„Zielona” poligrafia – informacje
6 Dec 2016 14:48
Materiały biochemiczne do produkcji papieru
UPM i Chempolis Oy, fińskie przedsiębiorstwo zajmujące się biotechnologią, podpisały umowę licencyjną na wdrożenie nowego procesu biorafinacji wykorzystywanego do
produkcji papieru na bazie włókien i produktów biochemicznych. Odpadki pochodzenia rolniczego i włókna bezdrzewne (np. ze słomy lub trzciny) mogą stanowić surowce do produkcji masy papierniczej i produktów biochemicznych.
UPM rozważa możliwość wybudowania w Chinach biorafinerii odpadów pochodzenia rolniczego. Byłaby ona pierwszym w świecie przedsiębiorstwem wykorzystującym ten proces na skalę przemysłową. Centrum badań i rozwoju UPM w Azji odgrywa wiodącą rolę w pracach nad recyklingiem odpadów pochodzenia rolniczego na potrzeby produkcji masy papierniczej. Włókna bezdrzewne są już wykorzystywane w krajach licznie zaludnionych, odczuwających braki drewna do produkcji celulozy.
W procesach biorafinacji opatentowanych przez Chempolis nie stosuje się siarki ani chloru. Znaczące ograniczenie zużycia wody i emisji gazów oraz niewielki wpływ produkcji przemysłowej na środowisko to główne korzyści ekologiczne stosowania tej nowej metody.
Na podstawie informacji firmy UPM opracowała IZ
UPM i L&T rozwijają produkcję energii z biopaliw
UPM i Lassila & Tikanoja (L&T) rozwijają nową koncepcję produkcji etanolu i energii, w której po raz pierwszy zostaną wykorzystane odpady handlowe i przemysłowe. Obie firmy przebadały tę koncepcję w warunkach laboratoryjnych we współpracy z fińskim krajowym centrum badań technicznych VTT i obecnie przechodzą do fazy testów, które zostaną przeprowadzone w placówce VTT w Rajamäki. Celem jest możliwość podjęcia decyzji o budowie do końca tego roku zakładu przemysłowego wykorzystującego nową koncepcję.
Koncepcja ta zakłada produkcję energii i etanolu na bazie odpadów handlowych i przemysłowych takich jak papier, karton, drewno i plastik. Osady pochodzące z procesu odfarbiania, powstające w fabrykach używających włókien z odzysku podczas usuwania farby drukarskiej z ponownie przetwarzanego zadrukowanego papieru, również stanowią odpowiedni surowiec. Etanol produkowany z tego typu surowców, dotychczas tylko częściowo wykorzystywanych, po zmieszaniu z benzyną może służyć jako biopaliwo w transporcie.
Zakład produkujący etanol i energię może funkcjonować w połączeniu z fabryką przetwarzającą odpady lub z papiernią. Część odpadów byłaby wykorzystywana jako surowiec do produkcji etanolu, a część do wytwarzania energii. Rozwiązanie to umożliwia produkcję ekonomicznego biopaliwa drugiej generacji przeznaczonego do stosowania w europejskim transporcie na potrzeby zaopatrywania sektora leśnego w surowce.
Według ostatnich wytycznych UE dotyczących energii i klimatu biopaliwa produkowane na bazie odpadów i materiałów drzewno-celulozowych uznawane są za korzystniejsze od innych biopaliw z punktu widzenia wpływu na zmiany klimatyczne. Przewiduje się, że ich udział w ogólnym zużyciu będzie dwukrotnie wyższy niż tradycyjnych biopaliw na bazie zbóż.
Na podstawie informacji firmy UPM opracowała IZ
Zdrowa żywność w opakowaniu z ekologicznej folii
Oferowany przez Innovia Films biodegradowalny materiał opakowaniowy NatureFlex jest wykorzystywany przez producenta naturalnych, nieprzetwarzanych przekąsek, firmę Superfood Snacks, do realizacji koncepcji naturalnego, przyjaznego środowisku, ekologicznego opakowania jej pierwszego produktu pod nazwą Chocolate Goji Treats. Jest to zbilansowana mieszanka niektórych znanych od dawna i wartościowych odżywczo surowców takich jak jagody goji, surowe ziarno kakaowe, korzeń rośliny maka i suszonych na słońcu strąków wanilii.
Superfood Snacks zamierza również użyć folii NatureFlex do pakowania dwóch nowych wersji (smaków) tej przekąski, które mają wkrótce wejść na rynek. Firma ta wykorzystuje czyste, nieprzetwarzane surowce organiczne, pozyskiwane zgodnie z zasadami fair-trade, do produkcji różnych rodzajów organicznych trufli czekoladowych Superfood, które pozwalają konsumentom cieszyć się bez poczucia winy niezrównanym smakiem i wysokimi wartościami odżywczymi.
Mówi Adam Collins – założyciel Superfood Snacks: Czuliśmy, że ten szczególny, organiczny produkt powinien być zapakowany w coś, co pozostawałoby w zgodzie z naszą koncepcją ekologiczności. Chodziło nam o materiał naturalny, wytwarzany z surowców odnawialnych i biodegradowalny. Poświęciliśmy dużo czasu i wysiłku na opracowanie tego optymalnego opakowania, a folia NatureFlex spełniła wszystkie nasze wymagania. Zyskaliśmy opinię pionierów w dziedzinie organicznych, drukowanych opakowań do produktów żywnościowych.
Torebki stanowiące to opakowanie mają na celu zagwarantowanie doskonałego stanu produktu, a wykonane są z metalizowanej folii NatureFlex laminowanej z przezroczystą, charakteryzującą się wysokim połyskiem wersją tej folii.
NatureFlex NM to unikatowa folia wytwarzana z odnawialnej masy celulozowej i metalizowana na miejscu w zakładzie. To jedyna biodegradowalna folia metalizowana, która może być kompostowana w warunkach domowych, ponieważ minimalna zawartość metalu – mniej niż 0,02% – jedynie opóźnia o parę dni proces rozpadu folii, ale w żaden sposób nie wpływa na jej biodegradowalność. Modyfikowane powłoki umożliwiają doskonałe pokrycie metalem i jego optymalną adhezję dając gwarancję bardzo wysokiej barierowości wobec wilgoci: przenikalność poniżej 10 g/m2/dzień (przy 30°C i 90% RH). Właśnie ta wysoka barierowość gwarantuje idealny stan opakowanych w ten materiał Chocolate Goji Treats.
Folię NatureFlex cechują duża stabilność wymiarów, naturalne własności antystatyczne, odporność na działanie olejów i tłuszczy, a także wysoka barierowość wobec gazów i aromatów. Jej powierzchnia bardzo dobrze przyjmuje farbę – możliwy jest zadruk farbami na bazie wodnej, rozpuszczalnikowymi albo UV. Kontrolowane własności poślizgowe ułatwiają obróbkę i wykorzystywanie materiału.
Opracowano na podstawie informacji firmy Innovia Films