Zadrukowywanie tektury falistej Đ mikrofali
6 Dec 2016 14:42
Zadrukowywanie tektury falistej Đ mikrofali
Firma Heidelberg Polska wychodzšc naprzeciw rosnšcemu zainteresowaniu na polskim rynku produkcjš opakowań z tektury falistej (tzw. G-Fali), zorganizowała w swojej siedzibie sympozjum pt. ăZadrukowywanie tektury falistej Đ mikrofaliÓ. Sympozjum odbyło się 19 czerwca br. Przybyło na nie około 40 specjalistów poligrafów z całego kraju. Witajšc przybyłych na sympozjum goci prezes Heidelberg Polska Đ Krzysztof Pindral powiedział m.in. Ponieważ w obiegu jest wiele różnych opinii na temat technologii drukowania na mikrofali, uważam, że zaprezentowane na sympozjum informacje pozwolš na dokonanie wyboru najlepszych rozwišzań i umożliwiš rozszerzenie Państwa oferty w oparciu o sprawdzone standardy jakociowe w produkcji opakowań.
Przed rozpoczęciem sympozjum firmy Heidelberg Polska, Asenpol (dystrybutor i dostawca tektury falistej G-Fala) i drukarnia Poligram (wyposażona w maszynę Heidelberg SM CD 102-6LX) przeprowadziły próbny druk, który zaprezentowano uczestnikom sympozjum.
W czasie sympozjum zaprezentowano kilka tematów.
Pierwszy z nich to ăMikrofala Đ nowe możliwoci drukowania opakowańÓ. Omawiajšcy temat Michał Jakubiszyn z Instytutu Poligrafii Politechniki Łódzkiej informował, że bezporedni zadruk tektury falistej (postprint) był możliwy dopiero w 1998 r. po ukazaniu się nowego wyrobu N-Fali. Dalsze udoskonalenie tektury i wprowadzenie na rynek G-Fali w 1999 umożliwiło przyspieszenie wprowadzania bezporedniego druku offsetowego na mikrofali.
Kolejny temat ăZadrukowywanie mikrofali na maszynach offsetowych Đ możliwoci techniczne oraz dowiadczeniaÓ zaprezentował Kilian Renschler z firmy Heidelberger Druckmaschinen AG. Mówił on o nowoczesnych konstrukcjach maszyn drukujšcych, nowych konstrukcji cienkiej tektury falistej (do 1 mm) N-Fala i ostatnio wprowadzonej G-Fali, które zapewniajš bezporedni wielobarwny zadruk wysokiej jakoci i obniżajš koszty.
Sven Speier z firmy Contitech wygłosił kolejnš prelekcję, której tematem był ăWłaciwy obcišg gumowy jako niezbędny warunek druku na mikrofaliÓ. Do zadruku mikrofali, jak mówił, wymagany jest obcišg o innej grubszej warstwie kompresyjnej Đ wyższej kompresyjnoci oraz wyższej odpornoci na cieranie. Należy brać pod uwagę fakt, na co zwracał uwagę prelegent, że wyższa kompresyjnoć powoduje podwyższony przyrost punktu.
Andrzej Kunstetter z firmy Heidelberg Polska omówił pakiet SignaPack. Umożliwia on wprowadzenie na arkusz elementów pasowania, znaków wykrawania, barwnych skal kontrolnych oraz, a może przede wszystkim projektuje precyzyjnie wykrojnik.
W ostatnim punkcie sympozjum Krzysztof Wojdan (Heideleberg Polska) przedstawił temat ăZadrukowywanie kartonaży na maszynie Arsoma/Gallus KM 510Ó. Maszyna Gallus KM 50 może zadrukowywać podłoża o gruboci od 0,2 do 0,6 mm. Konfiguracja maszyny dostosowywana jest do potrzeb klienta i liczby zespołów. Można w niej zainstalować zespoły w różnych technikach drukowania, zespoły do dalszej obróbki (lakierowanie, złocenie, tłoczenie, laminowanie, wykrawanie).
Dyskusja po prelekcjach wiadczyła o sporym zainteresowaniu technologiš bezporedniego drukowania na mikrofali. Można powiedzieć, że drukarze oczekujš zleceń, które umożliwiš im sprawdzić oraz pozwolš sprostać nowemu wyzwaniu w drukowaniu opakowań. AO