Przedsiębiorczość nagrodzona

Firma TFP z Kórnika k. Poznania to jeden z głównych graczy na polskim rynku w dziedzinie produkcji tektury falistej i wysokojakościowych opakowań. Prezes firmy, Lucjana Kuźnicka-Tylenda, znalazła się w gronie finalistów prestiżowego konkursu Ernst & Young „Przedsiębiorca Roku 2010” i uzyskała specjalne wyróżnienie jury pod przewodnictwem Jana Krzysztofa Bieleckiego, byłego premiera, obecnie szefa rady gospodarczej przy premierze Tusku.

TFP Sp. z o.o. powstała w 1988 roku, a od wiosny 1992 specjalizuje się w produkcji tektury falistej i opakowań zatrudniając obecnie ok. 550 pracowników. To firma polska z kapitałem rodzinnym. Założył ją mąż obecnej pani prezes, który na początku lat 90. zauważył braki na rynku opakowań wobec wciąż rosnącej w warunkach wolnego rynku liczby produktów. Pierwsza tekturnica trafiła do firmy z wyprzedaży majątku jednej z fabryk byłej NRD; choć liczyła sobie kilkanaście lat, była dobrym nabytkiem umożliwiającym rozpoczęcie działalności na naszym rozwijającym się rynku. W maju 1992 wyprodukowała pierwszą partię tektury dla TFP.
W tym samym roku Lucjana Kuźnicka-Tylenda, absolwentka ceramiki krakowskiej AGH, zatrudniona wówczas w poznańskim biurze projektów, musiała –wskutek tragicznego wypadku losowego – podjąć dramatyczną decyzję: zlikwidować firmę zatrudniającą wówczas 80 osób lub stanąć na jej czele. Uległa prośbom pracowników, choć – jak mówiła w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” (wyd. z 23.11.2010) – zastanawiała się przez pół roku. Funkcję prezesa TFP piastuje od stycznia 1993.
Od tego czasu rynek opakowań tekturowych dynamicznie się rozwijał i rosły wymagania odbiorców. Firma TFP, która zaczynała od zwykłych kartonów, obecnie ma w ofercie opakowania: z tektury falistej standardowe, klapowe z nadrukiem flekso; fasonowe, wykrawane z nadrukiem flekso i offsetowym; zadrukowane techniką offsetową na mikrofali; a także produkty niestandardowe: standy ekspozycyjne, opakowania typu display oraz tekturę falistą 3- i 5-warstwową w arkuszach. Firma zajmuje się też projektowaniem i doradztwem w dziedzinie opakowań.
TFP Sp. z o.o. jest liderem na rynku wysoko przetworzonych opakowań z tektury falistej z nadrukiem fleksograficznym „High graphic” – Masterflex. Jakość w tej dziedzinie potwierdzają – oprócz certyfikatów ISO 9001:2000 oraz ISO 14001:2004 – liczne międzynarodowe i krajowe nagrody, m.in.: Grand Prix Cyrel 2005 firmy DuPont, Brązowy Medal Flexographic Printing Awards, statuetka Lidera Polskiego Biznesu potwierdzona Diamentami 2004-2010, Złoty Medal MTP na targach Taropak 2002 i 2006, tytuły Lidera Rynku w latach 2000-2010, Euro Leadera 2003-2010 oraz przyznawany w kolejnych latach Medal Europejski.
Wśród klientów TFP są takie firmy jak: Nestlé, Kompania Piwowarska, Sweed-wood (dostawca opakowań dla Ikei), fabryka telewizorów LG w Kobierzycach czy Unilever, eksportuje też swoje wyroby do Szwecji i Holandii. Firma produkuje rocznie 220 mln m2 tektury falistej (ok. 10 proc. polskiego rynku), a jej roczne obroty osiągają wartość kilkuset mln złotych.
Swoją pozycję na krajowym rynku, gdzie jako równoprawny partner konkuruje z międzynarodowymi koncernami, TFP zawdzięcza m.in. nieustannym inwestycjom w najnowocześniejszy park maszynowy.
W 2000 r. kupiła 6-kolorową maszynę fleksograficzną Masterflex, pierwszą w Polsce w takiej kategorii i konfiguracji. Natomiast w roku 2009 stała się również pierwszym krajowym użytkownikiem maszyny KBA Rapida 162a z podwójnym lakierowaniem w formacie VIIb (120×162 cm). Dzięki tej inwestycji oferta TFP wzbogaciła się o opakowania drukowane w technice offsetowej. Maszyna drukuje arkusze papieru do kaszerowania dla siostrzanej firmy TFP-Grafika, która od kilku lat sprzedaje wysoko przetworzone opakowania kaszerowane.
Nowością na polskim rynku jest oferta bezpośredniego zadruku tektury falistej: Rapida 162a jest przystosowana do zadrukowywania podłoży o grubości do 1,6 mm, a więc m.in. produkowanej w TFP tektury o fali E.
Maszyna ma ciekawą i bardzo rozbudowaną konfigurację. Wyposażona jest w sześć zespołów drukujących, przystosowanych do drukowania farbami konwencjonalnymi oraz w dwie wieże lakierujące, jedną do lakierowania lakierem dyspersyjnym, drugą do lakieru UV. Dzięki temu możemy stosować szeroki wachlarz lakierów ochronnych, wysokopołyskowych, matowych, antypoślizgowych i innych – tłumaczy prezes Lucjana Kuźnicka-Tylenda. – Możliwość jednoczesnego stosowania kombinacji lakieru offsetowego, primera i lakieru UV w ramach jednej pracy pozwala na osiągnięcie bardzo interesujących efektów.
Możliwości firmy, jeśli chodzi o dostosowanie produktu do wymagań klienta, są niemal nieograniczone. Ponieważ Ikea, która – jak wszystkie firmy skandynawskie – bardzo dba o ochronę środowiska, nie chce już dostaw produktów na drewnianych paletach, lecz wyłącznie na tekturowych, w TFP zaprojektowano takie palety. Na razie są wykonywane ręcznie, lecz prezes zapowiada, że firma już buduje maszynę, która pozwoli na automatyczną ich produkcję.
Wszystkie te inwestycje nie byłyby możliwe bez odpowiedniego terenu. Kiedy nieruchomości w Kórniku okazały się niewystarczające, firma uruchomiła w 2007 roku drugi zakład w Babimoście, a obecnie buduje trzeci – w Śremie.
Ta dynamika rozwoju, rozmach inwestycyjny i jakość produkcji zaowocowały ostatnio specjalnym wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie „Przedsiębiorca Roku” – „Entrepreneur Of The Year”.
Na podstawie materiałów firmy TFP i „GW” z 23 i 27.11.2010 opracowała IZ