„Zielona” poligrafia
6 Dec 2016 14:50
***
HP troszczy się o środowisko
Firma HP wprowadza proekologiczne rozwiązania w cyfrowych maszynach HP Indigo. Działania te są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na projekty sprzyjające redukcji odpadów przy jednoczesnym zwiększaniu produktywności i opłacalności. HP Graphics Solutions Business proponuje obecnie kilka narzędzi i programów, w tym: szeroką gamę podłoży drukowych oraz nowy program dla podajników dwuskładnikowych tuszy (binary ink developer – BID).
Oferta mediów HP do druku składa się z ponad 1800 mediów kompatybilnych z urządzeniami HP Indigo. Przeszło 600 otrzymało też certyfikaty potwierdzające ich zgodność ze zrównoważonym rozwojem takie jak Sustainable Forestry Initiative (SFI), Forest Stewardship Council (FSC) czy Chain of Custody. Natomiast 55% spośród nich to papiery wytworzone z surowców wtórnych.
15 lutego br. firma HP rozpoczęła pilotażowy program dla wybranych klientów, w ramach którego HP będzie bezpłatnie gromadzić części podajników do dwuskładnikowych tuszy. Części te będą czyszczone, sprawdzane i odnawiane, po czym wykorzystywane w maszynach HP Indigo. Po zakończeniu pilotażu HP przewiduje rozszerzenie programu na innych klientów.
Nowe programy HP wspierają szeroko rozumiane inicjatywy przedstawicieli branż grafiki artystycznej i obróbki zdjęć na rzecz redukcji odpadów i rozwoju działań ekologicznych w komunikacji poprzez druk. Technologia cyfrowa redukuje odpady m.in. dzięki drukowi na żądanie (redukcja papieru) oraz możliwości personalizacji wydruków. Druk cyfrowy w druku komercyjnym, druku etykiet i przemyśle obróbki zdjęć może znacząco ograniczyć stosowanie chemikaliów i emisję lotnych związków organicznych (VOC) np. przez eliminację konwencjonalnych płyt.
Maszyny HP Indigo zostały zaprojektowane z myślą o redukcji odpadów i zmniejszaniu zużycia energii. Modele 5500 i 7000 zawierają systemy, które minimalizują ogólne zużycie oleju do obrazowania o blisko 50%. Natomiast HP Indigo 7000 wymaga około 25% mniej energii na drukowaną stronę.
Na podstawie informacji firmy HP opracowała DA
***
Volvo i FSC
Volvo jest powszechnie znaną marką samochodową legitymującą się ponad 14 mln samochodów sprzedanych w ponad 100 krajach na całym świecie. Firma posiada długą tradycję zaangażowania w minimalizowanie swych wpływów na środowisko naturalne. Była np. pierwszym producentem samochodów oferującym klientom dokumentację wpływu samochodu na środowisko naturalne w pełnym przebiegu cyklu żywotności pojazdu. Koncern ustanowił „zmierzający do zera” program przyjazny dla środowiska, obejmujący ideę zrównoważonej produkcji i użytkowania pojazdu. Ostatnio zażądał też oznakowania logiem FSC instrukcji obsługi, które dostarcza się klientom wraz z pojazdem. Spodziewany całkowity nakład papieru z certyfikatem FSC wynosi ponad 250 ton rocznie.
Produkując najnowszy model samochodu XC60, Grupa Volvo skupiła się na kilku aspektach produkcji związanych z ochroną środowiska. Jednym z wyzwań było zapewnienie, że przynajmniej 16 kilogramów z całkowitej wagi samochodu będzie się składało z materiałów z odzysku.
Zmierzając w tym samym kierunku, dział informacji dla klienta zdecydował, że nawet instrukcje obsługi dla użytkowników samochodów powinno się drukować na materiale z odzysku. Volvo nawiązało więc współpracę z posiadającym certyfikat FSC koncernem Elanders.
Firma stwierdziła, że wybrała znak FSC, ponieważ wspiera on odpowiedzialne gospodarowanie światowymi zasobami leśnymi i jest charakterystycznym znakiem, rozpoznawalnym na skalę międzynarodową. Była to ważna decyzja, bo instrukcje obsługi dla posiadaczy tłumaczone są na 27 języków. Są one drukowane przez Elanders Sverige AB.
W ciągu ostatnich kilku lat sporo wydarzyło się w obszarze ochrony środowiska i ekoznakowanie materiałów drukowanych stało się rzeczą oczywistą – mówi Christer Andersson, odpowiedzialny za ekoznakowanie w firmie Elanders. – Nasi klienci coraz częściej wymagają druków spełniających wymogi ochrony środowiska (…).
Naszym celem jest znajdować się w czołówce firm działających w zgodzie z wymogami ochrony środowiska. Naturalnym i koniecznym krokiem dla nas jest możliwość zaoferowania klientom produktów certyfikowanych FSC. Umożliwia nam to pozostanie konkurencyjnymi, przy
jednoczesnej pomocy naszym klientom w podejmowaniu odpowiedzialności.
Elanders jest globalnym koncernem infomedialnym i poligraficznym działającym w dziesięciu krajach na czterech kontynentach (także w Polsce). Jest partnerem dla firm poszukujących rozwiązań w zakresie komunikacji, działających na kilku rynkach jednocześnie. Specjalizuje się w tworzeniu, produkcji i dystrybucji różnorodnych materiałów informacyjnych. Oprócz Elanders Sverige AB także dwie inne firmy Grupy Elanders – Elanders Hindson Ltd z siedzibą główną w W. Brytanii i niemiecka Sommer Corporate Media –posiadają certyfikaty kontroli pochodzenia produktu FSC.
Opracowano na podstawie informacji firmy NEPcon
***
Pierwsze tusze ze znakiem „Nordyckiego Łabędzia”
Rho Roll firmy Durst, stosowane w inkjetowych urządzeniach do druku z roli Rho 350/351 i Rho 320R UV, jako pierwsze z tuszy cyfrowych otrzymały znak „Nordyckiego Łabędzia” (Nordic Swan). Tusze Rho Roll zostały uznane za przyjazne dla środowiska m.in. w związku z brakiem substancji lotnych (VOC), możliwością recyklingu wykonanych wydruków i brakiem substancji toksycznych.
Drukarnie stosujące tusze Rho Roll na urządzeniach Rho, po spełnieniu wszystkich pozostałych wymagań organizacji Nordic Ecolabel, będą mogły również umieszczać na wykonywanych pracach znak „Nordyckiego Łabędzia”.
„Nordycki Łabędź” jest oficjalnym znakiem przyznawanym przez Nordic Ecolabel. Organizacja ta została założona w 1989 roku przez Nordycką Radę Ministrów Norwegii, Szwecji, Danii oraz Finlandii i ma na celu przyznawanie ekooznakowań produktom najmniej szkodliwym dla środowiska. W stosunku do tuszy Nordic Ecolabel zwraca uwagę na następujące kryteria: zagrożenie dla środowiska, toksyczność, substancje problematyczne oraz zawartość substancji lotnych (VOC).
Durst od początku inwestycji na rynku druku inkjetowego zwracał szczególną uwagę na wpływ procesu drukowania na środowisko, dlatego też oferował jedynie systemy tuszy UV. Wszystkie tusze Durst Rho pozbawione są substancji lotnych (VOC), spełniają też wymogi dyrektywy RoHS (Restriction of Hazardous Substances) 2002/96/EC w sprawie niebezpiecznych substancji oraz dyrektywy WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment) 2002/96/EC w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Na podstawie informacji firmy Durst opracowała DS
***
Konica Minolta uczestnikiem inicjatywy ONZ Global Compact
Firma Konica Minolta Holdings, Inc. przystąpiła do ONZ-owskiej inicjatywy Global Compact, zobowiązując się tym samym do przestrzegania dziesięciu zasad z zakresu praw człowieka, standardów pracy, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji.
Global Compact to ramowy zbiór przyjmowanych dobrowolnie zasad działania, zaproponowany w 1999 r. przez byłego już Sekretarza Generalnego ONZ Kofiego Annana, a formalnie wprowadzony rok później. Celem tej inicjatywy jest rozwiązanie kilku palących problemów o charakterze ogólnoświatowym takich jak globalne ocieplenie, ochrona środowiska czy nierówności społeczne poprzez zachęcanie przedsiębiorstw do realizowania wizji zrównoważonego rozwoju. Drogą do tego celu jest odpowiedzialne i twórcze przywództwo oraz przestrzeganie zasad społecznej odpowiedzialności biznesu. Według stanu na styczeń 2009 r. do programu przystąpiło już ponad 6500 przedsiębiorstw i organizacji.
Konica Minolta uznaje społeczną odpowiedzialność biznesu (corporate social responsibility, CSR) za fundament zarządzania. Realizuje swoje działania w tej dziedzinie zgodnie z koncepcją „Tworzenie nowej wartości” („The Creation of New Value”) i „Kartą zasad działania w biznesie Grupy Konica Minolta”.
Przystąpienie do inicjatywy Global Compact oznacza wprowadzenie jej dziesięciu zasad do obowiązków najwyższego kierownictwa firmy Konica Minolta.
Opracowano na podstawie informacji firmy Konica Minolta