„Zielony” druk
6 Dec 2016 14:46
Procesy produkcyjne wykorzystujące surowce odnawialne są korzystne dla środowiska. Dla biznesów mogą one być nawet jeszcze korzystniejsze, jak przekonało się wiele amerykańskich zakładów poligraficznych.
Amerykańskie czasopismo branżowe „Graphic Arts Monthly" przeprowadziło internetową ankietę na temat oceny aktualnego stanu „zielonych inicjatyw" w przemyśle poligraficznym. Oczywisty okazał się fakt, ze zarówno drukarnie, jak i dostawcy papieru są zwolennikami ekoreform. Podejmują oni wielopłaszczyznowe działania i inicjatywy w celu poprawy ekologicznego wizerunku tego przemysłu. Do inicjatyw tych zalicza się: zakup papieru wytwarzanego z odnawialnych surowców, używanie elektryczności produkowanej przy użyciu siły wiatru, intensywne posługiwanie się recyclingiem, stosowanie tuszy bazujących na olejach roślinnych i rozpuszczalników z małą zawartością lotnych związków organicznych (VOC) do mycia maszyn drukujących oraz w pewnym stopniu do drukowania w technice bezwodnej.
Drukarze stosujący „zielone praktyki" demonstrują, że bardziej przyjazne ekologicznie procesy produkcyjne mogą być finansowo korzystne. Zaczęli oni traktować biznes bycia „zielonym" bardzo serio i wieloma drogami zmierzają do tego celu. Podjęte przez niektóre firmy kroki w celu ochrony środowiska znacznie przekroczyły obecne regulacje prawne.
Jedną z popularnych praktyk „eko" na rzecz ochrony środowiska jest stosowanie papieru produkowanego z surowców odnawialnych. Ze względu na duże zainteresowanie klientów tymi papierami wiele drukarń inwestuje w skomplikowane procesy certyfikacji potwierdzające, że ich drukowane produkty powstały zgodnie z zasadami ochrony środowiska (o certyfikatach FSC i PEFC dla drukarń w Belgii, Holandii i Francji pisaliśmy w nr. 12/2006 - red.).
Do chwili obecnej 181 drukarń, 12 zakładów papierniczych i 48 dystrybutorów papieru na terenie USA otrzymało certyfikację Forest Stewardship Council (FSC) i przeszło wielostopniowy przegląd, którego dokonują autoryzowani przez FSC audytorzy. Lista drukarzy certyfikowanych przez FSC rośnie gwałtownie od jesieni ubiegłego roku, kiedy to zaledwie 80 posiadało ten certyfikat. Obecnie na przykład wszystkie drukarnie RR Donnelley w USA i Kanadzie, a także zakłady tej firmy w Reynosa w Meksyku uzyskały akredytację FSC. Dziewięć spośród dziesięciu zakładów Quad/Graphics posiada certyfikację (jedynym wyjątkiem jest firma przejęta w sierpniu ub.r.). Drukarski potentat Quebecor World posiada sześć certyfikowanych placówek.
FSC jest międzynarodową organizacją, która nadzoruje program wydawania certyfikatów potwierdzających, że papier stosowany w drukarniach pochodzi z odnawialnych, legalnych miejsc wyrębu, nie zaś z terenów, gdzie wyrąb może mieć negatywny wpływ na środowisko, jak chociażby w przypadku starodrzewów czy lasów pierwotnych.
FSC akredytuje niezależne instytucje dając im prawo do audytu i certyfikacji stwierdzającej, że producenci papieru, jego sprzedawcy oraz drukarze spełniają bardzo rygorystyczne standardy. Tylko firmy, które uzyskały akredytację, mają prawo do posługiwania się logo ze znakiem FSC.
Certyfikacja potwierdza, że firmy sprzedające produkty ze znakiem FSC mogą udokumentować łańcuch produkcji swych materiałów poczynając od wyjściowych surowców. Proces ten wymaga monitorowania i dokumentowania posiadanego papieru oraz jego transferu, poczynając od jego pochodzenia poprzez wszystkie fazy produkcji aż po wysyłkę do końcowego użytkownika.
Firma Xpedx pragnie pomóc drukarzom w uzyskaniu certyfikacji zarówno FSC, jak i SFI (Sustainable Forest Initiative). Zamieściła ona interaktywną prezentację wyjaśniającą, na czym polega łańcuch produkcji (chain-of-custody) na swojej stronie internetowej www.xpedx.com. SFI jest instytucją certyfikującą działającą na terenie USA i Kanady, a kierowaną przez całkowicie niezależny zarząd, w skład którego wchodzą przedstawiciele organizacji ochrony i zachowania środowiska naturalnego.
Według opinii przedstawicieli Xpedx proces przejścia przez procedury certyfikujące i audyt mogą trwać od czterech do ośmiu tygodni. W celu uzyskania akredytacji drukarze muszą zademonstrować, że są w stanie zidentyfikować certyfikowane produkty w dostarczanych i wysyłanych przesyłkach, oddzielać produkty certyfikowane od niecertyfikowanych, dokumentować ich procedury i sporządzać raporty na temat certyfikowanych transakcji.
Firma Xpedx ostatnio stała się pierwszym amerykańskim dystrybutorem papieru, który otrzymał amerykańską ogólnokrajową certyfikację łańcucha produkcji zarówno od FSC, jak i SFI. Certyfikacja SFI dotyczy wszystkich papierów powlekanych i niepowlekanych, a certyfikacja FSC - papierów do pisania i drukowania oraz wszystkich powlekanych. Certyfikacje te obejmują wszystkie centra dystrybucyjne i sklepy sprzedaży detalicznej firmy Xpedx na terenie całych Stanów Zjednoczonych, jak również internetowej sprzedaży na portalu xpedx.com.
Ankietowani drukarze powiedzieli amerykańskiemu czasopismu branżowemu „Graphic Arts Monthly", że wysiłki włożone w otrzymanie „zielonego" certyfikatu pozwoliły na uzyskanie lepszej kontroli procesów produkcyjnych i przyciągnęły nowych klientów. Wiązało się to jednak z poniesieniem dodatkowych kosztów, ponieważ zarówno alternatywne źródła energii, jak i ekoprodukty są przeważnie droższe od zwykłych. Szkolenie oraz zapoznanie się z nowymi procedurami wymaga czasu i odbywa się kosztem produkcji. Z drugiej strony jednak skoncentrowanie się na ekopraktykach prowadzi do redukcji zużycia materiałów, ilości braków oraz obniżki kosztów utylizacji odpadów.