Inne oblicze zjawiska fali
6 gru 2016 14:46
Wszyscy znają największe bolączki druku wielkoformatowego: paskowanie, niska prędkość pracy plotera w trybie wysokiej jakości, czasochłonna kalibracja. Inżynierowie firmy Mutoh stworzyli panaceum na te problemy: Intelligent Interwaving, czyli technologia drukowania falą.
Do tej pory plotery wielkoformatowe z każdym przebiegiem karetki nakładały kolejne pasy atramentu na podłoże. Takie rozwiązanie przy nieprecyzyjnie ustawionym i skalibrowanym ploterze ma ogromną wadę – paskowanie wydruków, nieakceptowane na rynku.
I2 (Intelligent Interweaving) – inaczej Wave Print, czyli „druk falą” to nowa technologia stworzona w laboratoriach firmy Mutoh. Unikalne pasy o kształcie fali przeplatają się (ang. interweaving) z każdą kolejną nakładką atramentu. Takie przenikanie jest możliwe dzięki specjalnemu rastrowi, który m.in. eliminuje paskowanie. W porównaniu z tradycyjną techniką o stałym rastrze nie zauważamy równoległych pasów, odstępów i nakładek między nimi, a także różnic kolorów wynikających nie tylko z odległości, ale i z różnic czasowych w schnięciu atramentu. Nowa technika pozwala więc drukować z prędkościami 2- czy nawet 3-krotnie wyższymi, eliminując paskowanie pojawiające się przy wysokich prędkościach. Dodatkowo Wave Print przy użyciu profili umożliwia rozszerzenie gamutu kolorów dostępnego dla ploterów wielkoformatowych.
Tryby drukowania
Intelligent Interweaving umożliwia „druk falą” w kilku rozdzielczościach oraz dwóch lub czterech przebiegach. Nowa technologia wykorzystuje kilka metod przeplatania. Tryb Picture/Speed (na zdjęciu) posiada najszerszą i najłagodniejszy wzorek fali, łatwo zauważalny w czasie drukowania. Łagodne przenikanie takiego rastra jest idealne dla druku grafik z dużą ilością szczegółów. Tryb Sign/Quality to także druk przeplatającą się falą, tyle że o bardzo dużej częstotliwości, przez co jest niewidoczna dla oka. Za ostateczny efekt i w tym przypadku odpowiada raster, który z każdym przeplotem tworzy gładkie, jednokolorowe powierzchnie i trudne do uzyskania łagodne przejścia tonalne.
Sprzęt
Firma Mutoh zaprojektowała nową technologię drukowania tak, aby była dostępna zarówno w nowych urządzeniach, jak i w nieco starszych. Pierwszym ploterem, który drukuje wyłącznie falą, jest Mutoh ValueJet. Kolejne to seria Spitfire i Rockhopper 3. Ostatnio tę grupę uzupełniły plotery linii Osprey. Jak zapowiada producent, to dopiero początek.
Technologię drukowania falą wykorzystuje też w swoich ploterach firma Oce (po raz pierwszy zaprezentowała nowy, ulepszony tryb drukowania WAVE Stitching, przy użyciu którego prace są drukowane jako fale, a nie linie proste,
podczas SGIAŐ06). Tryby dostępne są w maszynach Oce CS9065 i Oce CS9090.
W modelach tych dodatkowo jest dostępny nowy tryb drukowania – 540x720 dpi; zwiększa on efektywność o 25% w porównaniu ze stosowanym wcześniej trybem 720x720 dpi. Istotny jest również fakt, że na urządzeniach z serii Oce CS9000, które są wyposażone w nowe tryby WAVE Stitching, mogą być wykorzystywane nośniki o bardziej krytycznych parametrach schnięcia niż miało to miejsce dotychczas. Tryb ten polepsza bowiem znacznie sposób aplikacji farby na nośnik, co pozwala na rozszerzenie liczby mediów, które mogą być stosowane w urządzeniach Oce CS9065 oraz Oce CS9090. Prócz tego zużycie atramentu w tych drukarkach jest wyraźnie niższe (od 25 do 35%) w porównaniu z sześciokolorowymi maszynami wykorzystującymi technologię fixed dots.
Przyszłość
Jeszcze niedawno sądzono, że granice technologii solwentowej zostały osiągnięte. Jak widać, teza ta okazała się błędna, gdyż technika drukowania falą połączyła wysoką jakość wydruku ze wzrostem wydajności, czyli – jak mogłoby się wydawać – parametry sprzeczne.