Zaproszenie do literackiej podróży
20 Sep 2019 11:47

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie zbliżają się coraz większymi krokami. Już po raz 23. będą okazją do spotkań z cenionymi pisarzami i zapoznania się z ofertą setek wydawnictw z kraju i zagranicy. Nadchodząca edycja to również gorące premiery oraz bogaty program towarzyszący: warsztaty, wystawy, dyskusje. Czas rozpocząć odliczanie do jednego z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce (24-27 października, Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków).

Największa księgarnia w Polsce

Targi adresowane są do wszystkich, którzy kochają literaturę. Większość rozmów o książkach zaczyna się od pytania: a Ty co lubisz czytać? Kryminały, fantastykę, a może poezję? Na Targach Książki w Krakowie każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem na setkach stoisk wystawcy zaprezentują książki różnych gatunków. Jedno jest pewne – EXPO Kraków na 4 jesienne dni zamieni się w największą księgarnię w Polsce, w której zapach druku połączy się z zapachem świeżo zaparzonej kawy; warto ją wypić, aby wzmocnić się przed kolejnymi punktami bogatego programu towarzyszącego. 

Znane nazwiska i gorące premiery – uchylamy rąbka tajemnicy

Każdego roku udział w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie to niepowtarzalna szansa na spotkanie i rozmowę z cenionymi twórcami z całego świata. Program wydarzenia zostanie opublikowany na stronie www.ksiazka.krakow.pl na przełomie września i października. Już dziś wiadomo, że EXPO Kraków odwiedzą m.in.: Jakub Ćwiek, Jacek Dukaj, Mirosław Hermaszewski, Jerzy Illg, Katarzyna Grochola, Grzegorz Kasdepke, Magdalena Kordel, Marek Krajewski, Andrzej Maleszka, Jakub Małecki, Marcin Meller, Katarzyna Puzyńska, Szczepan Twardoch, Adam Zagajewski. Swój udział potwierdzili także pisarze z zagranicy, wśród nich Marc Elsberg (Austria), Jonathan Carroll (Stany Zjednoczone) oraz Brandon Mull (Stany Zjednoczone).

Na targach nie zabraknie nowości. Premierę będzie miała m.in. najnowsza książka Katarzyny Bondy „Miłość leczy rany”, która ukaże się nakładem wydawnictwa Muza. Zanim nowa powieść trafi do księgarń, fani będą mogli nabyć ją podczas targów oraz spotkać się z pisarką. Na stoisku wydawnictwa SEDNO odbędzie się polska premiera książki słoweńskiego pisarza Gorana Vojnovicia „Moja Jugosławia”. Powieść ukazuje proces kształtowania się tożsamości młodego pokolenia tuż pod koniec istnienia Jugosławii i przez pierwszych kilkanaście lat po powstaniu na jej gruzach państw narodowych. Do tej pory została przetłumaczona na 6 języków i bardzo dobrze przyjęta zarówno przez wielbicieli dobrej prozy, jak i krytyków. To niejedyna niespodzianka. Do Krakowa przyjedzie również Jonathan Carroll, który na stoisku wydawnictwa Rebis będzie podpisywał swoją nową książkę „Mr. Breakfast”.

Premiery książek dla dzieci

Nic tak nie cieszy, jak widok zaczytanych dzieci i młodzieży. Targi Książki w Krakowie każdego roku udowadniają, że czytelnictwo wśród najmłodszych ma się dobrze. W tym roku nie zabraknie również licznych premier książek dla dzieci. Wydawnictwo Widnokrąg zapowiedziało, iż właśnie podczas krakowskiego spotkania ukaże się „Chłopiec znikąd” autorstwa Katherine Marsh – najlepsza książka dla dzieci z 2018 r. według „Washington Post” i jedna z 10 najlepszych powieści dla nastolatków „New York Times” w 2018 r. oraz nagradzana „Żona dla taty” estońskiej autorki Reeli Reinaus. Podczas targów ukażą się także dwie nowe książki z przygodami Kici Koci. 

Wyjątkowy gość – Niemcy

Tegorocznym gościem specjalnym będą Niemcy, którzy zaprezentują się pod hasłem „German stories”. Przyjadą przedstawiciele największych niemieckich wydawnictw, m.in. Gerstenberg Verlag GmbH & Co. KG, Rowohlt Verlag GmbH czy S. Fischer Verlag. Dzięki współpracy z Goethe Institut odkryjemy Kraków oczami niemieckich literatów. Umożliwią to spacery zorganizowane śladami znanych pisarzy i ich dzieł. Trasa będzie prowadzić od Instytutu, przez Filharmonię Krakowską, Collegium Maius, aż do ul. Szerokiej na Kazimierzu. 

Samorządowcy dbają o czytelnictwo

Pierwszego dnia targów odbędzie się debata pt. „Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce” z udziałem prezydentów, wójtów oraz burmistrzów dużych miast i mniejszych miejscowości, którzy aktywnie i z powodzeniem starają się przeciwdziałać zanikowi czytelnictwa. W jakim stopniu aktywność samorządów może poprawić stan czytelnictwa w Polsce? Jakimi działaniami możemy się na tym polu pochwalić? Jakie bariery: instytucjonalne, prawne i finansowe stanowią przeszkodę w zwiększaniu wsparcia dla twórców kultury, wydawców i księgarzy? To tylko kilka z pytań, na które zaproszeni goście postarają się odpowiedzieć. Spotkanie zakończy się przyjęciem wspólnej deklaracji. 

Salon Komiksu

Jedną z tegorocznych nowości będzie scena w powiększonym Salonie Komiksu, na której gościć będą artyści z Polski i zagranicy. Jak zapewniają organizatorzy – Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe – w programie nie zabraknie atrakcji w postaci gier i zabaw dla małych i dużych fanów komiksu, quizu z nagrodami i oczywiście warsztatów komiksowych. Każdy, kto lubi i ceni sobie tę formę wydawniczą, z pewnością będzie zadowolony z udziału w bogatym programie towarzyszącym. 

Jeszcze większy program

W tym roku w hali Dunajec powstanie dodatkowa scena. W piątek spotkają się tam miłośnicy gór, w sobotę fani fantastyki, a w niedzielę wrażliwi czytelnicy poezji. Program cały czas jest w przygotowaniu, jednak już dziś możemy zdradzić, że trzeciego dnia targów w Salonie Dunajec spotkamy cenionych pisarzy fantastyki, m.in.: Agnieszkę Hałas (jedną z autorek Hardej Hordy) oraz Pawła Majkę, w internecie znanego jako Agrafek, Paweł Czerwiec oraz bosman plama. O „Świecie Dysku” Terry Pratchetta opowie tłumacz, Piotr W. Cholewa. Porozmawiamy również z laureatami Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla – corocznej nagrody literackiej w dziedzinie fantastyki. 

23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie sprawią, że na 4 dni świat się zatrzyma i liczyć się będzie przede wszystkim literatura. Do zobaczenia w EXPO Kraków. 

Więcej informacji na www.ksiazka.krakow.pl oraz na fanpage’u: www.facebook.com/targi.ksiazki.w.krakowie 

Godziny otwarcia targów w EXPO Kraków (ul. Galicyjska 9):

– 24 października – 10:00-17:00 

– 25-26 października  – 10:00-19:00 

– 27 października – 10:00-17:00

Opracowano na podstawie materiałów organizatora