Inteligentny sposób kontroli druku
14 lip 2017 12:08

System TubeScan został stworzony przede wszystkim z myślą o 100 proc. kontroli zadrukowanej wstęgi. Kontrola polega na nieprzerwanym, szczegółowym sprawdzaniu wstęgi na całej jej szerokości i przebiega w sposób ciągły podczas trwania produkcji. Od roku 2013 na całym świecie zainstalowano 650 takich systemów. Technologia TubeScan ma szansę stać się najchętniej wybieraną technologią stosowaną w systemach kontroli druku na wąskiej wstędze, ponieważ dzięki innowacyjnej konstrukcji urządzenie zapewnia doskonały stosunek jakości i wydajności do proponowanej ceny.

Najważniejszymi zaletami, wyróżniającymi system TubeScan na tle konkurencji są:

– możliwość podglądu wstęgi podczas ustawiania przez operatora parametrów kontrolnych urządzenia (przed aktywacją inspekcji);

– możliwość inspekcji farb luminescencyjnych, kleju i lakieru w świetle UV;

– możliwość przełączania systemu pomiędzy trybami pracy UV i światło białe;

– wielofunkcyjność (żaden z dostępnych na rynku systemów kontroli nie łączy w sobie tylu funkcji, z których większość to moduły software) oraz łatwość montażu i użytkowania (bardzo mały format, intuicyjny i prosty interfejs).

W przeciwieństwie do rozbudowanych systemów kontroli, korzystających ze specjalnie skonfigurowanych systemów komputerowych, podczas konstruowania systemu TubeScan starano się używać standardowych komponentów dla PC, kamer i innych podzespołów. Dzięki temu części tworzące system TubeScan można łatwo i niedrogo wymieniać.

Dostępne są trzy rodzaje systemów TubeScan odpowiednie do różnych zastosowań.

System TubeScan – digital strobe (cyfrowy stroboskop) zapewnia 100 proc. kontrolę etykiet w maszynach drukujących i przewijarkach. Jego maksymalna prędkość to 250 m/min, obsługuje szerokości wstęgi od 180 do 850 mm.

System TubeScan – digital strobe z opcją szybkiego stroboskopu służy do 100 proc. kontroli druku opakowań i wysokoobrotowych przewijarek z maks. prędkością 400 m/min.

System TubeScan Eagle View to funkcje 100 proc. kontroli i oglądania szczegółów (za pomocą oddzielnej kamery z opcją zoom) połączone w jednym urządzeniu. Obsługiwane są szerokości wstęgi od 250 do 660 mm. Technologia ta została opatentowana.

Najwyższą możliwą rozdzielczością obsługiwaną przez system TubeScan jest 0,1x0,1 mm, co odpowiada 0,01 mm2 (przekłada się to na możliwość wykrywania defektów o min. rozmiarze 0,2 mm). Wymagane do wykrywania defektów poziomy czułości można łatwo ustawić za pomocą pola na monitorze z ekranem dotykowym.

Najważniejsze funkcje systemu TubeScan

– Wykrywanie zmian w kolorze, registrze, wymiarach czy defektów takich jak zachlapania, zabrudzenia lub defektów powierzchni zadrukowanego materiału.

– Kontrolowanie 100 proc. wstęgi w czasie całego czasu produkcji. Dzięki zastosowaniu kamery matrycowej piksele zawsze mają kształt kwadratów, nawet przy wyższych prędkościach wstęgi (liniowe kamery skanujące zazwyczaj rozciągają lub spłaszczają obraz, co wprowadza w błąd operatorów). Na 22-calowym monitorze HD wyświetlany jest nieustannie aktualizowany obraz na żywo, widoczne są także wykryte defekty.

– 100 proc. kontroli z oświetleniem UV. Funkcja ta oferuje możliwość przełączania z oświetlenia LED o barwie białej na oświetlenie UV. Umożliwia to kontrolę zastosowań, w których użyto elementów luminescencyjnych (takich jak lakier, klej) lub kontrolę charakterystyk farmaceutycznych.

– Kontrola 100 proc. powierzchni wstęgi. Przy zastosowaniach niewymagających drukowania system TubeScan może też dokonać kontroli 100 proc. powierzchni niezadrukowanego materiału, np. laminowanej lub wytłaczanej folii, folii aluminiowej i wielu innych jednolitych powierzchni.

System TubeScan jest przystosowany do niemal wszystkich maszyn drukujących, przewijarek/krajarek, maszyn przetwórczych, laminujących i wytłaczających. Jego montaż jest prosty, m.in. ze względu na niewielkie rozmiary: szerokość w kierunku wstęgi wynosi tylko 125 mm, niezależnie od tego, czy wstęga ma szerokość 250 mm, czy 1,1 m. 

Dodatkowe możliwości

– Monitorowanie odległości na potrzeby powtórzeń druku czy też kontroli naprężania materiału w przypadku opakowań giętkich.

– Sterowanie przewijarką/krajarką w celu zmniejszenia prędkości i zatrzymania.

– Dynamiczna mapa rolki – wirtualna rolka pokazująca położenia defektów wewnątrz rolki w czasie trwania produkcji.

– Bezpośrednie oświetlenie LED pozwalające na inspekcję niezadrukowanych etykiet na czystej wstędze.

– Moduł umożliwiający kontrolę dla odblaskowych materiałów takich jak elementy z folii aluminiowej oraz złotej/srebrnej.

– Podświetlenie na potrzeby wykrywania perforacji.

Planowane ulepszenia

Producent systemu TubeScan – firma Nyquist Systems GmbH – wciąż pracuje nad udoskonalaniem urządzenia i wprowadza nowe funkcje. Obecnie planowane są nowe technologie w zakresie kamer o wyższej rozdzielczości.

Podczas targów Labelexpo 2017 zostanie zaprezentowane najnowsze rozwiązanie: rewolucyjny Workflow Nyquist Qlink, który pozwala na wykorzystanie raportu błędów z maszyny drukującej do późniejszego automatycznego sterowania przewijarką/krajarką.

Mirosław Bohdan, Emipak