Ekspresowo z naświetlarki do maszyny
6 gru 2016 14:55
Nowo uruchomiona linia PS-10 firmy Fujifilm do produkcji płyt offsetowych to odpowiedź producenta na wymagania stawiane przez rynek poligraficzny – nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Fujifilm, będąc liderem w produkcji wysokojakościowych form drukowych, doskonale rozumie potrzeby dzisiejszej poligrafii. Wysokie wymagania czasowe produkcji, niskie nakłady, szybkie dostawy lub dezorganizujące planowanie zlecenia typu „Rush Orders”, wymagania wysokiej elastyczności oraz maksymalnego skrócenia czasu oczekiwania na wykonanie zlecenia i to na wszystkich etapach produkcji, bez utraty jakości lub przy jej wzroście, to tylko niektóre z długiej listy dzisiejszych realiów poligrafii. Nowa linia PS-10 jest w stanie produkować wszystkie płyty oferowane przez Fujifilm, w tym najnowszą – Brillia HD PRO-T3.
PS-10 to trzecia linia produkcyjna płyt offsetowych uruchomiona w zakładzie Fujifilm w Tilburgu (Holandia). Oficjalna uroczystość otwarcia odbyła się 9 grudnia br.; uczestniczył w niej holenderski książę Wilhelm Aleksander, a towarzyszył mu S. Komori, prezes i CEO Fujifilm Corporation
Tokyo. Podczas uroczystości S. Komori podkreślił wagę zakładu w Tilburgu dla jego firmy, będącego pierwszą i największą fabryką Fujifilm działającą poza Japonią. Nowa linia produkcyjna PS-10 liczy 330 metrów długości. Została skonstruowana przy użyciu 850 ton stali i 5500 m3 betonu.
Zaspokojone potrzeby
Firma Fujifilm postanowiła zainwestować w budowę nowej linii produkcji płyt, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na jej bezchemiczne i bezprocesowe płyty w Europie, Afryce oraz na rynkach Środkowego Wschodu. Jej celem było także zmniejszenie negatywnego wpływu produkcji płyt na środowisko naturalne. Umiejscowienie linii produkcyjnej PS-10 w centralnej Europie dało zainteresowanym odbiorcom doskonałe możliwości logistycz-ne, ponieważ czas reakcji oraz gwarancja szybkiej dostawy pozwalają optymalizo-wać zapasy magazynowe i wprowadzać oszczędności.
Nowa linia Fujiifilm od strony technologicznej została dedykowana głównie produkcji nowoczesnych płyt z rodziny „Lo-chem” lub płyt całkowicie „bezchemicznych”, gdyż to właśnie te technologie stanowią przyszłość poligrafii. Wszystkie rozwiązania „lo-chem” oferują drukarniom znaczną poprawę jakości w kontekście środowiska, zwłaszcza w czasach, gdy klient coraz częściej zwraca uwagę – oprócz ceny – na przejrzystość procesów, ich monitorowanie i ekologię w procesie wytwarzania, co przekłada się na oszczędności w polity-ce kosztów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku konkurowania na rynkach zachodnich, gdzie przy porównaniu polityki wytwarzania opartej na konwencjonalnych rozwiązaniach CtP oraz przy uzyskiwaniu akceptowalnej wydajności i jakości ekologiczna filozofia „lo-chem” może często stawać się kluczowym kryterium decyzyjnym klienta.
Najkrótsze przestoje osiągnięte
Nowością na linii PS-10 jest możliwość produkcji premierowej płyty „bezchemicznej” Brillia PRO-T3 – w trzecim wydaniu skierowanej do użytkowników wymagających najkrótszych przestojów w produkcji pomiędzy CtP a maszyną drukującą. Gwarantuje ona bardzo krótki czas naświetlania, a zaraz po wyjściu z naświetlarki może zostać założona na maszynę drukującą. Istotny jest fakt, że odbitka nakładowa osiągalna jest tak jak w przypadku konwencjonalnej płyty offsetowej. Czas wy-płukiwania miejsc niedrukujących jest pomijalny dzięki innowacyjnej technologii Fine Particle Dispersion (FPD). Ta wysoce zaawansowana technologia mikrodyspersji niezauważalnie wprowadzona do obiegu roztworu buforowego (ten w procesie uzyskiwania obrazu stanowi element wywołujący) nie pozwala na zmianę środowiska nawilżania i nie ma wpływu na jakość druku – nie zmienia konduktywności ani pH. Wymiana roztworu podczas rutynowej konserwacji obciągu firmy Technotrans czy Baldwin w maszynie usuwa wypracowaną mikrodyspersję razem z „przepracowanym” roztworem buforowym.
Korzyści w zasięgu ręki
Wraz z wprowadzeniem na rynek płyty Brillia PRO-T3 firma Fujifilm stworzyła specjalną – dostępną w kilku językach – stronę internetową www.pro-t3.com, która jest nośnikiem wiedzy nie tylko o nowym produkcie, ale i o korzyściach w aspekcie procesów i ekologii, jakie oferuje technologia bezprocesowa. Informacje zamieszczone na stronie wskazują m.in., w jaki sposób można zwiększyć efektywność podejmowanych procesów oraz redukować koszty. Każdy korzystający z portalu może np. pobrać przewodnik opracowany przez firmę Fujifilm zawierający wskazówki dla drukarń komercyjnych, w jaki sposób mogą poprawić swoją ogólną produktywność w odniesieniu do środowiska naturalnego. Strona zawiera także animacje, które definiują technologie warunkujące sukces płyty PRO-T3.
W tak trudnych pod względem ekonomicznym czasach naszym zdaniem jest najlepszy moment dla offsetowych drukarń komercyjnych na poprawę ich efektywności operacyjnej, a wykorzystanie płyt bezprocesowych stanowi jeden z głównych sposobów, w jaki można to osiągnąć. Uruchomiliśmy tę stronę internetową również po to, aby zdemistyfikować fakty dotyczące płyt bezprocesowych i podkreślić, jak ogromny wpływ mogą one mieć na drukarzy. Portal przedstawia również technologie, które zostały wykorzystane przy tworzeniu naszej – jak do tej pory – najbardziej zaawansowanej płyty drukowej Brillia HD PRO-T3, ponieważ uważamy, że ważne jest podkreślenie roli nauki oraz tego, w jaki sposób płyta ta jest w stanie osiągnąć tak dobre wyniki – podsumowuje Graham Leeson, menedżer ds. komunikacji marketingowej, Fujifilm Europe.
Jakie kluczowe cechy gwarantuje płyta PRO-T3?
n Proces: Brak procesu wywoływania. Brak potrzeby utylizacji wywoływacza/regeneratora
n Środowisko: Wyraźna eliminacja jednego procesu produkcyjnego
n Dostępność grubości: 0,15; 0,2; 0,30 mm
n Reprodukcja obrazu: Wyraźnie akceptowalna
n Wymogi naświetlania: Thermal LD 830 nm
n Możliwości jakościowe: 1-99% przy 200 lpi – raster konwencjonalny, 300 lpi – hybryda oraz 20 mikronów – raster stochastyczny
n Wytrzymałość: 100 000 odbitek (płyta niewypalona)
Artykuł sponsorowany
Na podstawie informacji firmy Fujifilm opracowała DA