremowym spodem, w którym można wyróżnić następujšce warstwy włókniste: dwie warstwy rodkowe z masy chemotermomechanicznej (CTMP) i braku własnego oraz dwie warstwy zewnętrzne z celulozy bielonej metodš ECF. Wierzch tektury Alaska GC-2¨ jest dwukrotnie powlekany, za spód pokryty jest warstwš celulozy bielonej. Tektura charakteryzuje się wysokš sztywnociš i białociš strony wierzchniej.
Ma ona atest PZH do produkcji bezporednich opakowań rodków spożywczych.
Tektura Alaska GC-2¨ jest produkowana w arkuszach i zwojach w gramaturach 200-350 g/m2.
Do drukowania arkuszowego obustronnego tektury Alaska GC-2¨ zalecana jest technika offsetowa, do drukowania zwojów Đ techniki fleksograficzna i offsetowa z zastosowaniem farb cold-set. Wierzch tektury może być także zadrukowywany wklęsłodrukiem.
Tektura Alaska GC-2¨ podatna jest na lakierowanie wszystkimi typami lakierów, tj. lakierami drukowymi, dyspersyjnymi i utwardzanymi promieniowaniem UV. Tektura Alaska GC-2¨ podatna jest na płytkie i głębokie przegniatanie (bigowanie), wykrawanie, tłoczenie foliš i bezbarwne tłoczenie (tzw. tłoczenie lepe) oraz sklejanie klejami emulsyjnymi wodnymi lub/i klejami topliwymi typu hot-melt.
Baltika GD-2¨
Tektura przeznaczona jest głównie do produkcji wszelkiego rodzaju opakowań drukowanych, które nie wymagajš atestów spożywczych, tj. rodków spożywczych niemajšcych bezporedniego kontaktu z tekturš (np. lody, ciastka), opakowań jednostkowych do artykułów chemii gospodarczej (np. proszki do prania) oraz innych wyrobów przemysłowych (np. zabawki). Jest to wielowarstwowa tektura makulaturowa jednostronnie dwukrotnie powlekana z szarym spodem, w którym można wyróżnić następujšce warstwy włókniste: dwie warstwy rodkowe z masy termomechanicznej (TMP) i braku własnego oraz z mieszanej makulatury i braku własnego, dwie warstwy zewnętrzne z celulozy bielonej metodš ECF. Wierzch tektury Baltika GD-2¨ jest dwukrotnie powlekany, za spód pokryty jest warstwš celulozy bielonej i braku własnego.
Tektura Baltika GD-2¨ jest produkowana w arkuszach i zwojach w gramaturach 230-450 g/m2.
Do drukowania arkuszowego tektury Baltika GD-2¨ zalecana jest technika offsetowa, do drukowania zwojów Đ techniki fleksograficzna i offsetowa z zastosowaniem farb cold-set.
Wierzchnia strona tektury Baltika GD-2¨ podatna jest na lakierowanie wszystkimi typami lakierów, tj. lakierami drukowymi, dyspersyjnymi i utwardzanymi promieniowaniem UV.
Baltika GD-2¨ podatna jest na płytkie i głębokie przegniatanie (bigowanie), wykrawanie, bezbarwne tłoczenie i sklejanie klejami emulsyjnymi wodnymi lub/i klejami topliwymi typu hot-melt.
Warunki przetwarzania tektur
Na rysunku przedstawiono kierunek ułożenia włókien w tekturze ze względu na jej konkretne zastosowanie. Prawidłowe stosowanie tektury zapewni końcowy produkt o wysokiej jakoci. Na rysunku zaznaczono sposób, w jaki tektura ma być zadrukowywana. W przypadku stosowania techniki offsetowej kierunek maszynowy tektury musi być równoległy do osi cylindra drukujšcego.
Drukowanie
Tektury Arktika, Alaska i Baltika przeznaczone sš głownie do zadrukowywania technikš offsetowš. Mogš być również zadrukowywane technikš fleksograficznš, sitodrukiem, a w przypadku Arktiki i Alaski można zadrukowywać wierzchniš ich stronę wklęsłodrukiem (rotograwiurš).
W technice offsetowej, ze względu na zawartoć węglanu wapnia (CaCO3) w warstwie powleczenia, zaleca się:
Ľ Używać wyłšcznie wody o twardoci 5Ą-10Ą twardoci ogólnej.
Ľ Stosować roztwory nawilżajšce o pH 4,8-5,5.
Ľ Stosować roztwory nawilżajšce niezawierajšce kwasu cytrynowego.
Aby uzyskać najlepszy efekt kolorystyczny i odpowiedniš trwałoć druku, należy stosować wyłšcznie farby do drukowania opakowań, utrwalane przez wsiškanie i polimeryzację, o podwyższonej odpornoci na cieranie.
Lakierowanie
Wierzchnia strona (tj. powleczona) tektur może być lakierowana każdym rodzajem lakieru używanego w poligrafii do uszlachetniania druków.
Wykrawanie (sztancowanie) i przegniatanie (bigowanie)
Każda z omawianych tektur wymaga Đ w zwišzku z ich różnš grubociš nawet przy tych samych gramaturach Đ różnej szerokoci narzędzi wykrawajšcych i przegniatajšcych (bigujšcych).
Zalecane parametry narzędzi stosowanych przy przegniataniu tektury Arktika zawarte sš w tabeli 1.
Zalecane parametry narzędzi stosowanych przy przegniataniu tektury Alaska zawarte sš w tabeli 2.
Zalecane parametry narzędzi stosowanych przy przegniataniu tektury Baltika zawarte sš w tabeli 3.
lepe tłoczenie, tłoczenie foliš
Wszystkie omawiane tektury nadajš się do lepego (bezbarwnego) tłoczenia oraz tłoczenia foliami ozdobnymi na goršco. Temperatura w trakcie procesu tłoczenia nie powinna przekraczać 200Ą C.
Klejenie
Omawiane tektury podatne sš na sklejanie klejami emulsyjnymi wodnymi lub/i klejami topliwymi typu hot-melt. Ze względu na wysokš gładkoć i ograniczonš chłonnoć powleczenia, przystosowanego do wysokich prędkoci drukowania oraz wysokiej sztywnoci tektury, w celu zapewnienia właciwej trwałoci spoiny klejowej zaleca się:
Ľ Stosowanie klejów o lepkoci dobranej do prędkoci klejenia.
Ľ Pozostawienie obszarów klejenia niezadrukowanych i nielakierowanych.
Ľ W przypadku większych opakowań stosowanie dodatkowych linii nacinajšcych, ułatwiajšcych penetrację kleju.
Ľ Niedopuszczenie do przesuszenia powierzchni tektury podczas poprzedzajšcych operacji technologicznych, np. utrwalania UV.
Ľ Ze względu na wysokš sztywnoć należy zwrócić szczególnš uwagę na dobór prawidłowych parametrów przegniatania. Przed sklejeniem pudełka wszystkie przegniatane krawędzie powinny zostać prawidłowo złamane, aby uniknšć niebezpieczeństwa nadmiernego sprężynowania klapek.
Uzyskanie prawidłowego klejenia jest możliwe również wówczas, gdy obszary klejenia sš zadrukowane i lakierowane, pamiętać należy jednak, że znacznie wydłuża to czas niezbędny do utrwalenia spoiny. Może to poważnie ograniczyć możliwš do osišgnięcia prędkoć klejenia.
Inne operacje technologiczne
W przypadku zastosowania niestandardowej operacji przetwarzajšcej należy wykonać odpowiedniš próbę w warunkach produkcyjnych w celu stwierdzenia przydatnoci tektury do przetwarzania.
Parametry techniczne tektur, pod warunkiem właciwego ich przechowywania i przetwarzania, gwarantowane sš przez producenta w okresie 12 miesięcy od daty produkcji.