Operator pracowni 3D – z czym to się je?
11 mar 2019 09:53

Druk 3D to już coś więcej niż tylko wydruki etui na telefony czy gadżetów pomocnych w codziennym funkcjonowaniu. Dziś w ten sposób powstają już nie tylko gadżety codziennego użytku, ale też niezwykle trwałe metalowe, a nawet tytanowe elementy wykorzystywane w przemyśle samochodowym, wojskowym czy branży medycznej. Zainteresowanie drukiem 3D w procesach produkcyjnych rośnie, a wraz z nim wzrasta profesjonalizacja specjalistów w branży. Coraz częściej także można natrafić na oferty, w których poszukiwani są operatorzy gotowych, w pełni wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt pracowni druku 3D. Jakie są plusy, a jakie minusy bycia operatorem? Gdzie można znaleźć informacje o konkursach na operatorów? I w końcu: na jakie korzyści mogą liczyć operatorzy gotowych pracowni?

Szybki start

Pierwsza niepodważalna zaleta to możliwość realizacji usług i pracy na wysokiej klasy sprzęcie, bez konieczności jego zakupu. Operator zazwyczaj może zarówno samodzielnie świadczyć usługi, jak i udostępniać czasowo poszczególne urządzenia innym zainteresowanym podmiotom. Drugi atut to korzystanie z renomy partnera, dla którego świadczymy usługi operatorskie. Zazwyczaj instytucje, które poszukują operatorów, jak choćby parki technologiczne, są doskonale wypromowane na lokalnym rynku. Co za tym idzie, gwarantują również bazową grupę odbiorców tych usług, której podstawę zazwyczaj stanowią najemcy - prowadzący działalność w branżach kreatywnych, chętnie korzystający z dobrodziejstw, jakie daje druk 3D, np. w procesie prototypowania lub produkcji niskoseryjnej. Najczęściej otrzymujemy możliwość świadczenia usług w perspektywie kilku najbliższych lat, co pozwala na w miarę spokojne planowanie cyklicznych działań sprzedażowych.

Nic za darmo

Rzecz jasna jest i druga strona medalu: odpowiedzialność za sprzęt i jego stan, a więc także konieczność dokonywania napraw, prowadzenia stosownej dokumentacji oraz pozyskiwania nowych klientów. Jednak i tutaj można korzystać z gotowych rozwiązań: dostępu do strony internetowej zatrudniającego nas partnera, obecności na targach, konferencjach i wydarzeniach branżowych. Z uwagi na wysoką wartość sprzętu, jakim dysponują operatorzy, nieodzowne staje się także jego ubezpieczenie oraz wykupienie OC od prowadzonej działalności. W zamian za możliwość czerpania zysków ze świadczonych usług najczęściej operator zobowiązuje się do płacenia czynszu oraz pokrywania kosztów mediów.

Dla kogo?

Czy warto skorzystać z takiego rozwiązania? Z całą pewnością jest to ciekawa opcja dla kogoś, kto dysponuje wiedzą i doświadczeniem z zakresu świadczenia usług druku 3D, lecz chciałby uniknąć wysokich nakładów związanych z koniecznością zakupu maszyn. W wypadku nawiązania współpracy operatorskiej z takimi podmiotami jak parki technologiczne wartością dodaną jest także możliwość współpracy przy realizacji projektów badawczych lub branżowych wydarzeń.

Gdzie szukać informacji?

Oprócz branżowych portali informacje o naborach na operatorów dostępne są w Biuletynach Informacji Publicznej i na stronach internetowych centrów biznesowych, inkubatorów oraz parków technologicznych, które najczęściej poszukują partnerów do tego rodzaju współpracy.