Fujifilm Group zaprezentuje szereg nowości z zakresu maszyn, głowic drukujących, tuszy i atramentów, a także oprogramowania i automatyzacji na największym w historii stoisku na targach drupa.
1 kwietnia 2023 r. firma Fujifilm Group zintegrowała oddział Graphic Communications z Fujifilm Business Innovation Corporation, co umożliwiło zwiększenie kompleksowości oferty i zaoferowanie zintegrowanych rozwiązań na całym świecie: od analogowego druku offsetowego, przez druk cyfrowy z użyciem atramentu i suchego tonera po rozwiązania z zakresu oprogramowana workflow. Zaprezentuje je na największym stoisku w historii o powierzchni prawie 2500 m2, podkreślając możliwość dostarczania produktów, usług i technologii dostosowanych do potrzeb wielu klientów: od usprawnień procesu produkcji do radykalnej transformacji działalności. Podczas targów zaprezentowana zostanie szeroka gama rozwiązań, dzięki którym klienci Fujifilm Group „odkryją różnice” w wartości (obecność japońskiego koncernu na drupa 2024 odbywać się będzie pod hasłem „See the difference”).
Strefa komercyjna
W strefie tej znajdzie się maszyna Jet Press 750S, cieszącą się uznaniem od ponad dekady dzięki nieporównywalnej jakości druku, możliwej do uzyskania przez zastosowanie unikatowej technologii atramentowej. Tu znajdzie się także maszyna Revoria Press GC12500 w formacie B2, która wykorzystuje suchy toner, umożliwiający zastosowanie szerokiej gamy podłoży. Po raz pierwszy pokazany zostanie pełnokolorowy system Jet Press 1160CFG do druku ciągłego dla rynku komercyjnego, który łączy doświadczenie i możliwości technologiczne cenione na rynku od ponad dekady. Dzięki zastosowaniu nowo opracowanego atramentu pigmentowego na bazie wody, nowa maszyna drukuje w najwyższej jakości zarówno na papierze powlekanym, jak i niepowlekanym. Wykorzystuje również nową autorską technologię sprawdzania papieru Fujifilm (Paper Stabilizer) przed drukowaniem, co rozwiązuje problemy produkcyjne, z którymi często borykają się użytkownicy drukarek atramentowych na papier ciągły, takie jak adhezja atramentu na grubym papierze, falistość na cienkim papierze oraz wahania jakości spowodowane czynnikami środowiskowymi. Maszyna może być używana do szerokiego zakresu zastosowań w druku komercyjnym, w tym do przesyłek reklamowych i broszur.
Dodatkowo po raz pierwszy zaprezentowane zostaną dwie drukarki produkcyjne średniej klasy, powstałe na bazie popularnego modelu Revoria Press PC1120 z kolorami specjalnymi. Poza tym przedstawione zostaną nowe płyty bezprocesowe do druku offsetowego oraz rozwiązania DX do automatyzacji wraz z oprogramowaniem workflow. Uwzględnienie rozwiązań do wykańczania innych dostawców pozwoli przedstawić różne zastosowania technologii Fujifilm.
Strefa przemysłowa
W strefie tej pojawi się Jet Press FP790 – cyfrowa maszyna wykorzystująca atramenty na bazie wody, która wprowadza innowacyjność do procesu druku opakowań. Zaprezentowane zostaną również nowe opcje automatyzacji dla hybrydowej maszyny szerokoformatowej Aquity, jeszcze bardziej zwiększające jej możliwości produkcyjne. Klientom, których potrzeb nie da się spełnić przy użyciu standardowych maszyn drukujących, Fujifilm zaoferuje dostosowane urządzenia i atramenty w ramach programu Fujifilm Integrated Inkjet Solutions. Premierę będzie miała również technologia Aquafuze, która łączy cechy atramentów na bazie wody z cechami atramentów utwardzanych promieniami UV i jest przeznaczona do zastosowań w wielkoformatowym druku inkjetowym. Nowy atrament na bazie wody utwardzany promieniami UV zostanie wprowadzony na rynek jesienią 2024 r. Wykorzystuje autorską technologię Fujifilm, polegającą na stabilnej dyspersji wodnej fotopolimerów. Atrament na bazie wody utwardzany promieniami UV nadaje się do zastosowań obejmujących oznakowania wewnętrzne i tapety, zaspokajając rosnące potrzeby rynku wielkoformatowego. Podczas drukowania atrament jest bezpieczny i bezwonny, a także oferuje wysoki poziom odporności na ścieranie i kompatybilność z różnymi podłożami.
Fujifilm liczy, że atrament na bazie wody utwardzany promieniami UV stanie się nowym standardem na rynku wielkoformatowym, rozszerzając w przyszłości zakres działalności klientów.
W strefie przemysłowej pojawią się także nowe produkty z zakresu głowic drukujących, które zwiększą wszechstronność w wielu różnych zastosowaniach. Nowy DE1024 Digital Embellishment Printbar System firmy Fujifilm umożliwi cyfrowe zdobienia, takie jak lakierowanie wybiórcze na etykietach i różnego rodzaju opakowaniach, w tym składanychi giętkich. DE1024 Digital Embellishment Printbar System instaluje się bezpośrednio w maszynach wąskowstęgowych, co pozwala ograniczyć kłopotliwą koordynację w zdobieniu analogowym.
Po raz pierwszy zaprezentowany zostanie również Fujifilm 42X Printbar System, który jest używany z uniwersalnym kontrolerem X-BAR firmy Kao Collins w celu usprawnienia przepływu pracy. Będzie dostępny w wersji monochromatycznej i czterokolorowej oraz w trzech szerokościach druku: 343 mm, 686 mm i 1016 mm. Zapewnia to klientom pokrycie wstęgi od krawędzi do krawędzi, aby zaspokoić ich rosnące potrzeby w zakresie drukowania. Kolejna nowość to moduł robotyczny, który umożliwia obsługę maszyny przez jednego operatora i ułatwia proces drukowania sztywnych podłoży. Solidny system, zaprojektowany z myślą o wspieraniu i przyspieszaniu działania linii produkcyjnych, obejmuje opcję załadunku sztywnych podłoży na maszynę oraz system rozładunku materiału z maszyny na paletę. Można go tak ustawić, aby oferował pełną lub połowiczną automatyzację. System umożliwia jednoczesne drukowanie czterech rzędów materiału. Dostępna jest również opcjonalna jednostka jonizująca do usuwania niepożądanych ładunków elektrostatycznych z trudno zadrukowywalnych podłoży. Prosty w obsłudze graficzny interfejs systemu automatyzacji bezproblemowo komunikuje się z maszyną, umożliwiając operatorowi ciągłe monitorowanie obsługiwanych materiałów. AN