Jubileusz 80-lecia SIMP
6 gru 2016 14:45
W bieżącym roku mija 80 lat od powstania Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, które miało miejsce 28 czerwca 1926 roku. Wówczas to 37 członków założycieli spotkało się w Laboratorium Obróbki Metali Politechniki Warszawskiej, którym kierował prof. inż. Henryk Mierzejewski - główny inicjator powstania SIMP i jego pierwszy prezes (w br. przypada też 125. rocznica jego urodzin).
Uroczysta sesja jubileuszowa odbyła się 28 czerwca br. w Domu Technika NOT. Honorowy patronat nad obchodami objął prezydent Lech Kaczyński, który w liście gratulacyjnym przesłanym na ręce prezesa SIMP, Andrzeja Ciszewskiego napisał m.in.: „Z uznaniem myślę o wszystkich dokonaniach SIMP, o wieloletniej pracy tak licznego grona inżynierów i techników, budujących potencjał naukowy i przemysłowy naszej Ojczyzny. Misja Stowarzyszenia - wspieranie rozwoju naszej nauki i techniki, budowanie gospodarki opartej na wiedzy, dbałość o ochronę środowiska naturalnego, propagowanie idei humanizacji techniki czy też troska o zabytki kultury materialnej - jest wielkim przyczynkiem do pomyślności Polski i Polaków. (...)”
Warto przypomnieć, że SIMP liczy obecnie ok. 11 000 członków indywidualnych i jest największym stowarzyszeniem w ramach NOT. W jego skład wchodzi 25 sekcji i towarzystw naukowo-technicznych, w tym Sekcja Poligrafów. SIMP należy do 6 organizacji międzynarodowych; pod jego egidą ukazuje się 11 czasopism naukowo-technicznych o różnych formach własności i współpracy. Organizuje liczne konferencje naukowo-techniczne, a także działa w obszarze programów dofinansowywanych z funduszy UE. W ramach SIMP działa również ok. 1000 rzeczoznawców i dyplomowanych rzeczoznawców.
Stowarzyszenie jest właścicielem 11 Domów Mechanika stanowiących bazę jego działalności oraz Zamku w Rydzynie stanowiącego reprezentacyjną siedzibę stowarzyszenia.
Do największych dokonań SIMP w bieżącej kadencji zalicza się m.in.: opracowanie i wdrożenie Systemu Zarządzania Jakością zgodnego z normą PN-EN ISO 9001:2001; zakończenie I etapu informatyzacji, w tym założenie w internecie „miniplatformy” simp.pl; ustabilizowanie liczby członków i pokonanie regresu ekonomiczno-finansowego.
Opracowano na podstawie informacji SIMP